سه شنبه، 08 اسفند 1402| 27 February 2024

آفتاب ایلام - مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی ایلام روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در این خصوص گفت: مجموعه اعتبار عمرانی برای تقویت زیرساخت های فرهنگی این استان سال ۹۶ مبلغ ۹ میلیارد و  ۶۰۰ میلیون ریال بود که حدود ۵۰ درصد آن تخصیص یافت.

عمران خودآموز اضافه کرد: این اعتبار سال ۹۷ به مبلغ ۱۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال افزایش یافت که با رایزنی های انجام گرفته ۶۷ درصد آن تحقق یافت و صرف توسعه، تجهیز و تقویت زیرساختهای فرهنگی این استان شده است.

وی مبلغ اعتبار امسال حوزه عمرانی این اداره کل را ۱۶ میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال عنوان کرد که در مرحله نخست تاکنون سه میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال آن تخصیص یافته است.

راه اندازی نخستین مراکز فرهنگی، هنری در استان

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی ایلام یکی از مهمترین اقدام های این اداره کل طی ۲ سال گذشته را راه اندازی مراکز جدید فرهنگی و هنری با نامگذاری هنرمندان عنوان کرد که با استقبال اهالی فرهنگ و هنر مواجه شده است.

خودآموز این مراکز جدید را نخستین نگارخانه تخصصی استاد صندوق آبادی شامل تجهیز، تکمیل و راه اندازی، تاسیس نخستین تماشاخانه تئاتر استاد باسره، تجهیز نخستین مینی سینمای انجمن سینمای جوانان و تاسیس و راه اندازی نخستین هنرستان هنرهای زیبای دختران ایلام برشمرد.

وی جذب سه میلیارد ریال سال ۹۶ و ۶ میلیارد ریال در سال ۹۷ از محل منابع ملی برای تجهیز مجتمع های فرهنگی، هنری استان، ارتقا فناوری اطلاعات و تجهیزات حفاظتی مراکز فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ایلام و تجهیز مجتمع های فرهنگی را از دیگر فعالیت های این اداره کل عنوان کرد.

جذب اعتبار از سازمان سینمایی و سمعی، بصری کشور

خودآموز همچنین از جذب ۲ میلیارد ریال در طول سال گذشته از طریق سازمان امور سینمایی و سمعی، بصری کشور برای کمک به تجهیز سینماهای ایوان و آبدانان برای نخستین بار خبر داد.

وی همچنین به آغاز عملیات ساخت پردیس سینمایی چهار سالنه امید ایلام نیز اشاره کرد و گفت: در این زمینه تفاهم نامه مشترکی بین شهرداری ایلام و سازمان امور سینمایی و سمعی، بصری کشور منعقد و کل مجموع اعتبار این طرح ۵۸ میلیارد ریال است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی ایلام مبلغ تعهد سازمان همیاری شهرداری ها را پنج میلیارد ریال، سازمان امور سینمایی هفت میلیارد ریال، برنامه و بودجه ۶ میلیارد ریال و شهرداری را حدود ۴۰ میلیارد ریال عنوان کرد که متناسب با پیشرفت فیزیکی طرح با تایید و مکاتبه این اداره کل پرداخت خواهد شد.

خودآموز به ساخت تالار مرکزی چند منظوره فرهنگی، هنری ایلام نیز اشاره کرد و گفت: این مجموعه در زمینی به مساحت هفت هزار متر مربع که توسط استانداری ایلام تامین و بنام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتقل شده است، در ۱۲ هزار متر مربع زیربنا با بیش از یک هزار میلیارد ریال از محل منابع ملی احداث می شود.

وی با ذکر اینکه تاکنون حدود ۳۳ میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی برای عوارض و صدور پروانه ساخت این مجموعه به حساب شهرداری ایلام واریز شده است، افزود: این مجموعه فرهنگی هم اینک در مرحله صدور پروانه ساخت و فاز مطالعاتی قرار داشته که امیدواریم در سفر کاروان تدبیر و امید به ایلام اعتبار مورد نیاز برای آغاز عملیات اجرایی آن مصوب و تخصیص یابد.

طرح های ارشاد ایلام برای توسعه مراکز فرهنگی شهرستان ها

خودآموز تجهیز سالن آمفی تئاتر مجتمع فرهنگی، هنری دره شهر، دریافت تجهیزات سینمایی از وزارت ارشاد برای تجهیز مراکز سینمایی ایلام شامل صندلی، نور و صوت، نصب و استقرار تجهیزات سینما سیار در سالن آمفی تئاتر مجتمع فرهنگی، هنری سرابله و پیگیری برای تجهیز سالن آمفی تئاتر مجتمع دهلران و چرداول را از دیگر طرح ها و برنامه های در دست اقدام برای توسعه و تقویت زیرساختهای حوزه فرهنگ و هنر استان برشمرد.

وی در پایان یادآور شد: استان ایلام هم اینک دارای هفت مجتمع فرهنگی، هنری در شهرستان های مختلف است و اقدام برای راه اندازی این مراکز در سه شهرستان مهران، بدره و سیروان در حال انجام است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان