پایگاه خبری و تحلیلی ایلام

پنجشنبه, 27 خرداد 1400 | 2021 Thursday 17 June  

به گزارش آفتاب ایلام؛ دکتر جمیل صادقی فر اظهار داشت: از تعداد واکسن های وارد شده به استان از ۱۹ هزار و ۱۰۱ دُز مربوط به مرحله اول  و سه هزار و ۷۰۲ مورد نیز مربوط به مرحله دوم است.

وی تصریح کرد: از تعداد واکسن‌های دریافتی مراحل اول (۱۹ هزار و ۱۰۱ دوز) تاکنون هشت هزار و ۸۷۷ دوز تزریق شده و از سه هزار و ۷۰۲ دوز دوم نیز ۲ هزار و ۱۶۲ دوز واکسن تزریق شده است.

صادقی فر با اشاره به آغاز واکسیناسیون عمومی افراد بالای ۸۰ سال در استان افزود: ۲۵ درصد این افراد در مقابل کرونا واکسینه شده اند و این اشخاص بدون توجه به شایعات به مراکزی که با آنان تماس گرفته می‌شود برای تزریق واکسن مراجعه کنند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام یادآور شد: تاکنون چهار واکسن اسپوتنیک وی، سینوفارم، آسترازنکا و بهارات وارد استان شده که بیشتر به صورت ۲ دُز تزریق و مورد تایید سازمان بهداشت جهانی بوده و در بسیاری از کشور‌ها نیز استفاده می‌شود.

صادقی با اشاره به اینکه افرادی که در گروه اولویت تزریق واکسن قرار دارند بر اساس اطلاع رسانی برای انجام واکسیناسیون به مکان‌های معرفی شده مراجعه کنند عنوان کرد: همچنین اشخاصی که قبلا به کرونا مبتلا شده و جزو گروه‌های هدف هستند، با آنان تماس گرفته می‌شود تا جهت تزریق واکسن مراجعه کنند، زیرا این واکسن ایمنی فرد در برابر ابتلای مجدد به کرونا را افزایش می‌دهد.


وی تصریح کرد: واکسن‌های تزریق شده به جامعه هدف کاملا بی خطر هستند، اما عوارض موضعی این واکسن‌ها شامل بدن درد، قرمزی محل تزریق، تب خفیف و سردرد است که طبیعی بوده که این علائم نتیجه واکنش سیستم ایمنی بدن به آنتی ژن وارد شده به بدن است.

صادقی فر اضافه کرد: چنانچه این عوارض بیشتر از سه روز طول بکشد این افراد با شماره تلفن‌های ثبت شده در پشت کارت‌های واکسیناسیون تماس گرفته و وضعیت خود را گزارش دهند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام تصریح کرد: تاکنون مورد ابتلا به ویروس هندی یا افریقایی در ایلام شناسایی یا ثبت نشده است، اما به توجه به شیوع این ویروس ها، امکان ابتلا در استان وجود دارد.

از ابتدای شیوع کرونا ویروس تاکنون ۳۷ هزار و ۳۱ مبتلا و ۷۶۱ فوتی ناشی از کرونا در استان ایلام ثبت شده است.نویسنده: Fatahi

نظر شما:

security code
 
 
 

تمامی حقوق برای «آفتاب ایلام» محفوظ است

استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است


طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان