دوشنبه، 04 تیر 1403| 24 June 2024

آفتاب ایلام - محمد نوذری شامگاه سه شنبه در نشست تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر استان ایلام اظهار داشت: باید از دانش آموختگان، دانشگاهیان و نخبگان با توجه به ظرفیت های خاص در حوزه های مختلف برای توسعه اقتصادی استان بهره لازم را ببریم.

وی افزود: باید در کنار این ظرفیت ها مسائل اقتصادی را نیز مورد توجه قرار داد چرا که حوزه تولید علم، محتوا و فکر در توسعه اقتصادی می تواند به ما کمک کند.

معاون استاندار ایلام تاکید کرد: مشکلات ما در حوزه مسائل اجتماعی بسیار است و تنها راهکار آن حرکت به سمت فعالیت های علمی از طریق بخش خصوصی است.

نوذری گفت: امسال یکی از سخت ترین تحریم های تاریخ علیه ملت ایران است و بودجه اقتصادی بدون نفت بسته شده است و دشمنان نیز در صدد ضربه زدن به نظام جمهوری اسلامی با ابزارهای مختلف هستند.

وی به ایجاد جو روانی در جامعه اشاره کرد و گفت: دشمنان اینبار با نشانه گرفتن برندهای معتبر ایرانی و کودکان با آلوده کردن تولیدات کارخانه های ایرانی سعی در برانگیختن احساس خانواده ها کرده است.

معاون سیاسی استاندار ایلام اضافه کرد: در این میان باید حملات دشمنان را با برنامه ریزی و بهره گیری از راهکارها و ایده های نخبگان و دانشگاهیان دفع کنیم.

نوذری گفت: هیچ کاری بدون پژوهش و مطالعه به سرانجام نخواهد رسید و باید هیات های اندیشه ورزی دانشگاه ها را برای همکاری دعوت و با کمک آنها مشکلات را بررسی کرد.

وی به راهکارهای توسعه استان اشاره کرد و افزود: برای تدوین سند توسعه اجتماعی ۹۰ قرارداد با سازمان های مردم نهاد و سمن ها منعقد شده است که بیشتر آنها توسط جوانان تحصیلکرده مدیریت می شوند.

وی ادامه داد: با توجه به تردد سالانه بیش از پنج میلیون زائر اربعین در استان سند جامع اربعین را در تدوین نهایی داریم همچنین سند آمایش استان نیز تهیه شده که مبنای همه این موارد پژوهش و تحقیق دانشگاهی است.

وی تاکید کرد: طرح های پژوهشی باید بر اساس اولویت های استان تهیه شوند چرا که جامعه ما نیازمند مباحث کاربردی است و در بیان مسئله هاست که تضادها حل می شود.

نوذری در خصوص جذب بودجه استان ایلام یادآور شد: برای جذب بودجه پارامترهای مشخصی وجود دارد که شاید استان دارای آن شاخص ها نبوده اما با رایزنی های استاندار ایلام اعتبارات خوبی به استان تزریق شده است.

وی تاکید کرد: مردم استان ایلام در طول ۴۰ سال پیروزی انقلاب اسلامی در همه فراز و نشیب ها حضور فعال داشته و همه مسوولان در تلاشند با استفاده از ظرفیت ها بخصوص در مسائل اجتماعی، فرهنگی و سیاسی در راه توسعه استان قدم بردارند.

رییس دانشگاه ایلام نیز در این نشست گفت: با وجود محدودیت منابع توانستیم از لحاظ علمی و پژوهشی جزو استان های برتر باشیم که همه این موفقیت ها مرهون تلاش همه مسوولان است.

محمد علی اکبری اظهار داشت: امیدواریم با تعامل همه دستگاه ها، دانشگاهیان و نخبگان بتوانیم سهم استان را از نظر پژوهشی کسب کنیم.

وی افزود: فضای اندیشه ورزی، تفکر، خودباوری و اعتماد در فضای دانشگاه بوجود آمده است، در صورتیکه در دوران خفقان اندیشه و ایده در سطح جامعه پیاده نمی شد.

علی اکبری یادآور شد: به برکت نظام جمهوری اسلامی فضای اندیشیدن، نوآوری و پرسشگری در سطح دانشگاه ها و مراکز علمی و آموزش و پرورش شکل گرفته است.

رییس دانشگاه ایلام گفت: دانشگاه به عنوان محور تحقیقاتی و آموزش و پرورش بعنوان محور تعلیم و تربیت باید فضا را برای رشد دانشجویان و دانش آموزان فراهم کنند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان