پایگاه خبری و تحلیلی ایلام

پنجشنبه, 27 خرداد 1400 | 2021 Thursday 17 June  

۶ هزار و ۸۰۰ هکتار از شبکه های آبیاری دشت های گرمسیری در استان های ایلام و کرمانشاه به بهره برداری رسید.

به گزارش آفتاب ایلام، صبح امروز به صورت ویدئو کنفرانس توسط رئیس جمهور، در دهمین هفته پویش هر هفته_الف_ب_ایران و در آستانه دهه کرامت؛ علاوه بر آغاز آبگیری سد خاکی کنجانچم، ۶ هزار و ۸۰۰ هکتار از شبکه های آبیاری دشت های گرمسیری در استان های ایلام و کرمانشاه به بهره برداری رسید.

براساس این گزارش بخشی از شبکه های آبیاری دشت های گرمسیری در استان های ایلام و کرمانشاه در سطح ۶ هزار و ۸۰۰ هکتار با اعتباری مجموعاً حدود ۵۷۰ میلیارد تومان شامل هزینه های سامانه گرمسیری و شبکه های آبیاری به بهره برداری رسید.

اراضی تحت پوشش این بخش طرح گرمسیری شامل دو هزار و ۳۷۱ هکتار از اراضی دشت ذهاب جنوبی، یک هزار و ۲۵۶ هکتار از اراضی دشت حومه قراویز، ۴۲۳ هکتار از اراضی دشت جگرلوی جنوبی در استان کرمانشاه و بهبود دو هزار و ۷۵۰ هکتار از اراضی دشت کنجانچم در استان ایلام هستند.

این گزارش حاکی است که با بهره برداری از این بخش از شبکه های آبیاری و زهکشی طرح بزرگ گرمسیری، به طور میانگین برای ۱۰ هزار نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم اشتغال زایی صورت می گیرد که نشان از اهمیت این طرح ملی دارد.

همچنین بهره برداری از این طرح عظیم در سال تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها باعث افزایش تولید سالیانه محصولات کشاورزی به میزان ۷۰ هزار تن انواع گندم، ذرت و صیفی جات خواهد شد.

از مجموع سرمایه گذاری ۹۷۵ میلیارد تومانی دولت در این طرح بزرگ ملی، مبلغ ۳۳۶ میلیارد تومان با عنایت ویژه مقام معظم رهبری از محل صندوق توسعه ملی به طرح گرمسیری اختصاص یافته است.نویسنده: Fatahi

نظر شما:

security code
 
 
 

تمامی حقوق برای «آفتاب ایلام» محفوظ است

استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است


طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان