سه شنبه، 08 اسفند 1402| 27 February 2024

علی سلیمی در گفت وگو با  آفتاب ایلام اظهار داشت: عشایر استان ایلام با داشتن یک میلیون و ۴۰۰ هزار راس دام سبک و سنگین از قطب های اصلی تولید گوشت قرمز در کشور هستند.

وی از افزایش تولید گوشت قرمز توسط عشایر ایلام از هفت هزار و ۹۰۰ تن در سال گذشته به هشت هزار و ۳۰۰ تن در سال‌جاری خبر داد و با اشاره به تهدید قاچاق دام در استان، گفت:  پلاک گذاری دام‌های استان برای جلوگیری از قاچاق دام انجام می شود.

وی عنوان کرد: با توجه به آغاز اجرای طرح هویت گذاری دام عشایر و دامداران، در راستای مصوبه هیئت وزیران که تمامی دامها باید پلاک گذاری و در سامانه اصلاح نژاد کشور ثبت شوند.

سلیمی عنوان کرد: از مزایای کامل این طرح می توان به ساماندهی حمل و نقل و فروش دام، قابل شناسایی و پیگیری بودن دام ، جلوگیری از قاچاق دام، برآورد تولید کشور، دسترسی به آمار دام موجود کشور ، کنترل بیماریهای دامی و اقدام بموقع در انجام واکسیناسیون دام ، پرداخت تسهیلات اشتغال و بیمه دام اشاره کرد.

مدیر کل امور عشایری ایلام عنوان کرد: همچنین اجرای این طرح در جهت حمایت از عشایر، دامداران و جلوگیری از قاچاق دام است، به نحوی که هر دامی پلاک هویت دریافت کند در هر نقطه ای قابل شناسایی است.

وی ادامه داد: چرا که در حال حاضر نقل و انتقال دام بدون پلاک گذاری ممنوع و قاچاق محسوب شده و رفته رفته با تکمیل این طرح در خصوص نگهداری دام بدون پلاک هم سختگیری های لازم انجام می گیرد و در آینده تمام خدمات از جمله آبرسانی سیار، توزیع نهاده ها، تسهیلات بانکی و دیگر طرح های حمایتی امور عشایر بر اساس هویت گذاری به عشایر ارائه می شود.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان