دوشنبه، 04 تیر 1403| 24 June 2024

آفتاب ایلام - باوجود روش‌های نوین برای دفع پسماندهای بیمارستانی در بسیاری از مناطق کشور در ایلام و شهرستان‌های آن دفع این پسماند خطرناک همچنان به روش سنتی و از طریق دفن صورت می‌گیرد.

این درحالی است که بررسی‌های علمی و همچنین اظهار نظر کارشناسان دفن پسماندهای بیمارستانی، علاوه بر آلودگی‌های زیست‌محیطی و آب‌های زیرزمینی، خطر گسترش برخی از بیماری‌ها را در پی دارد. بنابراین دور از واقعیت نیست اگر بگوییم دفن پسماندهای بیمارستانی و عفونی به شیوه‌های کنونی در استان ایلام می‌تواند عواقب و پیامدهای جبران‌ناپذیری در منطقه به دنبال داشته باشد.

به گفته کارشناسان بهداشت محیط، استفاده از دستگاه زباله‌سوز و حتی پلاسما کردن نیز با فنّاوری‌ روز جهان فاصله بسیاری دارد و لازم است جهت امحاء پسماندهای بیمارستانی از شیوه‌های نوین و جدید و استاندارد بهره جست.

چراکه در حال حاضر در بیشتر کشورهای دنیا و برخی بیمارستان‌های کشور دفن پسماندهای بیمارستانی به روش بی‌خطر کردن و استریل کردن صورت می‌گیرد و این شیوه جایگزین دفع کردن پسماندهای بیمارستانی از طریق پلاسما کردن و دستگاه زباله‌سوز، شده است.

کارشناسان اعتقاد بر آن دارند؛ دفن پسماندهای بیمارستانی به روش کنونی و همچنین استفاده از زباله روزبه دلیل آلودگی‌هایی که به همراه دارد به‌عنوان یک بحران جدی تلقی می‌شود. اکنون پسماندهای عفونی مراکز بهداشتی درمانی، مطب‌ها و آزمایشگاه‌های تشخیص طبی و مراکز درمانی ازجمله بیمارستان‌ها با زباله‌های شهری امحاء می‌شود که اثرگذاری مستقیمی در بهداشت و سلامت مردم دارد.

از طرفی گزارش‌های سازمان بهداشت جهانی حاکی است که بیش از 40 درصد پسماندهای بیمارستانی عفونی هستند و سالانه 6 میلیون نفر در جهان به دلیل نبود مدیریت صحیح این پسماندها جان خود را از دست می‌دهند.
در همین راستا قوانین و مقررات داخلی کشورمان نیز دایر بر ضرورت تلاش همه‌جانبه برای جمع‌آوری و دفع اصولی و بهداشتی زباله‌های بیمارستانی است به‌گونه‌ای که مجلس شورای اسلامی در سال 1383 مصوب کرد زباله‌های بیمارستانی، عفونی و شیمیایی که برای سلامت جامعه تهدید محسوب می‌شود، باید ایمن‌سازی و تحت شرایطی خاص دفع شوند.

اما در استان ایلام تمام پسمانده‌های بیمارستانی و آزمایشگاهی توسط بخش خصوصی و در مرکز استان جمع‌آوری و درکنار دیگر زباله‌ها دفن می‌شوند که این اقدام زنگ خطر برای سلامتی شهروندان ایلامی است.

در این زمینه غلامرضا ابدالی درباره  چرایی و اقدامات انجام‌شده توسط محیط‌زیست که مسئولیت مهم دراین‌ارتباط را عهده‌دار است  اظهار داشت: با توجه به پیگیری‌های این اداره کل و اقداماتی که از سوی دانشگاه علوم پزشکی استان انجام‌گرفته است به‌زودی شاهد استقرار دستگاه‌های بی‌خطر پسماند پزشکی در مراکز بیمارستانی استان خواهیم بود و یکی از چالش‌های فعلی مدیریت این قبیل پسماندها برای همیشه حل خواهد شد.

مدیرکل محیط زیست استان ایلام گفت:  در حال حاضر تقریباً تمام پسماندهای پزشکی استان از طریق بخش خصوصی و در مرکز استان مدیریت می‌شوند و این روند همواره با مخاطراتی همراه بوده است.

ابدالی تصریح کرد: در صورت راه‌اندازی دستگاه‌های بی‌خطر استاندارد در مراکز بیمارستانی، حجم پسماندهای پزشکی و وابسته ورودی به مرکز استان به‌طور چشمگیری کاهش و مخاطرات حاصل از جابجایی و امکان انتشار آلودگی پسماندها به‌کلی از بین خواهد رفت.

انتهای پیام/

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان