یکشنبه، 12 آذر 1402| 03 December 2023

محسن رضایی کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری گفت: وقتی به دولت گفته می شد چرا این کار را می کنی، می گفت کسری بودجه داریم. بیش از صد هزار میلیارد تومان از کسری بودجه کشور از این طریق تامین شد.

آفتاب ایلام،به گزارش خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم، محسن رضایی کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در گفتگوی ویژه خبری امشب که از شبکه دوم سیما پخش شد، اظهار داشت: من در گفتگوی ویژه خبری قبلی گفتم که به برخی از داوطلبان کاندیداتوری انتخابات 1400 اجحاف شده است و دلجویی کردم. پس از آن هجمه زیادی علیه من شد که چرا برادر محسن این حرف ها را زده است. حتی کلیپ هایی نیز پخش شد.

وی ادامه داد: بعد مقام معظم رهبری فرمودند که به برخی افراد و خانواده هایشان جفا شد و باید جبران شود. ما اگر می گوییم نیروی انقلابی هستیم، وقتی یک معیار تشخیص حق از باطل را می بینیم، باید پشت سر آن حرکت کنیم. هنوز برای من جای سوال است که چه شد؟ رهبر انقلاب چنین بحث بسیار مهم و جدی انجام دادند و خوب است آن آقایان و نهادهایی که مسئول هستند، یک جواب روشن و صریح بدهند.

رضایی خاطرنشان کرد: من به مناظرات هم البته انتقاد دارم. در سه دقیقه، فرصت طرح مساله وجود ندارد. من از زحمات مسئولان صدا و سیما تشکر می کنم، اما آن مناظرات نمی تواند موضوع را بسط دهد.

 

** یارانه 450 هزار تومانی پس از دو سال به 60 میلیون نفر خواهد رسید

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در خصوص یارانه ها با طرح این سوال که دولت های گذشته چرا یارانه را مثل برف آب کردید؟ گفت: از من سوال می پرسند که آقای رضایی هرج و مرج در قیمت ها چه زمانی پایان می یابد. اینکه من گفتم یارانه 450 هزار تومانی می دهم؛ این همان 20 دلار یارانه ای است که در روز نخست داده می شد.

رضایی خاطرنشان کرد: با پولی که در اختیار مردم قرار می دهیم می توانند در تولید نیز نقش ایفا کنند. یارانه 450 هزار تومانی در مرحله اول برای 40 میلیون نفر است که حداکثر طی دو سال به 60 میلیون نفر خواهد رسید؛ چرا که منابعی آزاد خواهد شد.

وی ادامه داد: من چهار پنج منبع برای یارانه مشخص کردم. البته بیشتر از این در برنامه دارم، اما این چیزهایی است که قطعا عمل خواهد شد. یکی از منابع صرفه جویی در صنایع بزرگ است. فولاد، سیمان و نیروگاه ها 25 درصد گاز طبیعی کشور را می بلعند که تنها با 10 درصد صرفه جویی در مدیریت صنایع بزرگ که شامل صنایع فولاد، سیمان و 65 نیروگاه است، 50 هزار میلیارد تومان در سال آزاد می شود. این صرفه جویی به تولید آنان ضربه ای وارد نخواهد کرد. به قدری در مصرف سوخت اسراف می شود و هیچ نظارتی نیز وجود ندارد که به راحتی و ظرف چهار پنج ماه اول می توان این پول را به دست آورد.

 

رضایی بیان کرد: منبع دوم صرفه جویی در حیف و میل کردن پول هایی است که دولت با عنوان ارز 4200 تومانی اختصاص داد. ارزهای 4200 تومانی را بردند، اما کالا وارد نشد. تجربه نشان داده که یک سیستم مافیایی وجود دارد که سی درصد ارز 4200 تومانی را می برد و کالا وارد نمی شود. حدود 4 میلیارد دلار در اینجا می توانیم صرفه جویی کنیم.

وی اضافه کرد: با پول مردم مافیای گردن کلفت تربیت شده است. از 31 میلیارد دلار که در سال های 97 تا 99 صرف واردات نهاده های دامی شد، 12 میلیارد یورو پرونده دارد و مرتب ادامه داشته است. کالایی که با پول دولت خریداری می شود و آن کالا دولتی است، به جای اینکه توسط دولت توزیع شود، به دست دیگرانی برای توزیع داده می شد که این مافیا شکل می داد.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری گفت: سیستم اقتصاد ایران به سلطان پرور تبدیل شده است؛ سلطان های مافیایی که ده نفر هستند و حیف و میل می کنند. دولت هم نظارت ندارد و می گوید بازار آزاد است. این واقعاً بازار آزاد است؟ بازار آزاد قواعد، نظارت، تشکیلات و سیستم های خودکنترلی دارد. هرکسی بیشتر از حدی وارد معامله بشود چون وارد حیطه انحصار شده است، جلویش را می گیرند.

 

محسن رضایی بیان داشت: مساله مرغ از همین جهت بود. در موضوع مرغ، ذرتی که با 4200 تومان تامین شده بود یک طرف رفت و از سوی دیگر جوجه ها کشته شدند.

نامزد انتخابات ریاست جمهری بیان کرد: یارانه حق مردم است. ما می خواهیم یک بخش از این را به مردم بدهیم، اما یک عده سر و صدا به وجود آورده اند.

وی در خصوص 137 میلیارد دلار یارانه پنهان در کشور گفت: یک محاسبه مربوط به بانک جهانی است که 137 میلیارد دلار اعلام کرده است. اگر این 137 میلیارد دلار به مردم بدهیم، هر نفر در سال 22 میلیون تومان و هر خانواده چهار نفره، 88 میلیون تومان دریافت خواهد کرد. اگر به هر خانواده این رقم داده شود، آن ها از داخل و خارج هم که شده مشکلات خودشان را حل می کنند. آب و برق مردم با این تامین می شود؛ اگر در کنار این قیمت ها را هم تثبیت کنیم.

رضایی خاطرنشان کرد: من برای اقتصاد ایران معماری نوین انجام می دهم. اینکه آقایان تکه تکه می گویند و پازل جور درنمی آید، مربوط به این است که آقایان ایده کلان ندارند. کل اقتصاد ملی باید بازمعماری شود. در این بازمعماری هر کدام از این چیزهایی که من می گویم، در قسمتی از این پازل قرار می گیرد. وقتی یارانه به مردم می دهیم، از آن سو قیمت ها را تثبیت می کنیم. اگر قیمت ها تثبیت بشود و این یارانه ها به مردم داده شود، مردم همه چیزشان را تامین می کنند. اکنون در کانادا همین گونه است و توانستند به افرادشان یارانه بدهند.

 

وی خاطرنشان کرد: من از آقای احمدی نژاد تشکر می کنم. آن موقعی که ایشان یارانه داد، 20 دلار بود.  یک عده در کشور اضافه مصرف یارانه دارند. ما با دادن یک کارت، اضافه بر مصرف انرژی را عوارض می بندیم.

رضایی گفت: من به هیچ وجه قیمت ها را بالا نمی برم. حدود 5 درصد مردم کشور هستند که 6 و نیم میلیارد دلار از یارانه سوخت را مصرف می کنند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: ما یارانه 4200 را حذف نمی کنیم؛ اما دولتی تعریف می کنیم. کالا را هم دولتی تعریف می کنیم، خودمان هم بر توزیع نظارت توزیع می کنیم. منابعی که مال مردم است نباید در اختیار ویژه خواران باشد. دولت ما از طریق قانون و نظام های توزیع، گردن کلفت ها را سر جای خود خواهد نشاند و حق را به حق دار خواهد رساند. من 450 هزار تومان را خواهم داد. من سربازی هستم که تاکنون حرفی نزده ام که بدان عمل نکرده ام. ملت ایران اگر شما به من اطمینان کردید، قول خواهم داد که پشیمان نشوید و مانند امروز پشیمان نخواهید شد.

اختصاصی تسنیم| سید احمد موسوی رئیس ستاد محسن رضایی شدرضایی: تجارت را از همسایگان آغاز می کنیم/ انحصار آموزش پزشکی و مافیای دارو را می شکنیمرضایی در دومین مناظره انتخاباتی: تا پایان انتخابات هستم/ امیدوارم مردم از دولتمردان نترسند

** دولت برای رفع کسری بودجه مردم را به بورس دعوت کرد

محسن رضایی در بخش دوم این گفتگو در خصوص بازار سرمایه و بورس بیان داشت: تعداد زیادی از مظلومین سرمایه هایشان را فروختند و حتی جهیزیه های دخترشان را فروختند و وارد بورس شدند. برخی خانه و برخی خودروهایشان در بورس دود شد. ماجرا نیز از بانک مرکزی و ارز 4200 تومانی شروع شد. این ارز 4200 تومانی و با یک فاصله ای کاهش نرخ سود بانکی، یک مقدار زیادی پول از بانک ها وارد بورس کرد. آن 150 نفری که گفتم پول هایشان را از بانک ها بیرون آوردند و به صورت چترباز وارد بورس شدند. بعد هم دولتی ها تبلیغات را شروع کردند و وضعیت به گونه ای شد که از همدیگر برای دعوت به بورس سبقت می گرفتند. این وضعیت باعث شد تا پول ها وارد بورس شود.

وی ادامه داد: بانک مرکزی و وزارت اقتصاد و دیگرانی که مشاور اقتصادی روحانی بودند، نتوانستند بفهمند این پولی که وارد بورس می شود، اگر از آن طرف خارج نشود و وارد تولید و سرمایه گذاری نشود، تبدیل به گردباد می شود. کار گردباد نیز این است که همه چیز را که به آسمان برده، یک مرتبه زمین می زند.

رضایی خاطرنشان کرد: تا بهمن و اسفند 98 بورس به شاخص پانصد هزار رسید. اینجا جایی بود که با توجه به کیک اقتصادی، دولت باید کارهای دیگری انجام می داد؛ اما بالعکس شد و در فروردین تبلیغات گسترده ای شد. وقتی به دولت گفته می شد چرا این کار را می کنی، می گفت کسری بودجه داریم. بیش از صد هزار میلیارد تومان از کسری بودجه کشور از این طریق تامین شد. منتهی از فروردین به بعد قشر متوسط وارد شد. این تا اواسط خرداد ادامه داشت. از این به بعد تا نیمه مرداد قشر محروم و مظلومی که یک تراکتور، خودرو ده ساله یا جهیزیه دختری داشت آخر سر وارد شدند. روز 19 مرداد که روز سیاه است، آقای روحانی صحبت کرد که مردم هرچه دارید در بورس بگذارید. فردای آن روز بورس سقوط کرد.

 

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: بورس نیاز به اعتماد دارد. دولتمردان باید اعتماد را در بورس حفظ کنند تا بورس جلوتر برود. اگر بانک مرکزی، اگر وزارت اقتصاد و اگر رئیس جمهور به نحوی عمل بکنند که مردم بی اعتماد بشوند، هر حرفی را بزنند، مردم خلاف آن انجام می دهند.

وی با بیان اینکه من اعتماد را به بورس بازمی گردانم، گفت: اولین اصل در دولت ما بازگشت اعتماد به بورس است. ما صندوق تامین زیان مال باختگان را ایجاد می کنیم. تقریباً 95 درصد افرادی که وارد بورس شدند، زیر 55 میلیون تومان خرید و فروش داشتند. کسانی که آسیب دیدند در تیر و مرداد 99 وارد بورس شدند. تعداد این افراد، اسامی آن ها، چه زمانی و چه مقدار فروختند و خریدند و چه مقدار ضرر کردند، مشخص است و ما داریم. این ها را محسابه هم کردیم. این صندوق تا دو سال برقرار است و بعد از دو سال به بیمه سرمایه تبدیل خواهد شد. وجود این صندوق به صورت درازمدت مصلحت نیست.

رضایی خاطرنشان کرد: یک بخش از منابع این صندوق از بودجه، یک بخش از صرفه جویی و یک درصد نیز به مالیات معاملات بزرگ بسته می شود که اگر می خواهند زیر یک سال معامله کنند باید مالیات بدهند؛ مانند بورس آمریکا. اما اگر می خواهند بعد از یک سال این کار را انجام بدهند مانعی ندارد و می توانند بدون مالیات سرمایه شان را بفروشند. دامن نوسان بورس را نیز حل می کنیم.

 

رضایی موضوع دیگر را احیای بورس دانست و تاکید کرد: بورس باید به سرمایه گذاری و تولید وصل شود. بورس کشور ما قاعده مند نیست. بورس و بانک ایران، دستورالعمل ها و نظاماتش مربوط به سی چهل سال پیش است. من شورای ثبات مالی درست می کنم که رئیس بانک مرکزی و وزیر اقتصاد هم آنجا هستند. بورس بدون ارتباط با تولید معنا ندارد. تجارت ایران در خلاف تولید ملی صورت می گیرد. قاچاق هم سرکوب تولید ملی ایران است. بنابراین قانون بورس باید درست شود. در تصمیم گیری های اصلی بورس صدای سهام داران جز شنیده نمی شود. حداقل دو نفر از این ها باید در تصمیم گیری ها حضور داشته باشند.

رضایی در اولین مناظره انتخاباتی: بودجه کشور را از جیب مردم تامین کردند/ برخی افراد دولت روحانی باید ممنوع الخروج شوندبا صرفه جویی در یارانه های پنهان کسری بودجه را جبران می کنیمبه دنبال اجرای "نهضت مسکن سازی ایرانیان" هستیم

** همه بانک ها باید وام مسکن بدهند

محسن رضایی در بخش پایانی گفتگوی ویژه خبری در خصوص مسکن بیان کرد: قبلاً می گفتند سی ساله می توان خانه خرید، اما اکنون این موضوع به آرزوی صد ساله تبدیل شده است. موضوع مسکن را باید حل کرد.

وی عنوان کرد: من در مناظره طرح کفایت زندگی و ایران بدون فقیر را مطرح کردم که 5 محور داشت که یکی از آنان نهضت مسکن سازی ایرانیان است. تصمیم گیری من در مساله اقتصاد واقعی است و خطای کمتری خواهد داشت.

رضایی با انتقاد از عملکرد آخوندی گفت: وزیر قبلی دولت من نمی دانم با چه انگیزه ای سرمایه گذاری در مسکن را به کلی پایین کشید.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در خصوص طرح خود برای تهیه مسکن گفت: ما تولیدکنندگان مسکن را به بازار سرمایه و خریداران را به بانک ها وصل می کنیم. پیمانکاران چه کوچک و چه بزرگ را به بازار سرمایه می بریم. زوج های جوان و خانم های سرپرست خانوار را هم به بانک ها می آوریم. در آلمان، انگلیس و حتی آمریکا وام های رهنی وجود دارد؛ یعنی هر کس 10 درصد آورده داشته باشد، بانک 90 درصد وام می دهد. ما این کار را خواهیم کرد. ما همه بانک ها را موظف می کنیم تا وام مسکن بدهند. سود پرداخت آن نیز در تمام دنیا 40 و 50 ساله است. این خانه به ارث فرزند می رسد. اول اینکه 90 درصد را بانک ها می دهند و دوم اینکه بازپرداخت طولانی مدت خواهد شد. بانک های دولتی می توانند این کار را بکنند. ضمن اینکه ما نرخ سود بانکی را پایین می آوریم. برای آن وام باید وثیقه بدهند که همان خانه در حال ساخت یا ساخته شده را وثیقه در بانک می گذاریم.

 

 

وی در خصوص زمین هم گفت: برای زمین نیز دولت زمین های بسیاری دارد. زمین ها دست رانتخواران گردن کلفت افتاده است. یک مرتبه در بیابانی می روند و پنج شش ویلا درست می کنند. بعد کسی را می بینند و یک پول زیرمیزی می دهند و زمین های مرغوب کشاورزی زیر ساختمان هایی می رود که میلیاردها آن ها می برند و مردم مستضعف ما باید هزینه آن را بدهند. جلوی این اجحافات را می گیریم. بنابراین ما زمین را ارزان می دهیم.

رضایی در خصوص هزینه آب و برق مسکن هم گفت: با دادن یارانه ها و با ایجاد اشتغال مردم می توانند پول آب و برق شان را بدهند. ضمن اینکه پول آب و برق را در آن قسمت یارانه ای برای همه مردم ثابت نگه می داریم که قدرت پرداخت دارند. بنابرین وقتی یارانه 450 هزار تومانی بدهیم و خانه را اینگونه درست کنیم که اجاره را از دوش مردم برداریم، موضوع پول برق و آب نیز حل خواهد شد.

 

این کاندیدای انتخاباتی در پایان صحبت های خود بار دیگر تاکید کرد که من تا پایان رقابت ها هستم و گفت: حق مردم را از رانت خوارها و تندروها خواهیم گرفت. از اتاق های دربسته بیرون می آییم و خودمان را سپر گرانی ها و کرونا خواهیم کرد.

انتهای پیام/

 نویسنده: Fatahi
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان