سه شنبه، 14 آذر 1402| 05 December 2023
نماینده سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: پروژه های نیمه تمام و چند ساله استان ایلام با روی کار آمدن دولت سلام پیگیری خواهند شد و روبان افتتاح را به خود خواهند دید.

به گزارش خبرگزاری فارس از ایلام، سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی نماینده سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در شبکه استانی ایلام گفت: استان ایلام با وسعت ۲۰ هزار و ۱۵۰ کیلومتر  و حدود یک و دو دهم درصد وسعت خاک ایران بیست و دومین استان کشور است که بر اساس سرشماری سال ۹۵ تقریبا کم جمعیت ترین استان کشور بوده؛ این در حالی است مردم استان ۲۰ سال است چشم انتظار سوت قطار و وصل آن هستند، قرار بود مرکز ایلام به قطار وصل شود تا حالا در طی ۱۶ سال گذشته ۲ بار کلنگ زنی شده ولی هنوز اقدام موثری در این خصوص صورت نگرفته است.

وی افزود: ایلام یک استان مرزی و مهد تمدن ایران زمین است که ظرفیت گردشگری، طبیعی و تاریخی فراوانی دارد، وجود منابع غنی نفت و گاز و همچنین مرزهای ایلام قابلیت تبدیل شدن به قطب سیاسی- اقتصادی را دارد.

نماینده سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: با گسترش بازاهای مرزی و همسایگی استان ایلام با شهرستان مهران می توان پتانسیل های اقتصادی و گردشگری را توسعه داد و همچنین می توان اشتغال پایداری برای جوانان منطقه ایجاد کرد.

وی ادامه داد: بیمارستان ۳۷۶ تختخوابی ایلام در حال ساخت است که باید به سرعت تکمیل شود و به طور کلی پروژه های نیمه تمام و چند ساله استان ایلام با روی کار آمدن دولت سلام پیگیری خواهند شد و روبان افتتاح را به خود می بینند.

قاضی زاده هاشمی ادامه داد: عملیات آزاد راه پل زال- مورموری- آبدانان- دهلران و مرز چیلات هم برای وصل کردن استان ایلام به شبکه بزرگراهی کشور کارهای اولیه اش صورت گرفته و تنها یک مجوز بانک می خواهد که دولت حتما به آن توجه ویژه ای خواهد کرد.

وی بیان کرد: پالایشگاه گاز و پتروشیمی هم باید در ایلام توسعه پیدا کند، ما باید یک محور ترانزیتی تعریف کنیم که آن وقت ایلام در مسیر یک جاده بین المللی قرار می گیرد.

قاضی زاده هاشمی بیان کرد: زیر ساخت ها در استان ایلام ضعیف است و باید در این زمینه سرمایه گزاری های جدی صورت گیرد باید به استان هایی که مناطق نفت خیر هستند اعتبارات و خدمات بیشتری ارایه داد.

وی به شهرستان ایوان اشاره کرد و گفت: فعال سازی کارخانه ها باید در این شهرستان ها به طور جد پیگیر شود، کارخانه نورد ایوان با وجود اینکه بزرگترین تولید کننده میله گرد آجدار است با ظرفیت تولید ۱۵۰ هزار تن هنوز غیر فعال است و باید آن را به نتیجه رساند.

قاضی زاده هاشمی بیان کرد: صنایع دستی باید توسعه پیدا کنند، ضعف زیر ساخت ها در این شهرستان باز دیده می شود، بهره وری بخش کشاورزی، ایجاد سردخانه باید در این شهرستان صورت گیرد.

نماینده سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به شهرستان آبدانان اشاره کرد و گفت: این شهرستان در یک مسیر بن بست قرار گرفته و راه مواصلاتی مطلوب ندارد، امکان صادرات محصولات در این شهرستان به استان های دیگر وجود ندارد، امکان ایجاد مزارع گل های زینتی از جمله  گل نرگس در این شهرستان وجود دارد، احداث بزرگراه در مسیر آبدانان- دهلران جهت اتصال به آزاد راه باید انجام شود در این منطقه اولویت اشتغال دامداری است باید صادرات گوشت را آزاد کنیم.

وی به شهرستان بدره نیز اشاره کرد و یادآور شد: کشاورزی و دامداری شغل اکثر مردم در این منطقه است؛ آنجا صنایع خاصی نداریم و باید صنایع تبدیلی را دنبال کرد، کشتارگاه صنعتی باید در آن منطقه ایجاد شود، سردخانه محصولات باغی در این منطقه جزو ضروریات است، امکانات بهداشتی باید ارتقا پیدا کند.

قاضی زاده هاشمی به شهرستان چرداول اشاره کرد و گفت: بیمارستان این شهرستان باید هر چه زودتر تجهیز شود، زیر ساخت ها و شبکه ریلی باید توسعه یابد، از منابع غیر فلزی باید بهره وری شود، کشت کلزا و زعفران در این منطقه حرف اول را می زند باید صادرات این محصول را افرایش دهیم.

وی بیان کرد: شهرستان دره شهر نیز در مسیر ترانزیتی ایلام و پلدختر است، در این منطقه کاربری کشاورزی مسکونی می شود که خوب نیست، حمایت از بوم گردی باید توسعه پیدا کند و همچنین صنایع تبدیلی در آن منطقه می تواند به بهترین نحو شکل بگیرد.

قاضی زاده هاشمی به شهرستان مرزی دهلران اشاره کرد و گفت: این منطقه یک منطقه کوهستانی است ایجاد تله کابی در این منطقه می تواند گردشگران زیادی را به خود جذب کند همچنین ایجاد بازارچه مرزی در مرز چیلات می تواند اشتغال خوبی را برای جوانان فراهم کند، نداشتن راه ارتباطی با خوزستان نیز باید در دستور کار قرار بگیرد.

وی به شهرستان سیروان به عنوان قطب محصولات کشاورزی در استان ایلام اشاره کرد و گفت: برنج در این منطقه حرف اول را می زند اما برندسازی و بسته بندی نمی شود و این یک مشکل جدی است، در صورت وجود سردخانه دائمی در این منطقه می توان یکی از پردرآمدترین محصولات مثلا انار، زردآلو برای مردم درآمد ایجاد کند، وجود یک بیمارستان در این منطقه الزامی است و باید در دستور کار جدی قرار گیرد این در حالی است معادن در این جا رها شده اند باید فکری به حال معادن رها شده کرد.

قاضی زاده هاشمی تصریح کرد: شهرستان ملکشاهی نیز به عنوان یکی از شهرستان های استان ایلام متاسفانه در مسیر جاده اصلی نیست و از بسیاری  خدمات محروم بوده، مشکلات آب در این منطقه برای مردم به یک معضل تبدیل شده است، در این منطقه می توان صنایع پروتئین را توسعه داد.

وی یادآور شد: شهرستان مهران نیز به عنوان ورودی عتبات عالیات باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد؛ خشکسالی های اخیر در این منطقه منجر به ایجاد ریزگردها شده که باید برای آبخیزداری فکر جدی شود .

انتهای پیام/خنویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان