چهارشنبه، 30 خرداد 1403| 19 June 2024


آفتاب ایلام - اگر بخواهیم آسیب های مربوط به تحزب را در ایلام مورد مداقه قرار دهیم باید بدانیم استانی که هنوز مراحل مربوط به حرکت‌های پیش توسعه را تمرین می‌کند نمی تواند زمینه ساز اقبال عمومی در روی آوری به تحزب گرایی باشد. مردمی که برای گذراندن زندگی ابتدایی دچار مشکل و سردرگمی‌اند را بسیار دشوار می توان به زیر چتر حزب درآورد. هر چند می توان به راحتی پیش بینی کرد که همین تنگناهای اقتصادی خود پایه گذار رفتارهای سیاسی هدفمندی خواهد شد.

روی آوردن مردم به ایل در ناهماهنگی مؤلفه های توسعه در ایلام
رقابت و یا بهتر است گفته شود ناهماهنگی توسعه سیاسی با دیگر عوامل توسعه از جمله توسعه اجتماعی در ایلام نیز خود حکایت آشنا و دردآور و رویارویی دیرینی است که به عنوان یک مانع جدی همچنان وجود دارد که آسان‌ترین راه هم‌گرایی مردم روی‌آوری به نسخه‌ی منسوخ سنتی است. موضوع اثرگذاری ایل در جریانات انتخاباتی و مدیریتی از جمله این موانع تاریخی است؛ مخصوصاً زمانی که تمام خودنمایی ها و اعلام موجودیت احزاب در فصل انتخابات اتفاق بیفتاد آنگاه است که جدال و وزن‌کشی واقعی برای پیروزی در انتخابات صورت می پذیرد.

تبدیل شدن احزاب به محفل و باند
تبدیل شدن حزب به محفل و باند نیز از نکات چالشی در برابر موجودیت آن است. در بسیاری از ادوار مختلف این پدیده در ایلام بارها شکل عملی به خود گرفته و بسیاری به هوای این‌که کار مثبتی انجام می دهند خواسته یا ناخواسته کارگردان‌های محفلی بوده‌اند و همین امر زمینه بی‌اعتمادی را فراهم کرده و به دنبال آن ناکارآمدی حزب را در متن جامعه و نزد افکار عمومی تقویت کرده است.
تشکیل حزب با یک یا چند نفر نیز داستان حیرت‌انگیز دیگری است. وقتی حزبی تمام پایگاه اجتماعی‌اش را به لحاظ اعضاء و عضوگیری صرف‌نظر از بهره‌گیری و یا پیروی از یک طیف فکری فراگیر در چند نفر، آن هم افرادی از بستگان نزدیک خلاصه می‌کند یقیناً شعله‌های امید به اثرگذاری این‌گونه احزاب در ذهن جامعه خاموش می‌گردد.

جلوه معامله گرایانه احزاب در نظر مردم
کارکرد فصلی و صرفاً انتخاباتی حزب بزرگ‌ترین آفت در شکل گیری و دوام و ادامه‌ی حیات آن است. مردم عموماً این نوع حرکت را یک نوع رفتار معامله گرایانه و یا فرصت طلبانه قلمداد می کنند تا یک حرکت هدفمند و ریشه‌دار سیاسی. شیوه تعامل احزاب با جوانان در جریان یارگیری و همچنین ارتباط با بدنه‌ی تشکل‌های دانشجویی و جذب بانوان می بایست به طور اساسی تغییر کند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان