جمعه، 04 خرداد 1403| 24 May 2024

آفتاب ایلام - زمستان امسال اگرچه با افزایش یکباره قیمت بنزین همراه بود اما مسئولان دولتی وعده داده بودند این اتفاق سبب رکود در بازار و همچنین کاهش قدرت خرید مردم نمی‌شود و تدابیر خاصی اندیشیده شده تا مدیریت دقیقی در بازار وجود داشته باشد تا به قول معروف نه سیخ بسوزد و نه کباب.

اما ظاهرا این وعده‌ها نه تنها عملی نشده بلکه گرانی اجناس باعث کاهش قدرت خرید مردم و کسادی بازار نیز شده به‌طوری‌که کسبه از نداشتن درآمد گلایه دارند و در سوی دیگر معادله خریداران هم رفته کاهش قدرت خریدشان را تجربه کنند. این حکایتی است که طی چند هفته اخیر نقل محافل شده و همه از مشکلاتشان می‌گویند.چله نشینی کویرنشینان در بلندترین شب سال/ گرانی مهمان ناخوانده  شب یلدا

یک کارشناس اقتصادی در گفت و‌گو با خبرنگار آفتاب ایلام گفت: عدم توجه دولت به قیمت کالاها باعث شده تا هر قشری به‌صورت خودجوش اقدام به افزایش قیمت‌ها بکند تا آسیب‌های آن متوجه مردم شود.

وی افزود: دولت باید برای افزایش اعتبار پول ملی برنامه‌ای داشته باشد چراکه اعتبار پول ملی امروزه درشان مردم ایران نیست.

توجه نکردن به ظرفیت‌های موجود، استفاده نکردن از استعداد جوانان و عدم نظارت بر بازار باعث می‌شود تا واردات بی‌رویه برای منافع افراد خاصی صورت گیرد و نه برای نیاز جامعه که نتیجه این اقدام کوچک شدن سفره معیشتی اقشار مختلف جامعه است و رنگین‌تر شدن سفره گروهی انگشت شمار درحالی که قرار بود این روند به مدیریت بازار و از بین بردن کمبودهای موجود منجر شود.

این درحالی است که متأسفانه قیمت‌ها امروزه ثانیه‌ای بالا رفته و ظاهرا خبری هم از کاهش آن نیست.

محمد رست یکی از کسبه چرد اولی به  خبرنگار آفتاب ایلام  گفت: متأسفانه قیمت‌ها در چندماهه اخیر به‌یک‌باره چند برابر شده که همین امر باعث کسادی بازار به دلیل کاهش توان خرید مردم شده است.

رست درباره تغییر معنادار رونق بازار اظهار کرد: وقتی شرایط فعلی را با آنچه پارسال در دوره مشابه تجربه کردیم مقایسه می‌کنم می‌بینیم فروش نصف شده و  این واقعیت را نشان می‌دهد که قدرت مردم نیز دقیقا به همین میزان کاهش یافته است.

وی تاکید کرد: نوسان‌های مقطعی در قیمت اقلام اصولا بلای جان اقتصاد چه در بخش خریداران و چه تولید کنندگان است که مسئولان باید فکر منطقی برای مدیریت این شرایط داشته باشند.

این فعال اقتصادی معتقد است اصولا این روند اجازه برنامه‌ریزی برای تولیدکنندگان کالا به حداقل خود می‌رساند که نتیجه آن کمبود کالا در بازار و افزایش مجدد قیمت‌ها است و نمی‌توانیم با دستور آن را مدیریت کنیم.

اکبر زاده از مغازه‌داران چرد اولی در  خبرنگار آفتاب ایلام گفت: گاهی شاهد آن هستیم که گرانی بر بازار چیره شده و خانوارهایی را می‌بینیم که شرمنده اولاد خود هستند.

وی افزود: این رشد قیمت کالاها بر مردم فشار اقتصادی وارد کرده که باید تدبیری به حال آن اندیشید.

اکبر زاده خاطرنشان کرد: می‌توان با تولید ملی و نظارت اصولی از کوچک‌تر شدن سفره مردم جلوگیری کرد.

این در حالی است که  دولتی‌ها  در ماهه‌ای اخیر گفته بودند که گرانی در بازار را کنترل می‌کنند ولی در عمل این وعده هم سرزمین ماند.

گرانی دست تعزیرات نیست

علیرضا لطفی؛ مدیرکل تعزیرات حکومتی استان ایلام  در ارتباط با وضعیت قیمت‌ها  اظهار داشت: با توجه به افزایش  قیمت بنزین، طبیعی است که سایر اجناس مقداری تغییر کنند، ولی این موضوع نباید بهانه‌ای برای سوء استفاده گروهی خاص باشد.

وی افزود: گرانی دست تعزیرات نیست، اما گرانفروشی را در بازار با بازرسانی که در اختیار داریم رصد می‌کنیم تا با سوء استفاده گران مقابله کنیم و به دیگران نشان دهیم که این کار چه تبعاتی برای آنها خواهد داشت.

آفتاب ایلام؛  به هرحال واقعیت امر این که درست زمانی که همه مسئولان دولتی خبر از کنترل دقیق بازار می‌دهند و آمارهای جالب ارایه می‌کنند می‌بینیم بازار دقیقا به سمت و سویی که خود تصمیم‌گرفته در حرکت است و به قول معروف آنکه سرش بدون کلاه مانده خریدار است.

از سوی دیگر مردم ایلام که از نظر تورم مقام نخست کشور را تجربه می‌کنند از مسئولان انتظار دارند با توجه به تاکید مقام معظم رهبری درباره موضوع معیشتی مردم دقت نظر بیشتری در این زمینه داشته باشند و بجای اینکه صرفا به جریان سازی خبری مشغول باشند مدیریت بازار را به عهده گرفته و مانع از سوء استفاده گروهی خاص از این نابسامانی بشوند.

مصاحبه نمی‌کنم

لازم به یادآوری است خبرنگار ما برای دریافت پاسخ مناسب واقعیت گرانی‌های اخیر در بازار استان ایلام؛ بارها با معاونت نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تماس گرفت؛ اما مسئول مربوطه حاضر به مصاحبه نشد  و رسما اعلام  کرد «مصاحبه نمی‌کنم»، حالا سئوال اینجاست که واقعا مسئولان اینگونه قرار است مدیریت بازار را برعهده گیرند.

انتهای پیام/

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان