یکشنبه، 19 آذر 1402| 10 December 2023
رئیس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح می گوید این سازمان اطلاعات جغرافیایی مورد نیاز نیروهای مسلح از پایگاه های آمریکایی را به آنها ارائه می کند.

به گزارش خبرنگار دفاعی خبرگزاری تسنیم، امیر مجید فخری رئیس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح امروز در نشست خبری به مناسبت روز ملی جغرافیا گفت که یکی از وظایف این سازمان تهیه اطلاعات مورد نیاز نیروهای مسلح از کشورهای همجوار و دور دست است.

آقای فخری همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم درباره ارائه اطلاعات جغرافیایی پایگاه های آمریکایی در منطقه به نیروهای مسلح پاسخ داد که علاوه بر اطلاعات پایگاه های آمریکایی، تهیه اطلاعات مورد نیاز نیروهای مسلح در همه عرصه های کشورهای همجوار و دور دست وظیفه سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح است.


امیر مجید فخری رئیس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح

یکی از کاربردهای اطلاعاتی که سازمان جغرافیایی در اختیار نیروهای مسلح می گذارد این است که نیروهای مسلح کشورمان با استفاده از این اطلاعات می توانند هرگونه تغییرات در پایگاه ها و یا جابجایی سامانه های پدافندی آمریکایی را در فواصل زمانی کوتاه رصد کنند.

این امر و بخصوص رصد محل استقرار سامانه های پدافندی به شناسایی مکان های استراتژیک کشور محل استقرار این سامانه و همچنین کشف نقاط کور راداری آن با توجه به شعاع عملکرد رادار سامانه کمک می کند.

در سال های اخیر نیروی هوافضای سپاه چند دستاورد جدید برای مقابله با سایت های پدافند هوایی آمریکایی را در رزمایش هایش تست کرده است.

سال 93 موشک هرمز 1 از فاصله 250 کیلومتری هدف شبیه سازی شده سایت رادرای سامانه پاتریوت را هدف قرار داد. سال 99 نیز سپاه یک سایت شبیه سازی شده سامانه تاد آمریکا در جریان رزمایش پیامبر اعظم 14 با یک موشک ناشناخته هدف قرار داد.


لحظه اصابت موشک هرمز-1 به سایت شبیه سازی شده سامانه پاتریوت؛ موشک هرمز به سرجستجوگر امواج رادرای مجهز است


لحظه اصابت موشک ناشناخته سپاه به رادار TYP-2 شبیه سازی شده سامانه پدافندی تاد؛ آمریکا یک آتشبار از این سامانه را در امارات مستقر کرده است

بر اساس گزارش های منتشر شده ایالات متحده آمریکا بین 750 تا 800 پایگاه نظامی در اقصی نقاط جهان دارد که تعداد قابل توجهی از آنها نیز در منطقه غرب آسیا و در کشورهای همسایه ایران قرار دارد.


این نقشه برخی پایگاه های نظامی در اطراف ایران را نشان می دهد

فرماندهان نظامی کشورمان بارها اعلام کرده اند که هرگونه تحرک آمریکایی ها در منطقه را زیر نظر دارند و در صورت لزوم می توانند تمامی پایگاه های آمریکا در منطقه را مورد هدف قرار دهند.

16 دیماه سال 98 سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در واکنش به ترور سر دار شهید قاسم سلیمانی پایگاه تروریست های آمریکایی عین الاسد را با موشک های فاتح 313 و قیام هدف قرار داد که بخشی از توانمندی اطلاعاتی و عملیاتی ایران در صد و هدف قرار دادن پایگاه های آمریکا را نشان داد.


تصویر ماهواره ای پس از اصابت موشک های سپاه به پایگاه آمریکایی عین الاسد در عراق

حالا اما ایران توانمندی آن را پیدا کرده است تا علاوه بر آنکه پایگاه های آمریکا در منطقه را رصد کند، پایگاه ارتش ایالات متحده در سایر نقاط جهان را نیز مورد رصد و پایش قرار دهد. موضوعی که توانمندی اطلاعاتی گسترده ای در مقابل آمریکا به ایران می دهد.

از سوی دیگر ایران سال ها است روی برنامه فضایی خود سرمایه گذاری گسترده ای کرده و در حال گسترش آن است. ساخت و پرتاب ماهواره های سنجشی با قابلیت تصویری برداری یکی دیگر از برنامه های ایران است که در همین راستا سپاه پاسداران نخستین ماهواره نظامی خود را در خرداد سال گدشته به فضا پرتاب کرد.


پرتاب ماهواره نور توسط ماهواره بر سه مرحله ای قاصد به فضا

افزایش توانمندی نیروهای نظامی کشورمان در حوزه اطلاعات جغرافیایی بعد دیگری از قدرت دفاعی است که در صورت افزایش آن چالشی جدید برای دشمنان ایران پدید خواهد آمد.

انتهای پیام/نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان