پایگاه خبری و تحلیلی ایلام

شنبه, 25 اردیبهشت 1400 | 2021 Saturday 15 May  

به گزارش آفتاب ایلام؛ فروزان افسرده اظهار داشت: در سال گذشته  نفر به مرکز مشاوره ژنتیک مراجعه کردند که به ۲۱۸نفر از این افراد کمک هزینه ‌آزمایش‌های ژنتیک در قالب معرفی به آزمایشگاه و یا کمک موردی پرداخت شده است.

وی انجام مشاوره و آزمایش ژنتیک را اقدامی ضروری و راهکاری مناسب برای پیشگیری از تولد کودکان معلول عنوان‌ و تصریح کرد:ریسک تولد فرزند معلول برای خانواده های با عضو معلول، نسبت فامیلی زوج ها و سن بالا مادران بیشتر از سایرخانواده‌ها است.

معاون توسعه پیشگیری بهزیستی ایلام با بیان اینکه با انجام مشاوره های پیش از ازدواج و قبل از بارداری وحین بارداری احتمال تولد فرزند معلول بطور قابل ملاحظه ای کاهش می‌یابد، سه مرکز مشاوره ژنتیک دولتی و خصوصی در ایلام به ارائه مشاوره های تخصصی و تعیین ریسک خطر جهت مراجعان در زمینه هایی نظیر پیش از ازدواج، پیش از بارداری، حین بارداری، وجود بیماریهای پر خطر و تکرار شونده در خانواده و وجود فرزند معلول مشغول فعالیت هستند.

افسرده غربالگری اختلالات ژنتیک در افراد ۲۵-۱۵ ساله و طرح فراگیر مشاوره ژنتیک معلولان تحت پوشش با هدف شناسایی موارد خطرزا پیش از تولد نوزاد معلول را از دیگر طرح های این اداره کل برای پیشگیری از تولد نوزاد دارای معلولیت عنوان کرد.
نویسنده: Fatahi

نظر شما:

security code
 
 
 

تمامی حقوق برای «آفتاب ایلام» محفوظ است

استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است


طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان