پایگاه خبری و تحلیلی ایلام

پنجشنبه, 27 خرداد 1400 | 2021 Thursday 17 June  
معضل سرمایه گذاری در ایلام

وعده معاون استاندار پوچ از آب درآمد

۱۴۰۰/۰۳/۱۴ چاپ

معاون اقتصادی استانداری ایلام وعده تسریع در اجرای پنج پروژه گردشگری در استان ایلام سخن گفت و پیگری‌های خبرنگار تسنیم در ایلام نشان از آن دارد که این وعده داده شده پوچ است هنوز هم برای این پروژه‌ها زمین هم اختصاص نیافته است .

آفتاب ایلام به نقل از خبرگزاری تسنیم؛،طی روزهای گذشته شاهد انعکاس خبری مبنی بر اجرای پنج پروژه گردشگری در استان ایلام از سوی معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار ایلام بودیم که بر اساس این خبر، روند اجرای 5 طرح که شامل هتل، مجتمع‌ و مجموعه‌های گردشگری در استان است باید سرعت گیرد، تا شاهد توسعه زیرساخت‌های گردشگری و افزایش اشتغال در این بخش باشیم.

اما پس‌از پیگیری‌های خبرنگار تسنیم در ایلام، مشخص شد پروژه‌هایی که معاون اقتصادی استاندار از آن‌ها سخن گفته، است سال‌هاست در حد وعده باقی ‌مانده و تاکنون حتی به این پروژه‌ها زمین نیز اختصاص پیدا نکرده است.

اینکه چگونه روند اجرای پروژه‌هایی که فعلا برای آنها زمین نیز در نظر گرفته نشده و با مشکلات بسیاری مواجه‌اند، باید تسریع یابد، سئوالی است که امید است معاون اقتصادی استاندارایلام پاسخ قانع کننده‌ای برای آن داشته باشد.

عمده مشکلات اجرای پروژه‌های گردشگری

عبدالمالک شنبه زاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم  در ایلام در این باره گفت: پروژه هتل 5ستاره، هتل رستوران سنتی 3 ستاره، پروژه گردشگری "بام لند" در شهر ایلام و دو پروژه ساحلی سد سیمره پروژه‌های مذکور در حوزه گردشگری استان ایلام است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام با اشاره به اعلام آمادگی سرمایه‌گذار جهت اجرای این پروژه‌ها اظهار داشت : متأسفانه بوروکراسی‌های اداری  و مشکل در واگذاری زمین جهت احداث، سبب عدم اجرای این پروژه‌ها در استان شده ‌است.

شنبه زاده با بیان این‌که پروژه‌های مذکور هیچ‌گونه پیشرفت فیزیکی ندارند اضافه کرد: طی جلساتی با معاون اقتصادی استاندار، وعده پیگیری پروژه‌های مذکور داده شده و در تلاشیم با رایزنی استاندار موافقت سازمان ملی مسکن جهت واگذاری زمین اخذ شود.

عدم واگذاری رمین

معاون برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری اداره کل میراث فرهنگی استان ایلام نیز دراین ‌باره به خبرنگار تسنیم در ایلام گفت:با وجود اعلام آمادگی سرمایه‌گذار برای اجرای پروژه‌های مذکور، متأسفانه واگذاری زمین انجام نشده است و همین امر سبب بلاتکلیفی این پروژه‌ها شده‌است.

محمد نورالهی در ادامه اظهار داشت: باوجود اینکه بیش از 2 سال از پیگیری‌ها جهت احداث این پروژه‌ها می‌گذرد اما متأسفانه عدم همکاری نهادهای مربوط، سبب شده احداث این پروژه‌ها با مشکل مواجه شود.

قیمت بالای اراضی

این مسئول با بیان این‌که حجم سرمایه‌گذاری پروژه‌های مذکور بیش ‌از 400 میلیارد تومان است افزود: شرکت سرمایه‌گذاری، میراث فرهنگی و گردشگری ایران (سمگا ) طی دو سال گذشته جهت احداث پروژه‌ها در این استان اعلام آمادگی کرده اما به دلیل عدم واگذاری زمین و همچنین قیمت بالا اراضی اجرای پروژه‌ها با مشکل مواجه شده‌است.

استان ایلام یکی از پرجاذبه‌ترین و غنی‌ترین استان‌ها در زمینه گردشگری است و هرساله با توجه به دارا بودن طبیعتی بکر و زیبا، آثار تاریخی ،جاذبه‌های طبیعی و گردشگری میزبان هزاران گردشگر از سراسر کشور است.

بی‌توجهی به حوزه گردشگری استان

حامد بختی کارشناس اقتصادی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ایلام گفت: بخش گردشگری می‌تواند میزان قابل‌توجهی از منابع مالی دولت‌ها و مردم را تامین کند و به‌همین دلیل در سراسر جهان مورد توجه بسیاری قرار دارد.

وی با بیان این‌که بخش توریسم در سراسر جهان در حال رشد است و اکثر کشورها جهت توسعه این حوزه و جلب نظر گردشگران، سرمایه‌گذاری‌های زیادی انجام داده‌اند افزود: متأسفانه در استان ایلام حوزه گردشگری، با وجود پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های بالایی که دارد، بطور شایسته مورد توجه قرار نگرفته است.

لزوم ارائه مشوق‌ها جهت سرمایه‌گذاری

این کارشناس اقتصادی اضافه کرد: آبشارها،طبیعت بکر و زیبا، آثار تاریخی و غیره، استان ایلام را جزو مناطق زیبای کشور کرده است و با توجه به مرز مشترک با کشور عراق می‌توان از این ظرفیت و پتانسیل جهت جذب گردشگران خارجی استفاده کرد.

بختی در پایان با بیان این‌که مسئولان باید تلاش کنند با ارائه‌ مشوق‌ها و رفع بوروکراسی‌های اداری سعی در جذب سرمایه‌گذاران بخش خصوصی نمایند گفت: نباید با سنگ‌اندازی از ورود بخش خصوصی برای توسعه حوزه گردشگری استان جلوگیری کرد.

گردشگری یکی از پردرآمدترین بخش‌های اقتصادی کشورهای پیشرفته و درحال توسعه محسوب می‌شود که می‌تواند تاثیر بسزایی در کاهش آمار بیکار و همچنین اشتغال‌زایی داشته باشد، اما متأسفانه در استان ایلام به این مهم آن‌گونه که باید توجه نشده‌ است و ضروری است مسئولان ارشد استانی به این حوزه توجه بیشتری داشته باشند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code
 
 
 

تمامی حقوق برای «آفتاب ایلام» محفوظ است

استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است


طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان