یکشنبه، 19 آذر 1402| 10 December 2023
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: آثار رابطه با کشورها باید در جیب مردم دیده شود.

به گزارش خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم، عبدالناصر همتی، نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری،  در گفت وگو با رادیو جوان در پاسخ به سوالی درباره برنامه اش برای اصلاح نظام آموزش عالی و انطباق آن با نیازهای روز و کنکور، اظهار داشت: کنکور مسئله مهمی است و معتقدم باید آن را حذف کرد. این نحو از آزمون در هیچ جای دنیا وجود ندارد و در اکثر دنیا براساس امتیازات، دانشجو در دانشگاه جذب می شود. 

وی افزود: وجود کنکور تنها رانتی را برای برخی موسسات ایجاد کرده و باعث استرس جوانان می شود.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به اینکه آموزش عالی باید کاربردی شود، یادآور شد: در کشور ما متاسفانه ارتباط بین صنعت و بخشهای دانشگاهی ضعیف است. لذا اگر بتوانیم این ارتباط را عمیق تر و جدی تر کنیم نیازی نیست جوانان ما پس از کسب مدرک دنبال کار بگردند. 

همتی به مسئله رتبه علمی کشور نیز اشاره کرد و گفت: هرچند در حال حاضر رتبه علمی کشور خوب است اما باید وضعیت از این بهتر شود و می توان با کمک خود دانشگاه ها اساتید و نخبگان این مسیر را تقویت کرد. 

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره مسئله صیانت از خانواده ها، تصریح کرد: مردم و ملت ایران جامعه ای متدین و با ایمان هستند. شعار من تعامل از خانه تا جهان است. یعنی تعامل خود را از درون خانه با افراد خانواده تا دنیا باید تقویت کرد. در این دوران نوع نگرش افراد و آداب و رفتار اعضای یک خانواده و جامعه تغییر کرده است.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: امروز دیگر نمی توان به جوانان دهه هفتاد و هشتاد با تحکم و دستور گفت چه رفتاری داشته باشند. لذا باید با فضای تعامل با جوانان و افراد جامعه ارتباط برقرار کرد و تقابلی که امروز در جامعه شاهد هستیم را به تعامل تبدیل کنیم. بنده به تعامل معتقدم.

همتی در پاسخ به سوال دیگری درباره برنامه هایش برای ایجاد شغل پایدار، گفت: عدم رشد سرمایه گذاری در کشور باعث شده در حال حاضر اشتغال پایدار در کشور وجود نداشته باشد از سال 82 تا کنون نرخ سرمایه گذاری ما چندان تغییر نکرده و در برخی مواقع نیز منفی بوده است؛ لذا نمی توانیم در این شرایط امید به اشتغال پایدار داشته باشیم. 

وی با اشاره به اینکه تحریم یکی از دلایل اصلی عدم سرمایه گذاری مثبت در کشور است، اضافه کرد: امیدوارم با از بین رفتن تحریم های ظالمانه و ایجاد ثبات اقتصادی و اشتغال دست پیدا کنیم . برنامه من برای ایجاد اشتغال توجه به تولید و از بین بردن قید و بندهای اضافی است. البته معتقدم باید این مسئله را از صنایع کوچکتر آغاز کنیم 

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ادامه در پاسخ به سوالی درباره مسئله برجام و مذاکرات، گفت: فعلا مذاکرات ما با کشورها در حوزه اجرای برجام است. سیاست دولت من هم همین است برجام مقدمه ای برای رفع تحریمهاست و امیدوارم طی این ماه ها بتوانیم از طریق برجام تحریم ها را حذف کنیم. بنده نیز این سیاست را ادامه می دهم و امیدوارم دولت من با رفع تحریم ها همراه شود تا بتوانیم وعده های خود را عملی کنیم. 

همتی در پاسخ به سوال دیگری درباره توجه به اشتغال نیروهای بومی در مناطق مختلف کشور، گفت: آبادان نشانه عدم موفق بودن برنامه های توسعه ای ما بوده است و اینکه ما در این حوزه اشتباه کرده ایم. استانی مانند خوزستان با این سطح از منابع نباید در زمینه اشتغال دغدغه مند باشند لذا نگاه من به ویژه به مناطقی مانند آبادان و خرمشهر که سنبل مقاومت در کشور هستند نگاه ویژه ای خواهد بود. امیدوارم در دولت من حق مردم آبادان و خرمشهر ادا شود و در این بخش قوی تر عمل کنیم. 

وی در پاسخ به سوالی درباره نخستین دستوراتش در جایگاه ریاست جمهوری، عنوان کرد: مهمترین تصمیمات من اقتصادی است چون دولت من دولت اقتصادی خواهد بود. 

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سوال دیگری درباره برنامه هایش برای عملیاتی شدن کاهش نرخ تورم، گفت: تورم یکی از معضلات اصلی کشور ماست.تورم در کشور ما مشکلات ساختاری دارد و طی سالهای گذشته شاهد رشد 20 درصدی تورم بوده ایم. عنوان اصلی دولت من اصلاح حکمرانی اقتصادی است و باید بپذیریم حکمرانی فعلی کشور در حوزه اقتصادی اشکال دارد.

همتی ادامه داد: همواره گفته ام تاکنون سیاست مداران رئیس جمهور بودند و یک بار باید بگذارند اقتصاددانان رئیس جمهور شوند تا مشکلات مبنایی و ساختاری اقتصاد را ریشه کن کنیم. تنها بانک مرکزی نمی تواند این مشکلات را حل کند و به جایگاه بالاتری برای اصلاح این روند نیاز داریم. 

وی افزود: اقتصاد ما همواره دچار کسری بودجه پنهان است و همین مسئله باعث می شود که پایه پولی ما و در نتیجه نقدینگی زیاد شود؛ اینها عوامل تورم زا هستند و با حضور در بانک مرکزی نمی توان آنها را حل کرد. برنامه من استقلال بانک مرکزی است و امیدوارم تورم را به هشت تا 12 درصد برسانیم.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سوالی درباره برنامه اش دربرابر تهدیدها، گفت: برنامه من تقویت اقتصاد درون زا و با نگاهی برونگرا است. ما باید اقتصاد داخل را تقویت کنیم و در عین حال به بیرون نگاه داشته باشیم تا بتوانیم اقتصادمان را در دنیا نیز متحول سازیم. این جز با تقویت اقتصاد درون که بتواند بازارهای دنیا و جهان را مورد توجه قرار دهد امکان پذیر نیست. 

گاف جدید همتی برای حمله به جلیلی/ همتی مائو را با کیم ایل سونگ اشتباه گرفت!همتی: قهر با انتخابات زمین بازی را در اختیار دیگران قرار می دهدنیکزاد: دغدغه دولت روحانی مذاکره با غرب بود / آقای همتی چرا 90 هزار میلیارد تومان به 11 نفر وام داده شد؟/چرا ارز 4200 را به 350 نفر دادید؟روزهای داغ انتخاباتی در خراسان شمالی؛ ستاد همتی با ساز و کار «دولت روحانی» آمد+فیلمواعظی اظهارات همتی را تکذیب کرد| اختلافی بین روحانی و همتی نبود/ کسی که می خواهد رای بیاورد متوسل به هر چیزی می شود

 

همتی در خصوص نگاهش به جبهه مقاومت و تقویت حضور ایران در جبهه های برون مرزی، تصریح کرد: اینکه جمهوری اسلامی ایران در منطقه اقتدار ویژه ای دارد از افتخارات مردم و ملت ماست که حاصل تلاشهای سردار شهید سلیمانی و سایر شهدای ما بوده است که پرچمداری این مسئله را برعهده داشتند. قطعا ما این موارد را تقویت می کنیم اما باید از این ظرفیت برای تقویت اقتصاد نیز بهره ببریم. اینکه ما به ثبات امنیت کشورهای همسایه کمک می کنیم باید در کنار آن حضور اقتصادی قوی نیز  در آنها داشته باشیم و به قول معروف میدان و دیپلماسی را برای تقویت اقتصاد کشور به کار ببریم. 

وی در ادامه برنامه در پاسخ به سوال دیگری درباره مسئله اینترنت مناطق محروم و افزایش پنهای باند استانهای مختلف کشور نیز گفت: از نظر من همه اقوام و مناطق کشور در بهره مندی از امکانات یکسان هستند و باید به آنها نگاه یکسانی داشت. در دولت من افراد براساس شایستگی ها انتخاب می شوند و با رانت و رانت بازی مخالفم. 

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در خصوص اولویت هایش در حوزه بهداشت و درمان نیز گفت: سه اولویت من در این بخش مبارزه با کروناست. در اولین اقدام می کنم تلاش می کنم با واکسیناسیون سریع و گسترده مردم این بیماری را کنترل کنیم و در کنار آن با تلاشها برای رفع تحریم ها به تقویت تولید داروی داخل کمک خواهیم کرد تا بتوانیم ضمن حمایت از تولید داخل در برابر تهدیدها و تحریم های دارویی مستقل شویم. 

همتی در پاسخ به سوالی درباره اینکه اولویتهای شما در تعامل و دیپلماسی چه کشورهایی هستند، افزود: ما می توانیم هم با شرق و هم با غرب و هم با همسایگان روابط خوبی داشته باشیم. اولویت من با ارتباط با شرق توافق راهبردی با کشورهای بزرگی چون هند، روسیه و چین است. البته در این حوزه باید ضمن توجه به توسعه اقتصادی به تقویت اقتصاد نیز فکر کرد. هیچ رابطه ای فی النفسه به درد نمی خورد مگر اینکه آثار آن در جیب مردم دیده شود.

وی ادامه داد: با غرب هم معتقدیم در زمینه تنش زدایی می توانیم اقداماتی را انجام دهیم در تقویت با همسایگان نیز می توانیم به صادرات و واردات با کشورها با نگاه ویژه ای نگاه کنیم.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: تعامل ما با کشورهای خلیج فارس یعنی قطر و عمان خوب است و طی سه دوره مذاکره با عربستان نیز نتایج خوبی را شاهد بوده ایم که امیدوارم بتوانیم با عربستان نیز ارتباط خوبی را داشته باشیم 

همتی در پاسخ به سوالی درباره توزیع متوازن ثروت و امکانات در کشور، گفت: یکی از مشکلات کشور همین است و باید دنبال توسعه و پر شدن جیب مردم باشیم. در بسیاری از استانها فقر و بیکاری زیاد است و باید سیاست راهبردی داشته باشیم تا استانها به ویژه استانهای حاشیه ای توسعه پیدا کنند. توسعه غیرمتمرکز یکی از برنامه های من است و دیگر توزیع مناسب یارانه هاست که از نظر من روند فعلی اشکالات عمده ای دارد. 

وی اضافه کرد: یارانه برای اقشار ضعیف جامعه بود و باید برای سه دهک اول جامعه که نیازمند هستند، بیشتر شود و عموما به نیازمندان تعلق گیرد. 

انتهای پیام/ 

 


نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان