سه شنبه، 02 مرداد 1403| 23 July 2024

آفتاب ایلام - یکی از بخش‌های مهم اقتصادی و فرهنگی در ایلام، حوزه صنایع‌دستی و هنرهای سنتی است که ابزاری قابل‌توجه برای صادرات کالا، اشتغال‌زایی، جذب توریسم و بالا بردن سطح  معیشت و رونق اقتصادی در استان ایلام به شمار می‌رود. این  صنعت در صورت توجه، مؤثر در حوزه صادرات غیرنفتی، اشتغال ارزان، پایدار و مثبت جامعه روستایی است. یکی از این محصولات جاجیم نام دارد که هنر دست زنان ایلامی است.

جاجیم دست بافته‌ای است تارنما ( معمولاً دارای نقوش لوزی و راه‌راه) که با استفاده از نخ‌های رنگین و ظریف پشمی یا پنبه‌ای یا آمیزه‌ای از این دو بافته می‌شود.

جاجیم‌بافی به‌عنوان یکی از صنایع‌دستی رایج در ایران است و از دیرباز بین خانواده‌های روستایی و عشایر رواج داشته است. جاجیم به‌عنوان زیرانداز، پلاس، فرش و رختخواب‌پیچ استفاده می‌شود و هم‌چنین هنگام کوچ عشایر برای بسته‌بندی و جابه‌جایی اسباب و لوازم و گاهی به‌عنوان بالاپوش گرم مورداستفاده قرار می‌گیرد.در ایران جاجیم را بیشتر بر روی کرسی و رختخواب‌های کنار اتاق می‌اندازند یا به‌عنوان رختخواب‌پیچ روانداز و حتی رویه لحاف از آن استفاده می‌کنند. حتی در برخی از خانواده‌های روستایی جاجیم را به‌عنوان چشم‌روشنی و جهیزیه نوعروسان هدیه می‌دهند.

بافت جاجیم به سبب ویژگی و تمایز آن نسبت به سایر بافته‌ها به «جاجیم بافت » معروف است . مواد اولیه آن پشم است و بافت آن شبیه گلیم است، با این تفاوت که جاجیم در چهار تخته بافته می‌شود و پس از بافتن به هم متصل و دوخته می‌شود و همچنین برای بافت جاجیم، دستگاه (دار) را به‌صورت افقی روی زمین قرار می‌دهند. جاجیم گاه بافته‌ای یک‌رویه و گاه دورویه است و این به سبب تارهای اضافی است که نقش‌مایه را به وجود می‌آورند. این تارها گاه در فاصله میان دو نقش‌مایه آزادانه در پشت بافته کشیده شده‌اند.

تبلیغات و بازاریابی هدفمند نیاز اصلی جاجیم‌بافان

کارشناسان معتقدند، تبلیغات و بازاریابی هدفمند، احیای کارگاه‌های جاجیم‌بافی در ایلام و تأمین مواد اولیه و سرمایه در گردش برای جاجیم‌بافان ایلامی می‌تواند رونق تولید و افزایش درآمد همراه با اشتغال را برای بسیاری از شهروندان ایلامی تولیدکننده این محصول را فراهم کند.

فرهمند از تولیدکنندگان جاجیم به خبرنگار آفتاب ایلام گفت: بیش از 100 کارگاه جاجیم‌بافی در استان ایلام فعال هستند و 70 درصد جاجیم‌بافان را زنان در استان ایلام تشکیل می‌دهند.

وی در ادامه افزود: بیمه نبودن جاجیم‌بافان، نداشتن وسع مالی جهت خرید مواد اولیه، نبود بازار عرضه و مشکلات متنابهی که برای صادرات این محصول در استان ایلام است.

فرهمند معتقد است بجای اینکه بیشتر به برگزاری جلسات و ارایه راهکارهای کاغذی مسئولان وارد عمل شده و این هنر صنعت کشور را از نابودی نجات دهند به این دلیل که جاجیم بافی ترجمه دقیقی از اقتصاد مقاومتی برای این استان است.

بیمه جاجیم‌بافان ایلام نیازمند وجود اعتبار مالی است

سهیلا ملکشاهی مدیرکل تأمین اجتماعی استان ایلام در ارتباط با بیمه جاجیم‌بافان اظهار داشت: بیمه جاجیم‌بافان ایلام نیازمند وجود اعتبار مالی و تصمیم سازمان مرکزی تأمین اجتماعی کشور است. پیگیری این موضوع از وظایف سازمان میراث فرهنگی است.

جاجیم‌بافی یکی از مهم‌ترین تولیدات دستی استان ایلام است

عبدالمالک شنبه زاده نیز به اقدامات انجام‌شده برای احیای جاجیم‌بافی اشاره و گفت: جاجیم‌بافی یکی از مهم‌ترین تولیدات دستی استان ایلام است.

مدیرکل میراث فرهنگی استان ایلام گفت: 100 کارگاه جاجیم‌بافی در استان ایلام فعال و احیاشده است. مباحث آموزش و بهینه‌سازی تولیدات جاجیم نیز در دستور کار است.

آفتاب ایلام؛  امید آن می‌رود، مسئولان استان ایلام با تکیه‌بر ظرفیت بالقوه جاجیم‌بافی در استان ایلام که توجه به آن می‌تواند بخش قابل‌توجهی از معضل بیکاری ایلام را تعدیل کند به این ظرفیت توجه ویژه و عملیاتی داشته باشند.

انتهای پیام/

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان