پنجشنبه، 28 تیر 1403| 18 July 2024

وضع مالی ایرانی ها به روایت اعداد

۱۳۹۸/۱۰/۰۶ ۱۱:۱۳ چاپ کدخبر: 790

آفتاب ایلام -  بیشتر مردم ایران موجودی حساب بانکی‌شان زیر یک‌میلیارد تومان است و تنها یک‌هزارم حساب‌های بانکی شخصی متعلق به میلیاردرهاست. به جز این، از هر ١٠‌هزار خودرویی که در خیابان‌های ایران تردد می‌کند، فقط سه خودروی بنز است و.... این اطلاعات را مرکز پژوهش‌های مجلس به تازگی منتشر کرده است و با اعداد و ارقام چشم‌اندازی از وضع مالی و اقتصادی ایرانی‌ها ترسیم می‌کند.

میراث بدهی برای نوزادان ایرانی

هر نوزادی که در سال ٩٨ متولد شده یا به دنیا می‌آید، حداقل هشت‌میلیون تومان بدهی عمومی انباشته به ارث می‌برد و هر ایرانی همین امسال فقط یک‌میلیون تومان بدهی بودجه‌ای دارد.

سفر خارجی بیشتر ایرانی‌ها به کدام کشورهاست؟

٨٥‌درصد سفر خارجی ایرانی‌ها به کشور‌های ارزان است که بیشتر آن‌ها کشور‌های همسایه و منطقه هستند و ١,٦‌درصد از سفر خارجی ایرانی‌ها به تایلند است.

درآمد مردم ایران از سود بانکی

بانک‌های ایرانی به‌طور میانگین سالانه ٢,٥‌میلیون تومان سود به شهروندان ایرانی پرداخت می‌کنند. این رقم پنج برابر یارانه نقدی است که مردم ایران می‌گیرند.

وضع مالی ایرانی‌ها به روایت اعداد

میلیاردر‌های ایران چند حساب بانکی دارند؟

یک‌هزارم حساب‌های بانکی شخصی موجودی بالای یک‌میلیارد تومان دارند. ولی الله سیف، رئیس سابق بانک مرکزی در سال ٩٥ گفته بود ٤٤٧‌میلیون حساب بانکی در بانک‌های ایران وجود دارد که از این تعداد ٤٣٩‌میلیون حساب مربوط به اشخاص حقیقی است. با فرض ثابت‌بودن حساب‌های شخصی بالغ بر ٤٣٩‌هزار حساب بانکی متعلق به پولدارهاست.

ایرانی‌های بنزسوار

از هر ١٠‌هزار خودروی موجود در ایران فقط سه خودرو بنز‌های مدل ٢٠١٠ به بالا هستند و از هر ١٠٠‌هزار خودرو تنها هفت خودرو بنز‌های مدل بالای ٢٠١٥ هستند. طبق آمار‌های رسمی بالغ بر ٢١‌میلیون خودرو در کشور پلاک شده است که با این حساب می‌توان گفت حدود ٦٥٠٠ بنز بالای سال ساخت ٢٠١٠ داریم.

بودجه امنیت هر ایرانی چقدر است؟

به ازای هر شهروند ایرانی در لایحه بودجه ٩٩ مبلغ ٨٢٤‌هزار و ٨٥٢ تومان بودجه امنیتی پرداخت می‌شود و سهم هرنفر از بودجه قضائی ١٥٤‌هزار و ٨٣٩ تومان است.

بودجه سیاست‌گذاران اقتصادی یک‌دهم بودجه دفاعی

بودجه‌ای که برای سیاست‌های اقتصادی ایران درنظر گرفته شده، به ازای هر شهروند تنها ٨٢‌هزار و ٦٢٧ تومان است و در واقع بودجه دفاعی ایران حدود ١٠برابر بودجه‌ای است که برای سیاست‌های اقتصادی در ایران هزینه می‌شود.

سهم ناچیز هر ایرانی از بودجه محیط زیست

سهمیه هر ایرانی از بودجه محیط‌زیست تنها ٧‌هزار و ٦٥٤ تومان است. جالب است که چالش‌های محیط‌زیستی مانند بحران آب و آلودگی هوا این سال‌ها حرف اول خبر‌های ایران را می‌زنند.

چقدر بودجه برای مسکن داریم؟

سهمیه بودجه هر ایرانی برای مسکن و عمران فقط حدود دو‌هزار تومان است.

سبقت بودجه آموزش از بودجه دفاعی

آموزش یکی از بزرگ‌ترین سهم‌ها را از بودجه به خودش اختصاص می‌دهد و دولت به ازای هر ایرانی ٩٣٨‌هزار و ٧٠٧ تومان برای آموزش می‌پردازد که این عدد حتی از بودجه دفاعی کشور بیشتر است.

خرج دوا و درمان بیشتر از بودجه تفریح

سهم هر ایرانی از بودجه سلامت هم فقط ٢٦١‌هزار و ٦٠٧ تومان است که البته به نظر می‌رسد خدمات بیمه‌ای و درمانی در ایران نسبت به سایر کشور‌ها سهم چندان بالایی در بودجه ندارد. بودجه فرهنگ و هنر و تفریح و ورزش هم رقم بسیار پایینی است و به ازای هر ایرانی تنها ٨٣‌هزار تومان برای این امور هزینه پرداخت می‌شود.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان