سه شنبه، 02 مرداد 1403| 23 July 2024
ایلام - ایرنا - مشاور وزیر نیرو و معاون مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: مهم ترین هدف احداث سد کنجانچم، ذخیره آب زمستانه حوزه آبریز سد گلال ملک و جلوگیری از هدرفت و خروج آب از مرزهای کشور است.

به گزارش ایرنا، محمد حاج رسولی ها روز پنجشنبه در حاشیه آبگیری اولیه سد شهدای کنجانچم مهران در جمع خبرنگاران اظهار داشت: امروز این سد با دستور رییس جمهوری بصورت ویدیو کنفرانس و با حضور مسوولان استانی آبگیری شد که امیدواریم منشا برکات فراوانی برای استان ایلام باشد.

وی افزود: سد شهدای کنجانچم که امروز آبگیری اولیه آن به انجام رسید بروی رودخانه گلال ملک قرار دارد و مردم استان در دهه ۸۰ درخواست احداث این سد را داشتند.

مشاور وزیر نیرو و معاون مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران تاکید کرد: با احداث و آبگیری این سد از آب مازادی که خارج از فصل زارعی از کشور خارج می شد جلوگیری می شود و با ذخیره آب می توانیم در فصل تابستان و در مواقع کم آبی از آن استفاده کنیم.

حاج رسولی ها افزود: در خلال طرح گرمسیری نیازمند سرشاخه های آبی بودیم و برای ذخیره سازی آب در فصل زمستان باید مخازنی را احداث می کردیم که به دلیل بحث فنی و مشکلات زمین شناسی، ساخت این سدها منطقی و جوابگوی نیاز آبی نبودند که ناچار به فکر استفاده مجدد از برخی مخازن و استفاده دو منظوره از مخازنی نظیر سد شهدای کنجانچم شدیم.

وی اضافه کرد: اکنون سد شهدای کنجانچم با حجم ۸۴ میلیون مترمکعب از بزرگترین سدهای کشور محسوب می شود.

مشاور وزیر نیرو و معاون مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران به میزان اعتبار مورد نیاز سامانه گرمسیری در ایلام اشاره کرد و گفت: برای اتمام این طرح در ایلام حدود سه هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان نیاز است.

حاج رسولی ها سامانه گرمسیری را یک ابر پروژه بی نظیر در خاورمیانه ذکر کرد و یادآور شد: پیشرفت فیزیکی این پروژه عظیم از آغاز دولت تدبیر و امید سه درصد بوده که اکنون به ۸۵ درصد رسیده است.

به گزارش ایرنا، سد کنجانچم با حجم مخزن ۸۴ میلیون متر مکعب بخشی از طرح بزرگ سامانه گرمسیری است که تنظیم کننده آب نابهنگام انتقالی از سامانه خواهد بود.

 برای آبگیری اولیه این سد ۴۰۵ میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی با موافقت مقام معظم رهبری سرمایه گذاری شده است.

سد کنجانچم در ۳۰ کیلومتری شهر مهران و بر روی رودخانه فرعی گلال ملک احداث شده است.نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان