پنجشنبه، 28 تیر 1403| 18 July 2024

آفتاب ایلام - آسیب‌های اجتماعی درد پنهان نشدنی جوامع امروزی است خودکشی و فقر  بیکاری و خشونت و اعتیاد هرکدام به سهم خود امنیت روحی و روانی جامعه را تهدید می‌کنند.

اما آنچه حائز اهمیت است زنان و آسیب اجتماعی است بر اساس پژوهش‌ها در حال حاضر بیشتر آسیب‌های اجتماعی جنسیت زنانه به خود گرفته‌اند وزنان بیشترین صدمه را از آسیب‌های اجتماعی می‌خورند.یکی از مهم‌ترین آسیب‌های اجتماعی که   دختران وزنان را تهدید می‌کند اعتیاد است.

گرایش به مواد مخدر زمینه‌ساز آسیب‌های اجتماعی بهداشتی است که سبب ابتلا به انواع بیماری‌های پرخطر نظیر ایدز و هپاتیت براثر استفاده از سرنگ‌های مشترک روابط جنسی پرخطر و روابط نامشروع ازدواج سفید می‌شود. فحشا و تکدی گری دزدی فروش مواد مخدر ترک منزل وزندگی خیابانی از دیگر عواقب گرایش زنان به مواد مخدر است

ازآنجاکه زنان در مقایسه با مردان ازلحاظ فیزیکی و روانی آسیب‌پذیرتر هستند پس از اعتیاد به مواد مخدر دچار درصد بالایی از بیماری‌های افسردگی و اختلالات روانی  و خودکشی می‌شوند.

از عوامل گرایش زنان به مواد مخدر؛نشان دادن خود به‌عنوان فرد روشنفکر در مهمانی و جمع‌های دوستانه فقر مشکلات خانوادگی خشم و  حقارت  کمبودهای عاطفی احساس ناامنی عدم رسیدن به اهداف مالی شغلی خشونت بیماری روحی و عدم ازدواج با گزینه موردنظر  و سرخوردگی است که سبب می‌شود دختران وزنان به دام اعتیاد گرفتار شوند.

کارشناسان معتقدند زنان و دختران 6سال زودتر از مردان دچار وابستگی شدید به مواد مخدر می‌شوند ازآنجاکه زنان معتاد در مقایسه با مردان مشکلات روانی بیشتری دارند و اعتقاد در این افراد سبب می‌شود فرد قدرت تصمیم‌گیری تفکر را از دست دهد و فعالیت اجتماعی و اشتغال وی به خطر بیفتد و درگیر انحرافات جنسی و فحشا شود.


 .
برای تهیه این گزارش به یکی از کافه‌های سطح شهر می‌روم هوا رو به  سردی می‌رود و مشتری‌های کافه یکی پس از دیگری پیدا می‌شوند آنچه قابل‌توجه است پوشش و نحوه برخورد مشتریان دختر کافه است که کمتر در سطح شهر دیده می‌شود دختران باحجاب‌های متفاوت و آزاد سر میزهای همیشگی خود می‌نشیند رفته‌رفته دود قلیان و سیگار فضای تاریک کافه را تاریک‌تر می‌کند.


عارف،ر، از کافه‌دار اطلاعاتی در خصوص مواد مخدر بر اساس تجربه‌های شخصی دارد وی معتقد است؛گروه سنی دختران مصرف‌کننده 15تا 19سال و گرایش این افراد به گل و قرص‌های روان‌گردان و ترامادول است. وی دلیل افزایش مصرف گل را هیجان و لذت طلبی می‌داند چراکه فرد با مصرف گل احساساتی را از قبیل ترس هیجان وحشت و غم را تجربه می‌کند.و احساسات فرد را تقویت می‌کند.


وی افزود:برخلاف مردان که گرایش به مصرف مورفین و احساس آرامش دارند دختران با مصرف گُل هیجان و احساسات سرکوب‌شده را تجربه می‌کنند.
این کافه‌دار خاطرنشان کرد: قرار گرفتن در جمع‌های دوستانه ارتباط با جنس مخالف فراموش کردن مشکلات زشت‌های روشنفکرانه  سست شدن بنیان خانواده فقر کمبود مالی و عاطفی از بین رفتن حرمت‌ها بحران و استرس زمینه‌ساز اعتیاد در دختران است.

کارشناس حوزه اعتیاد یکی دیگر از افرادی است که در تهیه این گزارش همکاری می‌کند این کارشناس اظهار داشت: استان ما در حال حاضر یکی آر پاک‌ترین استان‌های کشور ازنظر درگیری با مواد مخدر است. نرخ شیوع اعتیاد در استان ما پایین‌تر از نرم کشوری است.

وی دلیل مصرف مواد مخدر در زنان را دو دلیل می‌داند.1 مصرف سنتی به خاطر جنبه داروئی چراکه با افزایش سن عده‌ای از زنان مواد مخدر را به‌عنوان مسکن برای دردهای عضلانی مصرف می‌کنند ویل همسر معتاد خودزا برای مصرف مواد همراهی می‌کنند دسته دوم زنان و دختران مصرف‌کننده به خاطر بافت سنتی و تعصبات خانوادگی و قبیله‌ای کنجکاوی کسب لذت اعتمادبه‌نفس پایین تحقیر و احساس سرخوردگی  تابید شدن از سوی دیگران خصوصاً جنس مخالف محدودیت‌های گذشته و آزادی بیش‌ازحد فعلی به مواد مخدر روی می‌آورند.

وی خاطرنشان کرد:قرار گرفتن در جمع‌های جدید خصوصاً پس از ورود به دانشگاه و قرار گرفتن در محیط خوابگاه سبب کنجکاوی فرد نسبت به مواد مخدر می‌شود چراکه فرد زندگی خارج از محدودیت و خانواده را تجربه می‌کند و ازآنجاکه فرد از اعتمادبه‌نفس کافی برخوردار نیست سعی می‌کند با مصرف مواد مخدر خود را به دنیای جدید مقابل بقبولاند.

این کارشناس حوزه اعتیاد یادآور شد: فقدان آموزش کسب مهارت‌های زندگی و آزادی بیش‌ازحد از سوی والدین زمینه‌ساز اعتیاد است چراکه در حال حاضر برخلاف گذشته خانواده‌ها سهل گیر شده‌اند و تمامی کمبودهای مالی و عاطفی دوران کودکی خود را با فراهم کردن کلیه امکانات رفاهی و آزادی برای فرزندان جبران می‌کنند و با این استدلال که خود سختی‌کشیده‌اند به مدیران هتلی تبدیل‌شده‌اند که اولویت آن‌ها تأمین نیازهای مالی و استقلال فرزند است و متأسفانه هیچ‌گاه مهارت‌های زندگی را به فرزند خود  یاد نمی‌دهند و از سوی دیگر بسیاری از مادران هم‌زمان با رشد فرزندان به دنبال کسب نشاط هستند و مادری که خود الگو مناسبی برای زندگی کسب نکرده نمی‌تواند الگو مناسبی برای فرزند نوجوانش باشد و همین سبب می‌شود فرزند ناخواسته به‌سوی مواد مخدر کشیده شود.

وی بابیان اینکه در استان کمپ ترک اعتیاد ویژه بانوان وجود  ندارد تصریح کرد تنها یک مرکز ترک اعتیاد به زنان خدمات می‌دهد  و در بیشتر موارد به خاطر تعصبات قومی و قبیله‌ای پرونده به اسم مرد ثبت می‌شود و از این طریق زن موفق به دریافت دارو می‌شود و در مواردی فرد معتاد مرد است که به دلایل موقعیت کاری و شغلی مرد پرونده به اسم زن ثبت می‌شود و زن مجبور می‌شود جهت دریافت دارو به مرکز مراجعه کند.

گْل در حال حاضر یکی از روان‌گردان محبوب زنان و دختران محسوب می‌شود این ماده که با باور غلط منها گیاهی بودن به‌صورت مخلوط با سیگار وورول کردن در کاغذ مصرف می‌شود این ماده مخدر سبب تخریب سلول‌های خاکستری در مغز می‌شود و سبب می‌شود فرد بسیاری از حوادث و اتفاقات را برای همیشه فراموش کند و علائم خوشایندی در فرد ایجاد می‌کند و هر احساسی اعم از خشم شادی ترس و هیجان را در فرد تقویت می‌کند و سبب می‌شود مصرف این مخدر روان‌گردان برای فرد جذاب باشد

مطالب منتشرشده به معنای تائید مطالب مصاحبه‌شوندگان نیست وباگرفته از تجارب مصاحبه‌شونده است.

 

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان