چهارشنبه، 15 آذر 1402| 06 December 2023
ایلام-مردم استان ایلام از رئیس جمهور آینده خواسته ها و انتظارات زیادی دارند، این استان محروم که از توسعه عقب افتاده همچنان با معضل بیکاری مواجه است.

خبرگزاری مهر -گروه استان ها: در حالی که کمتر از ۶ روز تا انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده است که مردم در حال بررسی برنامه های نامزدهای ریاست جمهوری هستند.

قطعاً مردم با مشکلات زیادی در زمینه اقتصادی، اجتماعی، معیشتی، اشتغال، بیکاری و… مواجه هستند و از رئیس جمهور آینده انتظارات زیادی دارند.

استان ایلام به عنوان یک منطقه محروم در کشور با مشکلات بیشتری نسبت به سایر استان ها مواجه است، این استان از غافله توسعه عقب افتاده و مردم این استان با معضلات بیکاری و آسیب های اجتماعی مواجه هستند.

پایین آوردن آمار بیکاری مطالبه اصلی جوانان ایلامی

یکی از شهروندان ایلامی در گفتگو با خبرنگار مهر از انتظارات خود از رئیس جمهور آینده کشور سخن گفت و عنوان کرد: با توجه به نگاهی به جمعیت جوان استان ایلام، یکی از مهم ترین مطالبات مردم استان اشتغالزایی و پایین آوردن آمار بیکاری جوانان است.

روح الله احمدی ادامه داد: دولت آینده باید در زمینه توجه به زیرساخت ها و ایجاد طرح های اشتغالزایی در استان توجه ویژه ای داشته باشد، امروزه بیکاری باعث به وجود معضلات اجتماعی در استان شده است.

این شهروند ایلامی اظهار کرد: با توجه به اینکه استان ایلام از منابع عظیم نفت و گاز برخوردار است، کم کاری دولت های گذشته در زمینه بیکاری به هیچ عنوان قابل توجیه نیست.

وی گفت: رئیس جمهور آینده باید بتواند با استفاده از این منابع زمینه ایجاد اشتغال جوانان استان را ایجاد کرده و با بالا بردن آمار اشتغال کم کاری دولت های گذشته را جبران کند.

لزوم برنامه ویژه برای حل مشکلات استان به خصوص در زمینه کنترل تورم

یکی از دانشجویان ایلام نیز در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: متأسفانه در استان ایلام طرح های نیمه تمام زیادی در بخش های مختلف وجود دارد، همه این پروژه ها نیازمند کار جهادی است.

زهرا ابدالی ادامه داد: یکی از بزرگترین مشکلات استان ایلام، تورم ۵۵ درصدی است، این استان رغم کم بودن جمعیت دارای بالاترین نرخ تورم در کشور است.

وی گفت: متأسفانه آمار تورم در سال های اخیر به قدری در استان ایلام بالا رفته که بسیاری از خانواده ها در تأمین مایحتاج زندگی خود با مشکل روبرو هستند.

ابدالی تصریح کرد: باید فردی که به عنوان رئیس جمهور منتخب این مردم معرفی می شود، باید برنامه ویژه برای حل مشکلات استان به خصوص در زمینه کنترل تورم، حل مشکلات بیکاری، معیشتی مردم داشته باشد.

مدیریت ثروت ها باید در دست مردم ایلام باشد

نماینده مردم ایلام در مجلس نیز در این مورد اظهار کرد: استان ایلام دارای ثروت های بی شماری در بخش های مختلف از جمله نفت و گاز است ولی متأسفانه از مزایای این نعمت های خدادادی برخوردار نیست.

سارا فلاحی با اشاره به اینکه استان ایلام با وجود قطب تولید نفت و گاز در غرب کشور، نقشی مدیریتی در این دو حوزه ندارد، افزود: درآمدهای نفتی استان نیز صرف سرمایه گذاری در استان نمی شود.

وی اضافه کرد: حتی در میادین مشترک نفتی بین ایران و عراق نیز منابع این میادین مشترک در حال هرز رفتن است.

وی گفت: اتفاقات اخیر در طول این سال ها باعث شده تا تاریخ چند هزاره ساله این دیار بر باد رود و علیرغم ثروت های زیاد، مردم در رنج هستند.

نماینده مردم ایلام با اشاره به اینکه حق مردم این استان نباید ضایع شود، گفت: مدیریت ثروت ها باید در دست مردم ایلام باشد، وقتی مدیریت نفت و گاز در دست ما نیست و بومی ها اخراج می شوند توهین به مردمان این دیار است.

فلاحی اضافه کرد: انتظار داریم در دوران جهاد اقتصادی به مردم استان ایلام توجه اساسی شود.

لزوم توجه ویژه به پروژه های نیمه تمام استان

دیگر نماینده مردم استان در مجلس اظهار کرد: امسال مجلس نگاه بسیار مثبتی به مناطق محروم داشته، اما انتظار ما در تخصیص اعتبارات به استان است.

بهزاد علیزاده عنوان کرد: توسعه راه ها و اتصال ریلی ایلام از مطالبات اصلی مردم استان است، تونل کبیرکوه یکی از مهمترین دغدغه های مردم است که نیاز دارد هر چه سریع تر راه اندازی شود.

وی گفت: یکی از مهمترین مطالبات مردم در حوزه سد سیمره، راه اندازی سد تنظیمی در پایین دست است.

علیزاده با بیان اینکه ایلام در زمینه تولید گاز در رتبه دوم و در زمینه تولید نفت در رتبه سوم کشور قرار دارد، گفت: متأسفانه از این ظرفیت برای استان استفاده نمی شود که می طلبد توجه ویژه ای در برنامه هفتم توسعه به این استان صورت گیرد.

اشتغال نیروی های بومی در اولویت باشد

دیگر نماینده مردم استان در مجلس نیز بیان کرد: در موضوع راه آهن و در برنامه ششم توسعه و بالا دستی برای استان های نفتی تاکید فراوانی شده تا به ریل متصل شوند و اما علت وصل نشدن این اتصال را نمی دانیم و این ظلمی است در حق مردم استان ایلام و انتظار می رود در بودجه تلفیق دستور عملیاتی آن صادر شود.

علی اکبر بسطامی بیان کرد: منطقه آزاد مهران بعد از سال ها با هشت هزار هکتار تصویب شد و امیدواریم عملیاتی هم شود.

وی با اشاره به اینکه بازارچه های مرزی نقاط عطف در مناطق استان است که باید توسعه یابند، گفت: جاده کرمانشاه - حمیل - ایلام با توجه به طبیعت کوهستانی برای رانندگان و مسافران پرخطر است که باید هرچه سریع تر روند چهاربانده شدن این مسیر عملیاتی شود.

بسطامی با اشاره به ظرفیت های نفت و گاز در استان، گفت: عراق در میدان های مشترک پیش گرفته و در صورت بهره برداری از این میدان ها در استان می توان برای سه هزار نفر شغل ایجاد شود.

وی با اشاره به فعالیت پروژه های مختلف نفت و گاز در استان، افزود: اشتغال نیروهای بومی باید در اولویت این پروژه ها قرار گیرد.

با توجه به محرومیت بی شمار استان ایلام در بخش های مختلف و افزایش آسیب های اجتماعی در استان، قطعاً رئیس جمهور آینده باید برنامه ویژه برای توسعه استان طراحی کند.نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان