شنبه، 05 خرداد 1403| 25 May 2024

حذف کارگران بومی حتی با سابقه 20 ساله از سایت نفتی آذر و به کارگیری نیروهای غیربومی از سایر شهرستان ها و استان ها به بزرگترین چالش کنونی مردم ایلام تبدیل شده است.

آفتاب  ایلام، قصه پر درد حذف نیروهای بومی و تحصیلکرده شرکت نفتی آذر در مهران و به کارگیری نیروهای غیر بومی این روزها بزرگترین تبعیضی است که در صورت عدم پیگیری مسوولین می تواند مشکلات به مراتب عدیده ای را در استان به وجود بیاورد.

بی توجهی شرکت های نفتی استان ایلام به استفاده از نیروهای بومی همچنان ادامه دارد به طوری که این شرکت ها برای به کارگیری  یک مدیر متخصص از ظرفیت نیروی غیر بومی استفاده می کنند و حال این روزها شرکت نفتی آذر به رد نیروهای با سابقه و با تخصص بومی و به کارگیری نیروهای غیر بومی اقدام کرده است، اقدامی که تبعیض و بی عدالتی ریشه اصلی آن است و مسوولین امر باید هر چه زودتر به این موضوع ورود کنند.

بحث اشتغال امروزه یکی از مهمترین مسائل روز کشور است که هر روز وضع به گونه ای پیش می رود که بیکاری در جامعه زیادتر شده و اندک شغل های موجود هم از بین می روند یا اینکه نیروهایی بومی چندین سال با سابقه بالا در شرکت ها کار می کنند و حاصل زحمتشان رد آنها در پروژه ها بوده است؟حال باید گفت چرا نیروهای غیر بومی و بی تخصص که فقط ۸ ماه آمده اند رد نمی شوند؟ چرا باید نیروهای بومی استان به راحتی و بدون هیچ دلیلی در پروژه های عظیم رد شوند؟

استان ایلام یکی از استان هایی است که در بحث بیکاری پیشینه تاریخی دارد چرا که همواره جزو استان های رده اول کشور به لحاظ بیکاری محسوب شده به طوری که جمعیت ۵۵۰ هزار نفری استان  با نرخ ۳۰ درصدی بیکاری موضوعی قابل تامل است.

در استانی که امروز ۷ درصد ذخایر نفت و ۱۱ درصد ذخایر گاز کشور را دارا است و هم اکنون پروژه های مهم و بزرگ نفتی در این استان مشغول به فعالیت هستند؛ سهم مردم استان در اشتغال و استفاده در بخش های مختلف دیگر شاید یک درصد هم نباشد.

یکی از بدترین اتفاقات برای استان محرومی مثل ایلام این است که به رغم همه محرومیت ها و کمبودها، از اشتغال جوانان استان در پروژه های مختلف خبری نیست و استفاده حداقلی برای آنها ندارد.

در گذشته پروژه های سدسازی استان ایلام همواره مقر اصلی نیروهای غیر بومی بود و حالا شرکت های نفتی در جذب نیروهای غیر بومی از دیگر بخش ها سبقت گرفته و کار به جایی رسیده که حتی مسوول فنی هم غیربومی است.

پروژه های مختلف نفت و گاز مثل میادین نفتی چشمه خوش دهلران، پتروشیمی ایلام، پالایشگاه گاز، میادین نفتی آذر و چنگوله و تنگه بیجار در استان ایلام فعال است که می توانند نقش مهمی در اشتغال نیروهای بومی داشته باشند اما هم اکنون فقط در چند پروژه نیروهای بومی بیشتر از غیر بومی هستند.

جذب نیروهای غیر بومی امروزه در مناطق نفت آذر و چنگوله که میادین نفتی مشترک هستند در شهرستان مهران باعث اعتراض های شدیدی از سوی مردم شده چراکه این پروژه از حداقل نیروهای بومی حتی برای کارهای خدماتی هم استفاده نمی کنند و اکثرا نیروی غیر بومی است.

 

سایت نفتی آذر از به کارگیری نیروهای بومی اکراه دارد!

یکی از کارکنان این شرکت در گفت وگو با فارس مطرح کرد: شرکت های مستقر در مناطق نفتی مهران بیشترین نیروهای خود را از استان های دیگر می آورند اما مسوولان هیچ توجهی به اشتغال جوانان ندارند.

وی افزود: مشخص نیست که چرا شرکت های نفتی از به کارگیری نیروهای بومی اکراه دارند و از نیروهای جوان و تحصیل کرده استان امتناع می ورزند.

این کارگر ادامه داد: جوانان جویای کار این استان راهی استان های دیگر می شوند، در حالی که در همین نزدیکی فرصت های شغلی که در قدم اول حق طبیعی آنهاست به واسطه عدم نظارت مناسب مسوولان بر اعمال نفوذ مدیران غیر بومی نفتی در اختیار افراد غیر بومی قرار می گیرد.

وی بیان کرد: استخدام نیروی غیر بومی در شرکت های نفتی منطقه اجحافی در حق مردم شهرستان مهران است بنده ۲۰ سال است در این شرکت مشغول کار هستم اما می گویند باید تعدیل صورت گیرد؟ حرف من این است چرا بازنشسته ای که ۷۰ سال سن دارد و غیر بومی است باید بماند و ما رد شویم.

چرا مسوولین از حق ما دفاع نمی کنند؟

یکی دیگر از شاغلین در پروژه میدان نفتی آذر واقع در شهرستان مهران نیز گفت: اینجا بی عدالتی نمایان است و هیچکس صدای ما را نمی شنود ما باید دردمان را به کجا بگوییم؟ چرا مسوولین امروز از حق ما دفاع نمی کنند؟ چرا باید امروز ما قربانی شویم؟

وی بیان کرد: بنده ۱۵ سال است در شرکت مهندسی و توسعه سروک آذر فعالیت می کنم و در اقدام اخیر با حکم عدم نیاز از سوی شرکت مواجه شده ایم.

این کارگر یادآور شد: این در حالی است بخش فراوانی از نیروهای حاضر غیر بومی با سوابق کاری کمتر و صرفا به واسطه ی روابط سببی و نسبی با مدیران مجموعه ماندگار شده اند.

۶۵ درصد نیروهای سایت نفتی آذر بومی هستند

اسلامی مدیر سایت  نفتی آذر نیز گفت: قطعا هر نیروی سهل انگار، کم کار و ناکارآمدی چه بومی و چه غیر بومی، نمی تواند انتظار داشته باشد که تا ابد سر کار بماند.

وی افزود: در حال حاضر شرکت سروک حدود ۶۵٪ نیروی بومی دارد و بر اساس یکی از شروط جذب نیروی بومی این شرکت، تامین محل اقامت به عهده خود فرد است و سایر خدمات هم برای همه چه بومی و چه غیر بومی یکسان است.

عدم پاسخگویی فرماندار مهران

این در حالی است خبرنگار فارس طی تماس تلفنی با فرماندار مهران در خصوص پیگیری مشکلات کارکنان میدان نفتی آذر با عدم پاسخگویی مواجه شد.

با این وجود شهروندان مهرانی، حذف جوانان این شهرستان مرزی از ظرفیت های اشتغالزایی ایجاد شده و به کارگیری نیروهای غیربومی از سایر شهرستان ها و استان ها را بزرگترین چالش کنونی مردم این منطقه مرز نشین دانسته که متأسفانه امروز با این پدیده بسیار شوم، طراوت و شادابی را از دل جوانان گرفته و به کارگیری نیروهای غیربومی بزرگترین اجحاف ممکن در حق مردم منطقه است.

امید است مسوولان استانی و شهرستانی که خود را درگیر مسایل سیاسی کرده اند فکری به حال جوانان بیکار منطقه کرده و در به کارگیری نیروهای بومی تلاش بیشتری از خود نشان دهند.

منبع فارسنویسنده: Fatahi
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان