یکشنبه، 12 آذر 1402| 03 December 2023
ایلام - ایرنا - نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری شرایط کشور را سخت دانست و گفت: شرایط کشور به گونه ای است که ما نیاز به اقدامات جدی و ضروری برای اصلاح امور اقتصادی داریم.

به گزارش ایرنا، عبدالناصر همتی در گفت و گوی تلویزیونی با مردم ایلام افزود: نظرسنجی های انجام شده نشان دهنده این است که بیش از ۷۰ درصد دغدغه شما مسائل معیشتی و اقتصادی بوده و بنابراین دولت آینده نمی تواند دولتی غیراقتصادی باشد برهمین اساس در دولت آینده نیاز به پیشگیری از اشتباهات گذشته مشهود بوده و در غیر اینصورت ممکن است با گذر زمان فرصت را از دست بدهیم.

وی اظهار داشت: معتقد هستم نیاز داریم در کشور ریل اقتصاد را تغییر داده و حکمرانی اقتصادی که پیشرفت اشتباهی داشته است را اصلاح کنیم تا به روندی مطلوب برای اقتصاد کشور دست یابیم.

همتی یکی از راه های برون رفت از مشکلات اقتصادی را تقویت تولید دانست و گفت: با توجه به کاهش قدرت خرید مردم، کاهش سرمایه گذاری در کشور و همچنین کاهش رشد تولیدات تاکید دارم که رشد سه دهه گذشته اقتصاد کشور در شان و منزلت مردم بزرگ ایران نیست، مردم به خوبی می دانند که اصل و توسعه اشتغال به رشد تولید وابسته است به همین خاطر باید موانع رشد تولید برداشته و از آن حمایت شود .

وی ادامه داد: اما چگونه می توان شاهد کنترل تورم مزمن ساختاری بود که در سه دهه گذشته به طور متوسط ۲۰ درصد بوده و اخیراً به خاطر فشار حداکثری و تحریم های ظالمانه آمریکا افزایش یافته است.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: ما نیاز داریم تورم را مهار کنیم که اگر این کار انجام نپذیرد باعث می شود سفره بخش بزرگی از مردم که در دهک های پایین هستند کوچکتر و بخش کوچکی که شامل دو دهک بالاهستند بزرگ تر شود .

همتی یادآور شد: ممکن است این سوال به ذهن شما خطور کند با توجه به این که شما رییس بانک مرکزی بوده اید چرا تا به حال این امر امکان پذیر نبوده است و این کارها را انجام نداده اید، جواب را این گونه باید داد به دو دلیل اول بخش تحریم ها و دوم اختیارات بانک مرکزی، از آنجا که بانک مرکزی یک سازمان است نیازمند همکاری با مجموعه های دیگر است چرا که بانک مرکزی به تنهایی نمی تواند مشکلات را حل و فصل کند بنابراین قدرت و اختیارات فراتر از بانک مرکزی نیاز است تا بر مشکلات قائل شود .

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: من این وظیفه را بر خود دانستنم که بگویم با وجود اینکه دیگر نامزدها برای بنده محترم هستند اما این توان و بینش اقتصادی را ندارند که اقتصاد را نجات دهند و مطمئن هستم با برنامه هایی که دارم و شناختی که از خود بر مردم ارائه خواهم داد قضاوت آن ها حتماً درست خواهد بود چراکه مردم ایران نشان دادند هیچ گاه تصویب اشتباه نمی گیرند .

همتی با اشاره به مشارکت حداکثری مردم در انتخابات اظهار داشت: شرکت مردم در انتخابات یکی از مهم ترین مسائل روز است رقابت من با پنج نامزد دیگر نیست بلکه با قهر با صندوق است باید مردم را به پای صندوق های رای کشاند آنها نشان داده اند هیچ وقت اشتباه نکرده و این مشهود است خرد جمعی تصمیم اشتباه نمی گیرد .

وی تاکید کرد: ۲۸ خرداد حماسه ای در راه است که باعث افتخار کشور ما خواهد شد و تقویت استقلال و قدرت منطقه ای کشور را به رخ جهانیان خواهد کشاند .

وی به اهمیت سیاست خارجی اشاره کرد و گفت: سیاست خارجی بسیار مهم است ،باید منافع ملی را اجرا کرد ، سیاست خارجی باید این منافع را حفظ و تقویت کند.

وی افزود: در ارتباط با شرق با محوریت چین و روسیه و تعامل با غرب بااحترام و آفریقا و آمریکای لاتین می توان روابط و سیاست خارجی را توسعه داد.

همتی اظهار کرد: مشکلات مردم با تداوم تقابل و تحریم ها حل نمی شود برای افزایش صادرات و واردات ، سرمایه گذاری های داخلی و خارجی و فعالیت نظام بانکی باید برنامه ریزی کرد تا در دنیا به رشد اقتصادی قابل ملاحظه ای دست یافت .

وی تاکید کرد: در کشور امکانات این منابع گسترده ای داریم که می توان توسعه را با جهش جدی مواجه خواهد شد.

وی سرمایه گذاری را از برنامه های مهم دولت آینده دانست و گفت: ازآنجاکه سرمایه گذاری سنگ زیربنای توسعه هر کشور است اما امروزه سرمایه اجتماعی در کشور ضعیف شده است، سرمایه اجتماعی هر کشور اعتماد بین مردم اعتماد بین دولت و مردم مردم و حاکمیت است امروزه این سرمایه لطمه خورده و اعتماد مردم به دولت کاهش پیدا کرده است .

وی تاکید کرد: سرمایه اجتماعی در کشور نباید از بین رود باید این اتفاق را ریشه یابی کرد و در جهت توسعه آن کوشید، دولت باید کالای عمومی باشد این کالا می تواند اتوبان، ریل گذاری اینترنت، بسترسازی در زیرساخت ها و سرمایه گذاری ها باشد.

وی به نقش مهم زنان و جوانان در جامعه اشاره کرد وگفت:جایگاه جوانان باید در جامعه احیا شود و برای بالا بردن انگیزه ماندن و زندگی جوانان در کشور و جلوگیری از خروج آنها از کشور باید با ایجاد فضای سیاسی اجتماعی جذاب تلاش کرد.

همتی ادامه داد: اگر من سکان دوات را در دست بگیرم به جامعه زنان و حضور آنها در عرصه های مختلف نگاه ویژه ای خواهم داشت به طوری که ۳۹ درصد مشاغل کشورو ۵۹درصد کابینه دولت را در اختیار آنها قرار خواهم داد،زیرا معتقد هستم باید با دفاع از حقوق زنان با توجه به اعتقادات دینی و مذهبی مقام آنها را ارج نهاد.

وی ابراز امیدواری کرد: شهرستان های استان ایلام مملو از عشق ،محبت شادی و نشاط باشد در این فرصت نیم ساعته تلاش داریم به عنوان کاندید انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم نکاتی مهم از برنامه های خود را برای استحضار شما مردم خطه ی عزیز بیان کنیم .نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان