دوشنبه، 04 تیر 1403| 24 June 2024

آفتاب ایلام - مرز یکی از شاخص‌های اصلی در برقراری ارتباط بین کشورهای همسایه و نیز امرارمعاش مردم مرزنشین هست و از این طریق مردم ساکن در نواحی مرزی کشورهای همسایه می‌توانند در کنار هم و باهم از فرصت‌ها و منابع مشترک استفاده نمایند.

 که این امر می‌تواند منجر به استمرار و پایداری دوستی و تفاهم طرفین، امنیت و رونق اقتصادی و توسعه، ایجاد فرصت‌های شغلی و شکل‌گیری یک نوع مزیت نسبی در مناطق مرزی شود.

 علیرغم ظرفیت‌ها و توان‌های موجود در مناطق مرزی باید گفت یکی از ویژگی‌های اصلی این مناطق، دوری از مرکز کشور است این مسئله جغرافیایی که بیشتر از طبیعت مناطق مرزی ناشی می‌شود و این دوری به لحاظ سیاست‌های غیر آمایشی و مرکز محور بودن، پیامدهای نامطلوبی را برای مناطق مرزی به همراه دارد که مهم‌ترین آن، محرومیت شدید و حاشیه‌ای بودن این مناطق و قرار نگرفتن آن‌ها در مسیر امواج آمایشی توسعه کشور است.

 تنگناهای موجود در دو سری مرز باعث شده تا کشورهای همسایه برای توسعه مناطق مرزی، عدالت اقتصادی و اجتماعی و نیز افزایش همکاری‌های متقابل اقدام به ایجاد بازارچه‌های مرزی نمایند.

استان ایلام با دارا بودن 435 کیلومتر مرز مشترک و به‌رغم امنیت کامل مرزهایش تاکنون نتوانسته است از ظرفیت مرزی خود برای توسعه مناطق مرزی، افزایش توان اقتصادی و ایجاد اشتغال بهره‌مند شود.

در ناکامی استان ایلام برای بهره‌مندی از ظرفیت‌های مرزی که مؤثر در رشد و توسعه مناطق مرزی موثق‌اند می‌توان به تنگناهای موجود در دو سری مرز، دوری از مرکز و وجود میدان‌ها مین باقیمانده از زمان جنگ اشاره کرد.

نمونه این ناکامی‌ها عدم تحقق بازارچه مرزی چیلات است که سال‌ها در انتظار بازگشایی است که به گفته قاسم سلیمانی استاندار ایلام در تاریخ تیرماه 97 بازارچه مرزی چیلات دهلران در انتظار جانمایی کشور عراق است.

استاندار ایلام همواره در محافل و مجالس عنوان می‌کند «بازگشایی گذر مرزی و بازارچه چیلات دهلران می‌تواند نقش مهمی در توسعه شهرستان و استان ایفا نماید» اما این سخن فقط در بیان می‌ماند و از نتیجه آن خبری نیست.

توسعه زیرساخت‌های مرزی در مرزهای ایلام نیز در حد شعار باقی‌مانده است. سرمایه‌گذاری در مرزها توسط دولت و بخش خصوصی و تلاش در جهت ترغیب سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری، زمینه‌سازی برای ایجاد کارگاه‌های کوچک و مؤثر در اشتغال‌زایی، اقدامات بازاریابی و توسعه‌ای صادرات صنایع‌دستی و بافتنی و محصولات کشاورزی، توجه به جذب توریست مواردی هستند که در مرزهای ایلام مورد غفلت قرارگرفته‌اند.

مشکل دیگر مناطق مرزی استان ایلام، وجود موانع انفجاری (مین) و آلودگی این مناطق به تله‌های انفجاری بازمانده از زمان جنگ است که سالیانه برای عشایر کوچ رو حوادثی را رقم می‌زند که می‌طلبد مسئولان برای آن چاره‌اندیشی کنند.

آفتاب ایلام -  امید است مسئولان استانی با توسعه مناطق مرزی استان ایلام این امکان را به وجود آورند که از هزینه‌های روانی و اقتصادی مهاجرت اجتناب شود و منابع طبیعی و تجهیزات سرمایه‌ای و زیرساخت‌های اجتماعی مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

چراکه یکی از گام‌های مؤثر برای نگهداشت جمعیت و ایجاد اشتغال در مناطق مرزی ایجاد تجارت مرزی است که نتایج تحقیقات نشان از اثرات مثبت اقتصادی آن ازجمله افزایش اشتغال، کاهش فقر، افزایش درآمد و کاهش تمایل مهاجرت ساکنان مناطق مرزی به‌جاهای دیگر است.

انتهای پیام/

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان