سه شنبه، 14 آذر 1402| 05 December 2023
ایلام- نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: مرزهای ایلام قابلیت تبدیل به قطب اقتصادی و سیاسی با کشور عراق را دارند.

به گزارش خبرنگار مهر، امیر حسین قاضی زاده هاشمی عصر جمعه در گفتگوی تلویزیونی با مردم استان ایلام اظهار کرد: با افتخار می گویم، مدت ها در استان ایلام در پایگاه ظفر و در عملیات کربلای یک برای آزادسازی مهران حضور داشته باشم.

وی ادامه داد: دوستان زیادی از ما در آن منطقه زیسته اند و برای دفاع از خاک میهن جنگیده اند و خون های پاکی در آنجا ریخته شده، دلدادگان آقا اباعبدالله تعلق خاطر شدیدی استان به ایلام دارند زیرا محل تردد خیل عظیم زائران اربعین بوده و خدماتی که در آنجا مردم عزیز این استان به زائرین ارائه می کنند همیشه در یادها ماندگار است.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: ایلام یک استان مرزی، تاریخی، مهد تمدن ایران زمین است، خود ایلام مرکزیت یک تمدن بزرگ بوده و سابقه تاریخی و برجستگی را دارد.

قاضی زاده هاشمی، به برنامه های خود در شهرستان های استان ایلام اشاره کرد و گفت: شهرستان ایلام دارای ظرفیت گردشگری طبیعی است و از منابع غنی نفت و گاز بهرمند است که البته پالایشگاه گاز و پتروشیمی ایلام باید توسعه یابند.

وی ادامه داد: همچنین لازم است در حوزه پتروشیمی و صنایع پایین دستی در این استان سرمایه گذاری جدی انجام شود، موردی که امروزه در کشور بیشتر با آن روبرو هستیم این است که مناطق نفت خیز و گاز خیز جزو مناطق محروم کشور هستند.

لزوم توسعه راه های ارتباطی استان

وی تصریح کرد: مرزهای ایلام قابلیت تبدیل به قطب ارتباطی، سیاسی و اقتصادی با کشور و البته گسترش بازارهای مرزی را دارد، این استان ظرفیت های بزرگی در حوزه تردد زوار دارد و سالانه پنج میلیون زائر فقط از طریق استان ایلام وارد کشور عراق می شوند.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به اینکه خدمات بهداشتی و درمانی در شهرستان ایلام باید ارتقا یابد و بیمارستان ۳۷۶ تختخوابی این شهرستان باید به سرعت تکمیل و مورد بهره برداری قرار گیرد، افزود: بیست سال است که مردم استان ایلام چشم انتظار سوت قطار بوده که در طی شانزده سال گذشته دو بار کلنگ زنی شده اما هنوز اقدامات مؤثر در این زمینه انجام نگرفته است.

وی ادامه داد: اخیراً با مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام، مهران به عنوان منطقه آزاد شناخته شده که نزدیک بودن این منطقه آزاد با خود شهرستان ایلام می تواند ظرفیت های استان را برجسته تر کند.

قاضی زاده هاشمی اضافه کرد: عملیات اجرایی آزادراه پل زال- آبدانان-مورموری-دهلران و مرز چیلات، برای وصل کردن استان ایلام به شبکه آزادراهی کشور می تواند مثمر ثمر باشد.

نامزد سیزدهمین دوره ریاست جمهوری به زیرساخت های استان ایلام اشاره کرد و افزود: اما آن چیز که امروز مشاهده می شود اینکه زیرساخت های آزادراهی و بزرگراهی در شهرستان ایلام بسیار ضعیف است.

لزوم جلوگیری از خام فروشی معادن ایوان

وی در ادامه به شهرستان ایوان اشاره کرد و گفت: این شهرستان دارای ظرفیت های بسیار بالای طبیعی و خدادادی است، کارخانه نورد ایوان به عنوان تولید کننده انواع میلگرد و شمش های فولادی دچار مشکل شده و کارگران بیکار و ما مشکلات بیمه ای روبه رو هستند و دولت باید وارد این حوزه شده و مشکلات را حل وفصل کند.

قاضی زاده هاشمی بیان مرد: در حوزه کشاورزی، شهرستان ایوان در کشت انگور جزو مناطق با استعداد استان است که محصول به همه نقاط کشور صادر می شود اما صنایع بسته بندی در آنجا وجود ندارد.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: باید در این زمینه نیز به فکر توسعه زیرساخت ها بود، همچنین امکانات رفاهی، فرهنگی و مشکلات واحدهای صنعتی از دیگر کمبودهای این شهرستان است.

قاضی زاده هاشمی، معدن ایوان را یکی از موارد افزایش اشتغالزایی دانست و گفت: معدن های بزرگ در شهرستان ایوان که به صورت خام فروشی وجود دارند، باید با ایجاد صنایع فرآوری زمینه صادرات محصولات فرآوری شده را فراهم کرد و این خود می تواند به اشتغالزایی چشمگیری را در منطقه ایجاد کند.

راه اصلی ترین مشکل شهرستان آبدانان

وی افزود: ازآنجاکه شهرستان آبدانان راه های مواصلاتی مطلوب ندارد، امکان صادرات محصولات این شهرستان به بازارهای مرزی نیز وجود نخواهد داشت، توسعه راه ها جزو موارد اورژانسی در این شهرستان به شمار می رود.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: در شهرستان آبدانان با توجه به محدودیت منابع آبی، باید در حوزه کشاورزی بیشتر محصولات را به حداقل رساند و همچنین با توجه به نوعی اقلیمی رشد گیاهان دارویی در این منطقه را افزایش داد.

وی افزود: در این منطقه اولویت اشتغال دامداری است، برای توجه به مزیت های مختلف این صنعت در شهرستان آبدانان باید صنایع بسته بندی را افزایش داد تا اشتغالزایی بیشتری صورت پذیرد.

لزوم توجه به گردشگری بدره و دره شهر

قاضی زاده هاشمی، ظرفیت های های شهرستان بدره را ارزشمند دانست و ادامه داد: شغل اصلی مردم بدره دامداری است، باید صنایع تکمیلی، تبدیلی و کشتارگاه های صنعتی، همچنین فرآوری پوست دام و تمام موارد مرتبط با حوزه دام و سردخانه در این شهرستان ارتقا یابد.

وی گفت: همچنین وجود کبیرکوه و رودخانه سیمره جاذبه ای عظیم برای جذب گردشگر است.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بیان کرد: شهرستان چرداول با توجه به عبور خط اتیلن غرب از آن باید به صورت ویژه مورد توجه دولت قرار گرفته و شبکه ریلی هم باید در آن اجرایی شود.

قاضی زاده هاشمی، پتانسیل های شهرستان دره شهر را نیز مورد ارزیابی قرار داد و گفت: دره شهر در مسیر ایلام پل دختر قرار داشته و با توجه به طبیعت زیبا می توان برای جذب گردشگر از این منطقه استفاده کرد.نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان