یکشنبه، 19 آذر 1402| 10 December 2023
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: من صدایِ بی صداها و قدرتِ بی قدرت ها هستم. دولت من حامی آسیب پذیرترین افراد جامعه خواهند بود.

به گزارش خبرگزاری فارس، عبدالناصر همتی نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری عصر امروز در دومین مناظره انتخاباتی با محوریت موضوعات سیاسی و اجتماعی حضور یافت.

محور سخنان همتی بدین شرح است: 

- شیوه مناظره مثل مسابقه هفتگی شده و اگر می خواستیم مردم شریف ایران مواضع ما را به روشنی ببینند بهتر بود سوالات مهمتری طرح شود تا ببینند فرق کاندیداها در نحوه پاسخگویی و عمل به این سوالات چگونه خواهد بود.

- من مخالف انحصار در اقتصاد، سیاست، فرهنگ و رسانه هستم. انحصار عامل اصلی ناکارآمدی و فساد است. انتخاب الان انتخاب بین بد و بدتر و خوب و خوبتر نیست، انتخاب بین افرادی هستند که معتقد هستند نباید بگذاریم این دری که روی کنش گری شهروندان و نفس جامعه را بگیرد و انتخابی که می تواند این درها را ببندد.

- من صدایِ بی صداها و قدرتِ بی قدرت ها هستم. دولت من حامی آسیب پذیرترین افراد جامعه خواهند بود. 

- اعتقاد دارم بهترین کاری که می شود کرد این است که برای شهروندانی که آسیب پذیرتر هستند زندگی بهتری فراهم کنیم. کولبرها، سوخت برها، بی شناسنامه ها، قربانیان فقر شدید، بی خانمان ها، افراد دارای معلولیت ، بیکاران، کارگران غیر رسمی، مهاجران، کودکان کار، زنان سرپرست خانوار، بیماران خاص، معتادان، کودکان بی سرپرست و بد سرپرست معضل بزرگ جامعه ما هستند. اینها هدف اصلی دولت ما خواهند بود.

- بازار رقابتی نقش مهمی در توسعه کشور دارد. دولت در سه حوزه سلامت، آموزش و رسیدگی به اقشار آسیب پذیر مسولیت شدید دارد.

- ما مدارس دولتی را کم اهمیت کردیم و یکی از کارهای من تقویت مدارس دولتی است.

- بخشی از آمار جوانان تحصیل کرده بیکار؛ بخاطر رشد منفی تولید است که بخاطر  کاهش اشتغال و کرونا ایجاد شده است.

- استار آپ ها و کسب و کار در اینستاگرام می تواند کمک زیادی برای کسب و کار کنند. 

- آقای جلیلی گفتند نباید خیلی کارها را  طولانی کرد، شما FATF را دو سال در مجمع تشخیص مصلحت نظام زندانی کردید. چرا سریع تصمیم نمی گرفتید تا ما به لیست سیاه نرویم.

- آقای رییسی فرمودند ارز ۴۲۰۰ و تسهیلات بانکی عامل فاصله طبقاتی است، شما دو سال است عضو شورای هماهنگی اقتصادی هستید دیدید که من با ارز ۴۲۰۰ مخالف بودم چرا جلوی آن را نگرفتید؟

- آقای رئیسی، مگر حضرتعالی و دیگر اعضای شورای عالی هماهنگی نبودید که مرا مجبور کردند ۵٫۵ میلیارد دلار از صندوق توسعه ارز مسدود شده را تبدیل به ریال کنم و نقدینگی ایجاد شود و همراه شما آقای زاکانی آن را به سر من بزند.

- بانک مرکزی چه تقصیری دارد؟ دوستان یک نامه به ترامپ بزنند که خیلی خوشحال باش که بلاهایی که شما سر مردم آوردید ما الان سر همتی و بانک مرکزی می آوریم.

- دوستانی که از کاسبان تحریم حمایت می کنند الان در ستادهای عزیزان برای تبلیغ و تخریب بنده پول هنگفت هزینه می کنند 

- گویا ترکیب عوض شده؛ بجای یار کمکی و پوششی تبدیل شده به پلیس خوب و بد. اینطور که نمی شود مناظره کرد.

- من ۲ سال در بانک مرکزی بودم و همه گفتند که شخصیتت خراب می شود گفتم عیبی ندارد برای کشورم کار می کنم.

- خود آقای رئیسی ۴۰ سال در قوه قضاییه بودند آیا همه خرابکاری هایی که در قوه قضاییه بوده را ایشان باید پاسخ دهند؟ اینکه من باید برای دو سال حضور در بانک مرکزی پاسخگوی اقدامات دولت آقای روحانی باشم؟ ایشان اولی تر هستند برای پاسخگویی!

- کل درآمد نفتی ما سال گذشته ۵ میلیارد دلار بوده؛ نمی دانم ۱۳۷ میلیارد دلار که آقای رضایی می گوید از کجا آمده است که اینهمه فساد در آن ایجاد شده است. حتی ۵ میلیارد دلار از ذخایر استراتژیک بانک مرکزی را گذاشتیم تا کالای اساسی برای مردم تهیه کنیم.

- یکی از برنامه های من اعطای مسئولیت بر اساس شایستگی است. اقوام و مذاهب برای کشور می توانند مولفه قدرت باشند. در انتخاب مسولان فارغ از نگاه به اقوام و مذاهب، از آن ها استفاده می کنم.

- من مخالف بازداشت و زندانی کردن معتادان هستم و باید آنها را به جامعه برگردانیم. اینها حجم عظیمی از مردممان هستند که ناشی از سیاست های غلط  و بیکاری بوده اند.

- به زندگی اجتماعی معلولان توجه جدی خواهم کرد. ما پل می سازیم اما یک معلول یا جانباز ما چند صد متر نمی توانند در پیاده رو حرکت کنند.

- حتما محیط زیست در اجرای پروژه های اقتصادی حق وتو خواهد داشت. من به قدرتی که میدان و دیپلماسی که حاج قاسم عزیز و جواد ظریف ایجاد کردند پلی خواهم زد برای بهره برداری اقتصادی تا بتوانیم این توسعه را به جیب مردم ببریم، حرکت و قدرت ما در منطقه باید مبنای اقتصاد برای مردم عزیز باشد.

- فوری ترین و ضروری ترین کار ما (رفع) تحریم است.

- آسیب های اجتماعی، ناشی از یک ساختار بسیار غلط است و گروه های ذی نفع و رانت خوار متاسفانه بر اقتصاد، فرهنگ و جامعه کشور چمبره زده اند.

- اگر نتوانیم مشت اینها را باز کنیم، و این فسادی که اینها در کشور ایجاد کرده اند را حل نکنیم عواقبی که در جامعه می بینید قابل حل نیست.

- اینها ارتباطات وسیعی در صادرات و واردات دارند. اینها ارتباط زنجیره ای با کاسبان تحریم در ارتباط با سیاست خارجی و قاچاق و پولشویی دارند، اینها بر اقتصاد کشور چمبره زده اند. 

- دوستانی هم که اینجا به عنوان رقیب بنده نشسته اند تقریبا همین حرف ها را می زنند. من می گویم مشت اینها را باز کنیم و شفاف کنیم تا مردم بدانند چه خبر است.

- من در مقابل جریانی قرار دارم که این جریان می گوید به جای توسعه ایران بروند کاخ سفید را حسینیه کنند. عزیزانی که در جلسه هستند اینها را مطرح می کنند. دنیا را نمی شناسند. چه کسانی به سفارت عربستان حمله می کنند و ارزش پول را بهم می زنند و روابط ما را با همسایگان بهم می زنند، چه کسی پشت اینها است؟

- من فکر می کنم اینها یک زنجیره ای است. اگر کشور نتواند این زنجیره را رفع کند سوالی که گفتید قابل حل نیست. من میگویم تحریم باعث نقدینگی شده است، دوستان قبول نمی کنند.

- من می گویم ظرف دو سال گذشته ۷۵ میلیارد دلار از درآمد نفتی کشور کاهش پیدا کرده است، به نرخ امروز دلار می شود ۱۵۰۰ هزار میلیارد تومان.

- ۱۵۰۰ هزار میلیارد تومان از درآمد کشور رفته بعد می گویند چرا اقتصاد را نتوانستید اداره کنید. همین افرادی که میگویم بر اقتصاد چمبره زده اند از تحریم سود می برند و سالی ۲۰ درصد هزینه معاملاتی ما را بالا برده اند. پارسال ۸۰ میلیارد و و سال قبل آن هم ۸۰ میلیارد حجم تجارت خارجی ما بود. این ۲۰ درصد می شود سالی ۱۶ میلیارد دلار. برخی کشورها با ۱۶ میلیارد دلار زندگی می کنند. ما اینها را داریم از دست می دهیم.

- ما در زندگی اجتماعی و اقتصادی مان تجدیدنظر کنیم. من آمده ام که این روند را عوض کنم.

- یکی از مسایل مهم بحث خانواده است. هدف ما تعامل از خانه تا جهان است. یک گسستگی فرهنگی در خانواده ها دارد ایجاد می شود. الان جوانان دهه ۷۰ آنگونه که ما دوست داریم  زندگی نمی کنند.

- آقای قاضی زاده گفتند چرا همه ما را یک جور می بینید؛ برای اینکه شما ۵ نفر یکجور تفکر دارید و می گویید با جوانان اینگونه برخورد شود.

- چه آزادی اجتماعی برای جوانان در کشور گذاشته اید. چرا همه جوان ها می خواهند ول کنند از کشور بروند. برای جوانان چه تفریحی در کشور دارید. جوان ها هم که بخاطر مسائل اقتصادی نمی تواند ازدواج کنند.

- تا می گوییم مشکلات اقتصادی آقای رییسی میگویند خنثی سازی کنیم، مگر ما نکردیم من خودم جزو فرماندهان خنثی سازی اقتصادی تحریم ها بودم.

- این روندی که جلو می روید جوان ها آسایش اجتماعی خود را از دست می دهند. چقدر محدودیت برای زنها در جامعه ایجاد کردیم؟ ۵۰ درصد جمعیت کشورمان زنان هستند. در این دو سه روز به من تذکر دادند که چرا میگویید پیامک به زنان و دختر خانم ها ندهند که چرا حجابشان را رعایت کردند یا نکردند؟ چرا استرس وارد می کنیم. 

- ما باید قانونی ببریم و اینکارها را ممنوع کنیم. این نحوه برخورد گشت های ارشاد را باید ممنوع کنیم.

- تعارض منافع کشور را وحشتناک گرفته بعد ما دنبال این هستیم که جوان ها چگونه رفتار می کنند؟

- در کابینه حداقل ۵ زن خواهم داشت و تبعیض جنسیتی در محیط کار را لغو خواهم کرد.

- عملکرد همه مشخص است. نحوه نگاه دوستان به جامعه از صحبت های دوستان معلوم است. ما چه حقی داریم برای جامعه اینگونه تصمیم بگیریم که چگونه راه بروند، چگونه حرکت کنند و چگونه زندگی کنند، بگذارید مردم زندگیشان را کنند.

- می گویند کدام جوان ها را می گویید؛ من همان جوان هایی را میگویم که ۶۰ درصد آنها گفتند رای نمی دهیم. شما در مورد ۴۰ درصد صحبت می کنید من دارم در مورد ۶۰ درصد صحبت می کنم. 

- در برنامه های خود موسیقی رپ می گذارند درحالی که رپ را ممنوع می کنند. نوجوانان ما به سمت «کی پاپ» یا همان رپ کره ای رفته اند ما هنوز داریم رپ خود را زیر زمینی می کنیم.

- چی کسی باید اینها را جواب دهد، به مردم و جوانان نظرشان را بگویند. چرا باید، کلهر، کسمایی، علیزاده و شجریان نادیده بگیریم ولی وقتی انتخابات می شود تمام موسیقی های پاپ و رپ را در برنامه های تبلیغاتی خود بگذاریم و با خواننده ها عکس بگیریم.

- من همه چیز را از زاویه اقتصاد حل خواهم کرد. اقتصاد نیاز به اصلاح دارد و اصلاح اقتصاد از تعارض منافع می گذرد.  

- تا نتوانیم تعارض منافع، گروه های رانت خوار و ذی نفع را در کشور حل کنیم اقتصاد سامان نمی گیرد. چند بار رهبر معظم انقلاب فرمودند بروید بودجه را اصلاح کنید؟

- باید رییس جمهور شفاف سازی را شروع کند و جلوی این فساد ها را بگیرد. دوستان گفتند کی ما گفتیم کاخ سفید را حسینیه کنیم، مگر شما سوار موتور نشدید بر سر آنها بوسه زدید؟

- آقای رئیسی شما می فرمایید ما در حد کارمندان کسانی هستیم که علیه شما شکایت کرده اند، یعنی شما همینجا نشستید و به ما که شورای نگهبان در سطح شما ما را تایید کرده توهین می کنید.

- وقتی جلوی مردم به ما می گوید در حد کارمند! مگه ما کمتر از شما در کشور خدمت کردیم. ۴۰ سال من در مسئولیت های مهم خدمت کردم. آقای مهرعلیزاده خدمت کردند. مگر ما چکار کردیم که در حد کارمند شما هستیم.

- مردم عزیز ما می خواهیم این روش را عوض کنیم، خواهش میکنم به صحنه بیایید، قبلاً هم گفتم هر یک نفر باید به ۱۰ نفر زنگ بزند، باید پیگیری کند و همه به صحنه بیایند. من مطمئن هستم مردم عزیز این فرصت را از دست نخواهند داد.

انتهای پیام/نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان