یکشنبه، 19 آذر 1402| 10 December 2023
سومین مناظره انتخاباتی نامزدهای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد.

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس، سومین مناظره انتخاباتی نامزدهای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با موضوع دغدغه های مردم برگزار شد.

در مناظره امروز سید ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی، سعید جلیلی عضو شورای عالی امنیت ملی، امیر حسین قاضی زاده نایب رئیس سابق مجلس یازدهم، علیرضا زاکانی رئیس مرکز پژوهش های مجلس و محسن مهرعلیزاده معاون تربیت بدنی رئیس دولت اصلاحات نظرات و برنامه های خود را مورد طرح و نقد یکدیگر قرار دادند.

هر هفت نامزد حاضر در این دوره از انتخابات، در این مناظره به پرسش هایی با موضوع «دغدغه های مردم» پاسخ دادند.

گزارش کامل مناظره اول نامزدهای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با موضوع اقتصاد

گزارش کامل مناظره دوم نامزدهای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با موضوع فرهنگ، اجتماع و سیاست

------------------------------------------------------------

** جمع بندی جلیلی؛ هشت سال سایه به سایه در حد توان مشکلات کشور را دنبال کرده ایم

- مردم ایران! صحبت از انتخاب رئیس جمهور برای ایران است با همه ظرفیت هایش. این ظرفیت ها به ما می گوید چهار سال آینده باید در کشور جهش ایجاد شود و این جهش یک جهاد بزرگ و تلاش سترک می خواهد.

- صحبت از رئیس جمهور است؛ یعنی کسی که باید رئیس همه جمهور باشد. همه مردم را در بر برگیرد و همه حقوق آن ا را.

- سخن از رئیسی است که باید بداند در رأس دستگاهی که قرار می گیرد، چه خبر است و در رأس دستگاه های تحت مدیریت او چه خبر است تا او را بازی ندهند. رئیس جمهوری که محیط را خوب بفهمد؛ هم محیط داخل را و هم محیط منطقه و بین الملل را. نه با اندک بهانه ای کار را تعطیل کند.

- مردم ایران! هشت سال است سایه به سایه در حد توان خودمان مشکلات کشور را دنبال کرده ایم. اقدامات خوب را تأیید کرده ایم و اقدامات ناقص و خطا را کمک کرده ایم تا تکمیل و تصیحح شود.

- کارنامه ما امروز روشن است. در همه موضوعات سعی کرده ایم برای اداره کشور برنامه واقعی و قابل اجرا بنویسیم که نوید جهش را در کشور می دهد.

- ما می گوییم در چهار سال آینده نباید مسائل را تقلیل داد. نباید دچار تعارفات شد. رویکردها باید از اینکه حل آب خوردن را به دیگران نسبت دهیم، به جهش کشور ارتقا دهیم. مستقل از همه جناح ها و بازی ها سیاسی و هرگونه تعارفی که خدای ناکرده در این مسیر خدشه ای وارد کند.

- کلام آخر من فرمایش امیرالمومنان است؛ خدایا تو خود شاهدی آنچه از جانب ما رخ داد، نه تلاشی برای کسب قدرت بود و نه تلاشی برای کسب ثروت بلکه می خواهیم نشانه های دین تو را برگردانیم و اصلاح دین را انجام دهیم تا بندگان ستم دیده تو احساس آرامش و امنیت کنند.

- امروز در محضر خدا، امام و شهدا و در محضر شما مردم صادقانه آنچه را در این هشت سال به آن رسیده بودیم و برای آینده می تواند اثرگذار باشد،گفتیم. حضور تک تک شما در پای صندوق رأی ما را در تحقق این امر کمک می کند.

** جمع بندی همتی؛ روحانی رئیس جمهور خوبی بود/ نگذارید ۲۸ خرداد ۲۸ مرداد شود

- مردم عزیز! شش ماه تمام براندازان خارجی و تندروهای داخلی من را تخریب کردند. برخی از مشکلات اقتصادی را حتی همین آقایان حاضر در جلسه را به گردن من انداختند. من هیچ چیز نگفتم، همه آقایان در اینجا می دانند که من با دست خالی در بانک مرکزی با ترامپ جنگیدم ولی به روی آنها نمی آورم چون باید تخریب کنند.

- من می دانستم اگر وارد صحنه انتخابات بشوم تخریب ها صد برابر خواهد شد. ولی گفتم ممکن است هیچ وقت نتوانم خودم را ببخشم. لذا دو ساعت مانده به پایان ثبت نام در صحنه حاضر شدم.

- آقای روحانی رییس جمهور خوبی بود؛ در دوران تعامل؛ یادتان بیاورید آن سال ها را، اما هیچ کس نمی دانست که ایشان در دوران جنگ اقتصادی چگونه عمل خواهد کرد.

- هیچکس ترامپ و کارهای او را پیش بینی نمی کرد. روحانی نتوانست در دوران جنگ اقتصادی آنطور که باید عمل کند، تیم ناهماهنگ اقتصادی، اعتماد به آدم های که خیر ایشان را نمی خواستند، در کنار تخریب و سنگ اندازی های همین آقایانی که اینجا نشستند، هم به مسئله دامن زد.

- باید قبول کنیم مردم خشمگین هستند رئیس جمهور نیاید بخندد و بگوید من هم صبح جمعه خبردار شدم.

- مردم سه سال است که آقایان تخم یاس و نا امیدی در جامعه می کارند. دارند به شما القا می کنند، رای تان هیچ اهمیتی ندارد، دشمن خارجی و تندروهای داخلی هر دو از رای شما می ترسند چون بازی آنها بهم می خورد.

- شما مردم برای این صندوق رای خون دادید. با جوانان ما چه کردند، در ۱۲ سال شعارشان از رای من کو، شد رای بی رای.

- ما در انتخاباتمان اشتباه کردیم. بیاید دوباره با هم یار دبستانی را بخوانیم. من قول می دهم کشور را از این پیچ خطرناک رد کنم. قول می دهم کشور را به قدرت اقتصادی منطقه تبدیل کنم.

- نمی گذارم کسی بخاطر معیشت شرمنده خانواده اش بشود، این کاری است که من بلدم. از تاج زاده و جنیدی تا صفایی فراهانی تا فردوسی پور و دایی تا آذری جهرمی، از طیب نیا و پزشکیان تا کرباسچی و فرجی دانا، از مسجد جامعه ای و ظفرقندی تا محمد جواد ظریف همه می توانند کنار من باشند تا ما ایرانی بهتر داشته باشیم.

- من هیچ ترسی ندارم نه برادرم فاسد است، نه پسرم نه دخترانم و نه همسرم. من به هیچ کس باج نداده و نخواهم داد. به من اعتماد کنید روز رای گیری زیر نیز بزنید نگذارید ۲۸ خرداد ۲۸ مرداد شود. قدرت خود را به همه کسانی که نمی خواهند خوشحالی شما را ببینید نشان دهید. به همه کسانی که می گویند اگر جمع کنید بروید؛ اینجا وطن ماست اینجا ایران ماست.

** جمع بندی مهرعلیزاده؛ این بار لحظه انتخابات لحظه تغییر قرن است

- بنام خداوندی که انسان را آزاد آفرید. مردم سرافراز ایران شش روز دیگر انتخابات انجام می شود. انتخاباتی که می تواند با نتیجه ای از پیش تعیین شده به پایان برسد یا با معجزه ای نتیجه ای غیر از خواست انحصارطلبان رقم بزند. 

- قرار بود جمهوریت جمهوری اسلامی حفظ شود و مردم در راس امور باشند. بیان اندیشه محدود نشود و تمام سلایق در انتخابات حضور داشته باشند و با رفع رانت و تبعیض و تحقق عدالت همه آحاد ملت ایران فرصت برابر داشته باشند و مردم در اینکه جه می پوشند، چه می خورند و جه می اندیشند و در یک کلام انتخاب سبک زندکی آزاد باشند. 

- می دانم امروز با این قرار بودها فاصله داریم لکن امروز دو راهکار پیش روی ما است . راه نخست اینکه با صندوق رای قهر کنیم و در این انتخابات شرکت نکنیم و راه دوم با امید به آینده درخشان و برای عزت ایران و ایرانیان و نیز برای خط بطلان کشیدن بر این صحنه آرایی خطرناک و امید به آینده در جلوگیری از به خطر افتادن ایرانیان در آینده بر سر صندوق ها حاضر شویم.

- مردم ایران در خرداد ۷۶ ابر، باد، مه و خورشید و فلک برای انتخاب یک فرد به میدان آمده بودند اما قدرت خاص شما مردم عرضه دیگری را رقم زد و تشکیل دولت اصلاحات به عنوان کارآمدترین دولت پس از پیروزی انقلاب را به ارمغان آورد. 

- مردم قدرت در دست شما است. قدرت انتخاب بین شادی و نشاط یا اندوه و ناامیدی یا برقراری عدالت و یا تبعیض و ظلم. 

- مردم ایران شرکت یا عدم شرکت در انتخابات حق شما است اما عدم شرکت محروم ساختن خویش از حق خویشتن است.

- بیایید با استفاده از این حق قانونی خود به زندگی سلامی دوباره کنیم و با رای به دولت زندگی ایرانی بسازیم برازنده ایرانی.  بیایید همه با هم و در کنار هم برای حکمرانی خود و ساختن ایرانی آباد، آباد و مستقل تلاش کنیم. اینبار لحظه انتخابات لحظه تغییر قرن است خدا یارتان.

** جمع بندی زاکانی؛ باید علیه غارتگران قیام کنیم

- مردم؛ همه با هم علیه غارتگران قیام کنیم. سر ما را عده ای از مسئولان کلاه گذاشته اند، لذا با شناخت آنها باید علیه شان قیام کرد.

- در دولت اقدام و اصلاح، شایسته سالاری را در این کشور احیا خواهم کرد.

- فقر مطلق را یک ساله ریشه کن خواهیم کرد، نظارت بر مسئولان را نهادینه و نظام مند خواهیم کرد، روستاها را آباد و زمینه مهاجرت معکوس را فراهم می کنیم.

- با برنامه ای که بیش از 10 سال است بر روی آن کار کرده ایم، زمینه احیای ظرفیت های کشور را فراهم خواهیم کرد.

- قول می دهم اصول 10 و 21 قانون اساسی ناظر به زنان و خانواده و اصل 27 ناظر به آزادی های مدنی و اصل 30 درباره آموزش و اصل 31 درباره مسکن را احیا کنیم.

- با مقررات زدایی، زمینه ریشه کنی اعتیاد در 4 سال را فراهم می کنیم.

- اگر مسئولیت را در دست بگیریم، ابربدهکاران بانکی را آزاد نمی گذاریم؛ گردش مدیران را کنار می گذاریم و گردش نخبگان را جایگزین آن خواهیم کرد.

- مردم را تحقیر نمی کنیم و قدر دانشمندان خود را خواهیم دانست؛ دییپلماسی اقتصادی را با قدرت دنبال خواهیم کرد.

- خلاصه، آنچه خواهد بود، صداقت و راستگویی است.

** جمع بندی قاضی زاده هاشمی؛ دولت سلام می آید تا بند «غ» را جایگزین بند «پ» کند یعنی غیرت

- ما نباید فضای مجازی را محدود کنیم و در همه حوزه ها فضای مجازی یک اثر بسیار زیادی دارد.

- دولت سلام خواستار حقوق همه مردم خواهد بود و همه کسانی که حتی رای نمی دهند را حفاظت خواهد کرد؛ رای بدهند یا ندهند، مشارکت داشته باشند یا نداشته باشند،

- دولت سلام به دنبال تحقق حقوق معلمان، ایثارگران، پرستاران، کتابداران، کارگران، کشاورزان، سربازان، نظامیان رتبه بندی معلمان، استخدام ۳۵۰ معلم مورد نیاز به آموزش و پرورش طی دو سال آینده است.

 -گاهی اوقات مردم به ما می گویند آرزو می کنم یک روز بیدار شویم و ببینیم همه این ۸ سال فقط یک خواب بود و تمام شد به هر حال این کابوس در حال تمام شدن است و این ماییم که باید تصمیم بگیریم که این مسیر به پایان رسد و تکرار نشود.

- بنده به عنوان اولین جوان گام دوم آمده ام تا نسل نو را جایگزین طبقه ویژه کنم. افراد طرفدار تبعیض را از سفره انقلاب بیرون کنم. سفره انقلاب باید کامل شود و تبعیض و فقیر و غنی در آن نباشد.

- دولت سلام، دولت جوانان گام دومی با همراهی مردم خواهد بود در مقابل آنان که جامعه را به گروگان گرفتند خواهد ایستاد.

- اولین ویژگی جوان نترسیدن است، راه پرونده هایی که به دلیل حکمرانی بد و سیاست زدگی و انتخاب های غلط بازماندند خواهیم بست.

- بزرگترین درد مردم این است که چرا در این کشور همه چیز باید در یک بند خلاصه شود آن هم بند «پ» است با پارتی پول داشته باش، مدرسه خوب برو، رتبه برترکنکور داشته باش، سفر تفریحی برو و ماشین خوب و خانه خوب داشته باش و سربازی نرو و وام میلیاردی بگیر! اما دولت سلام دولت جوانان می آید تا بند «غ» را جایگزین بند «پ» کند یعنی غیرت.

- اگر یک جو غیرت بود دختر جوان ما بی جهیزیه نمی ماند، اگر یک جو غیرت بود از هنرمند فقط برای سیاست استفاده نمی شد؛ اگر یک جو غیرت بود ورزشکار ما دست فروش نمی شد، اگر غیرت بود بورس از جیب مردم داده نمی شد و اگر مسئولی در فرزندش به خارج از کشور بود خودش از مسئولیتش کناره گیری می کرد، غیرت یعنی همه مردم ایران سر سفره انقلاب بنشینند دولت سلام برای مردم ثبات آرامش می آورد.

- غیرت یعنی جوان ترکی که چند روز قبل در بازی والیبال غیرممکن را ممکن کرد و جوانان گام دومی با غیرتشان محال ها را امکان پذیر خواهد کرد.

- مردم اگر یک جو غیرت ببینند مانند حاج قاسم پاسدار دوستان خواهد بود. اگر امروز مردم مسئولان با غیرت و دلسوزی ندیدند. دولت سلام دولت جوانان و زنان است که با غیرتشان غیر متصورها را قابل تصور می کنند.

- پدران و مادران عزیز فرزندان شما آمده اند، یوسف ها بزرگ شدند تا ایران را آباد کنند به آنها اعتماد کنید.

** جمع بندی رئیسی؛ مسئول طرح گرانی بنزین، دولت بود

- مسئول طرح بنزین، دولت بود. آن بخشی که در جلسه سران قوا مطرح شد فقط محل هزینه کرد آن بود. برای اینکه بدانند مقصر کیست هم گزارش دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی وجود دارد هم مسئولان عالی رتبه قضائی.

- اگر کسی قرار باشد پاسخگو باشد آقای روحانی است. تمام بازداشتی ها هم مدت هاست که عفو شده اند مگر آن هایی که ارتباط خارجی داشته اند.

- مردم بدانند که رئیس جمهور نسبت به همه مردم نگاه یکسان دارد. شیعه، سنی، معلم، کارگر، کشاورز، همه اقلیم ها و گویش ها یکسانند و مردم نسبت به او حق دارند و دولت وظیفه دارد.

** جمع بندی رضایی؛ رأی مردم نه پوشش است، نه روکش و پیشکش، رأی شما رویش است

- انتخابات برای ما بسیار مهم و تعیین کننده برای مردم ما و ایران ما و نظام جمهوری اسلامی ایران است؛ عقب ماندگی از ترکیه برای ما یک ننگ است و وضعیت معیشتی مردم برای ما ننگ است.

- دولت ما مصمم است که با برنامه ریزی از آن موقع که برنامه مُد نبود، من از دهه های قبل برنامه هایی برای عبور از ایران شرایط هشت سال آینده تهیه کرده ام و با اقتدار عمل می کنم ضمن اینکه قول هایی که به مردم می دهیم صددرصد عملیاتی خواهد شد.

- در دولت من یارانه 450 هزار تومانی را به مردم می دهم زیرا منابع آن مشخص است و حقوق بانوان خانه دار که با مشقت فرزندان آینده ایران را تربیت می کنند می  دهم و در این راه بسیار جدی است همچنین کسب و کار خانگی را به صورت جدی در کل کشور گسترش می دهم. مسئله مسکن ارزان قیمت و سهل با اقساط 40 یا 50 ساله را پیگیری خواهم کرد. همچنین 30 درصد سهام صنعت ملی نفت ایران را بین مردم توزیع خواهم کرد که با این کار طرح کفایت زندگی اجرایی خواهد شد ولی با این حال به این موضوع قانع نیستم و نباید قانع باشیم.

- مرحله دوم در دولتم منطقه ای کردن و یا ایالتی کردن اقتصاد ایران است که اختیارات  اجرایی از مرکز گرفته و به استان ها تفویض خواهم کرد که این کار را طبق اصل 127 قانون اساسی انجام می دهم به طوری که خود مردم سپرده های خود را در همانجا سرمایه گذاری کرده و ارزش افزوده شرکت هایی که در آن منطقه قرار دارند را در همان منطقه محل کارخانه هزینه خواهد شد و به تهران آورده نمی شود و عملاً ما بایستی همه ایران را ایران بدانیم نه اینکه فقط به تهران توجه کنیم.

- دولتی که تشکیل خواهم داد یک دولتی است که از همه اقوام ایرانی (اهل تسنن، اهل تشیع، اقلیت ها) حضور دارند.

- پروژه های ملی در سراسر کشور را اجرایی خواهم کرد که برهمین اساس 14 پروژه بزرگ را آغاز خواهیم کرد که اکثر آن در چهار سال اول دولتم به بهره برداری می رسد و اگر مردم به من افتخار دادند در دوره دوم دولتم آن را به نتیجه خواهم رساند.

- اگر من نتوانم به وعده هایم عمل کنم زودتر از آنچه فکر می کنید آمده و اعتراف می کنم و در برابر شما  تعظیم می کنم.

- رأی شما بسیار مهم است زیرا این رأی نه پوشش است و نه روکش و پیشکش؛ زیرا رأی شما رویش است و بایستی با رأی خودتان به رویش آینده کشور کمک کنید.

- پروژه هایی نظیر همسان سازی حقوق بازنشستگان و ساماندهی نیروهای شرکتی  توسعه روستایی و بیمه تأمین اجتماعی کشاورزان، بیمه محصولات کشاورزی از جمله کارهایی است که در کشورم انجام خواهم داد.

** نقد زاکانی؛ همتی از فیلترینگ صحبت می کند اما کامنت های اینستاگرامش را بسته است!

- امام علی (ع) فرمودند حکومت امانت است و طعمه نیست. امام راحل هم فرمودند اگر دنبال منافع خودمان باشیم فرقی با طاغوت نداریم. 

- اگر انقلاب اسلامی نبود هیچکدام از ماها اینجا نبودیم و الان در جایی بودیم که تناسبی با شرایط امروز ما نداشت. لذا حق نداریم مثل سناتورها کنار هم بشینیم و حرف های کلی و بی برنامه بزنیم، در استخرهای آنها شنا کنیم و در فضای آنها زندگی کنیم.

- مردم ایران ما به لطف خدا ریشه دروغ و فساد را ریشه کن خواهیم کرد؛ گفتم 1200 میلیارد تومان در پایان سال 98 و در یک زمان غیرقانونی از بانک مرکزی به بانک پاسارگاد منتقل شد، آقای همتی انکار کرد اما آقای دژپسند تأیید کرد. 

-  ماجرای بنزین و نامه شهریور 98 آقای همتی برای 5 هزار تومان بنزین را مطرح کردم که ایشان انکار کردند این هم نامه با امضای آقای همتی (ارائه نامه آقای همتی در مقابل دوربین)

- آقای همتی صحبت از فیلترینگ و رفع آن می کنند اما ایشان کامنت های زیر اینستاگرامش بسته بود و تازه باز کرده است.

- این دولت عامدانه این رفتارها را می کند؛ جنگ اقتصادی را به جُنگ شادی تبدیل کردند و صبح جمعه به ریش مردم خندیدند. آقای رئیس جمهور با ماشین خارجی به کارخانه خودروساز داخلی رفت و برخی هم با کفش به چادر زلزله زدگان وارد شدند!

- باید دست به دست هم دهیم تا ریشه این قبیل ناکارآمدی ها را بخشکانیم و با جریانی که 40 سال است مثل یک اختاپوس بر سر کشور خیمه زده کنار زده شود.

** نقد جلیلی؛ همتی نمی داند که ما جزو FATF هستیم و توصیه هایش را اجرا می کنیم

- برجام سند طلبکاری ملت است نه بدهکاری. هزینه برجام را داده ایم و روز به روز باید طلبکار باشیم؟ 

- حالا چه کسی می تواند این مسیرها را درست پیش ببرد؟ وقتی هم به مسائل جهانی آگاه باشد هم داخلی. بنده  از پایین ترین سطوح به عنوان کارشناس وارد دستگاه اجرایی شده ام و به مسائل اشراف دارم.

- می دانم که یک دستور رئیس جمهور وقتی به بالا می آید چه فرجامی پیدا می کند و وقتی در سطح بالا هماهنگی ها نباشد چه اتفاقی می افتد. در شورای عالی امنیت ملی تجربه ایجاد هماهنگی بین دستگاه های مختلف را داشته ام.

- اگر مردم ایران امروز می خواهند رئیس جمهور انتخاب کنند، رئیس جمهور باید به مسائل جهانی واقف باشد و بداند سیاست خارجه باید اقتصادمحور باشد و برایش مأموریت تعریف کند و نقش سیاست خارجه را در صادرات مشخص کند. وگرنه یک بهانه کافی است تا شما کار نکنید. هیچ بهانه ای نمی تواند مانع پیشرفت اقتصاد کشور شود.

- درباره مشکلاتی چون گرانی، مسکن که حتماً باید رفع بشوند، نگاه مان به چهار سال آینده فرصت محور است. این با نگاه روزمره حل نمی شود. جهش برای کشور و استفاده حداکثری از ظرفیت ها هم ممکن است و هم یک ضرورت است که باید آن را فهم کرد. لازمه اش این است که قبلاً مطالعات و بررسی ها شده باشد. درباره نظام سلامت، بانک، موانع تولید و... نه تنها مشکل قطع برق نداشته باشیم، بلکه صادرات برق داشته باشیم.

- نگاه ما این است که روستاهای ما چطور می توانند هرکدام یک سلول جهش کشور باشند نه اینکه صرفاً یک خدماتی را دریافت کنند.

- اگر این نگاه حداکثری را به روستا داشتیم و گفتیم باید جهش پیدا کند، این اهانت به روستاست؟ آقای همتی مرزهای ادبیات را جابجا کردند. ما که می گوییم 41 دستگاه در قبال روستا مأموریت دارند، ما اهانت کرده ایم؟

- ما می گوییم باید برای ایجاد اشتغال و ارزآوری برای تک تک دستگاه ها مأموریت تعریف کرد.

- آقای همتی می گویند 200 کشور عضو FATF هستند و ما چرا نیستیم. شما مگر نمی دانید که ما هم هستیم و توصیه های آن و برنامه اقدام را اجرا کرده ایم؟ مگر نمی دانیم که 29 بند آن را اجرا کرده ایم و آن ها گفته اند قبول نیست. به جای اینکه از آن ها طلبکار باشید که چرا بندهای اجرایی توسط ما را نپذیرفته اید، از داخل طلبکار هستید؟

- نمی شود بگوییم بعداً بر روی مسائل مطالعه می کنیم. باید از قبل بر روی مسائل مطالعه شده باشد و از روز اول دولت با قوت کار شروع بشود.

** نقد رئیسی؛ اگر می خواهید دوقطبی ایجاد کنید با وجود شماها (همتی) راه نمی افتد

- نمی دانم اگر من نبودم آقایان در جلسه چه می خواستند بگویند؟ اینجا جای برنامه دادن است. چرا از اقبال مردم به من ناراحتید؟ اگر شک دارید بروید بین مردم و نظرشان به خودتان را ببینید.

- من از مردم سوال کرده ام، بروید بپرسید مشکل مردم با دولت چیست که با صندوق قهر کرده اند.

- نگاه مردم به من این است که حرف غیر صادقانه نمی زنم. هیچ فیلتری در قوه قضائیه در دوران من صورت نگرفت. من گفتم دسترسی به اینترنت برای همه مردم آسان و بعضا رایگان باشد.

- هیچ روزنامه و رسانه ای در زمان من مسدود نشده و این باور من است.

- اگر می خواهید دوقطبی ایجاد کنید با وجود شماها راه نمی افتد.

- طرح بنزین در جلسه شورای عالی سران قوا فقط برای هماهنگی بود ولی در اجرایش بسیار بی تدبیری بود و گزارش های دبیرخانه شورا وجود دارد و اولین پاسخگو باید آقای روحانی باشد.

- جهت گیری ما در جهت عدالت خواهد بود و دولت باید بتواند همه ظرفیت های کشور را مورد استفاده قرار دهد و قدرت اجماع سازی داشته باشد. یک قدرت اجرایی قوی داشته باشد و برنامه برای دولت مهم است و برنامه بدون کارنامه امری شعاری می شود و کارنامه موید برنامه است.

- رئیس جمهور رئیس همه مردم است و همه مردم برای او جمهور هستند و او در برابر همه تکلیف دارد و مردم هم نسبت به او حق دارند و ما خود را نسبت به پیگیری مسائل مردم مکلف میدانیم.

** نقد دوم همتی؛ اقتصاد مثل دادگاه و زندان نیست

در این مناظرات می بینیم جای روستاییان خالی است. مشاور آقای رییسی شهر به شهر برای ایشان تبلیغ می کند و مشاور آقای جلیلی ترک موتورش می نشیند به روستاییان عزیز توهین می کند. نگاه مشاور آقای جلیلی به روستاییان نگاهی بود که در جلسه پیش آقای رئیسی به کارمندان داشتند. انگار روستایی واژه تحقیر آمیز است. 

- مردم عزیز نگذارید این نگاه ارباب رعیتی حاکم شود. ملت ما انقلاب کرد که این نگاه ها نباشد. مردم روستا از شما حتی گندمتان را هم نمی خرند. چون بودجه اش را تیم مجلسی هایی که در اینجا هستند مثل قیر رایگان، به رانت خواران دادند.

- من برنامه جامعی برای روستا و اقتصاد روستا دارم. در این برنامه تضمین می کنم که محصول کشاورزی شما را به نرخ روز بخرم نه نرخ تحمیلی که معمولا رایج است.

- من انبارهای گسترده در سراسر کشور برای نگهداری محصولات کشاورزی و عرضه آن در بورس کالا را می اندازم.

- آقای رییسی در صحبت چند روز پیش فرمودند بانک مرکزی نمی تواند نرخ سود را پایین بیاورد ولی من با ابزار قوه قضاییه می توانم. باید پرسید چرا پایین نیاوردید؟

- آقای رئیسی اقتصاد مثل دادگاه و زندان نیست. ریشه تورم را باید بخشکانیم. حکمرانی اقتصادی مان ما مناسب است. اینگونه کشور را مانند زندان نمی شود اداره کرد.

- آقای قاضی زاده هاشمی جلسه پیش گفتند که من به زنان بیشتر اهمیت می دهم و رئیس ستادم یک خانم است من عرض می کنم خانمی که در ستاد شما بود همین کسی نبود که گفته بودند بیل گیتس با واکسن کرونا می خواهد ۱۵ درصد جمعیت جهان را بکشد، با این تفکر می خواهید کشور را اداره کنید؟

- واکسیناسیون همگانی و رایگان کرونا را تا پایان سال انجام خواهم داد. سامانه شفاف کرونا در ماه اول آغاز دولت راه اندازی خواهد شد.

** نقد قاضی زاده؛ آموزش و پرورش نوین را جایگزین آموزش و پرورش فعلی می کنیم

- با استقرار دولت سلام مسئله کلاهبرداری که در سهام عدالت وارد بورس شد به سرعت به نتیجه خواهد رسید.

- برنامه برای اشتغال سریع داریم که حداقل نیمی از جوانان جویای کار ظرف دو سال اول مشغول به کار شوند و واکسیناسیون را تحت عنوان مهر و سلامت تا ۲۲ بهمن به اتمام خواهیم رساند و درمان افراد بالای ۷۰ سال کاملاً در مراکز دولتی رایگان خواهد شد.

- نظام جامع شفافیت دولت الکترونیک محقق خواهد شد و دیپلماسی عمومی و اقتصادی منشاء برنامه های ما خواهد بود و وزیر خارجه ای که سابقه تجارت بین المللی دارد منصوب خواهد شد.

- آموزش و پرورش نوین را جایگزین آموزش و پرورش فعلی می کنیم به طوری که طول عمر فرزندانمان تلف نشود و مهارت یاد بگیرند.

- طول دوره تحصیل کوتاه و کنکور حذف می شود و با کمک نیروهای مسلح نفره سربازی را حل و فصل کنیم.

- در حوزه فضای مجازی باید بگویم مسئله فضای مجازی اکنون مسئله حکمرانی است، اگر به دولت الکترونیک نیاز داریم و می خواهیم شفافیت داشته و مبارزه با فساد داشته باشیم و مسائل اقتصادی روز دنیا مانند پول و بانک را کنترل کنیم و توسعه مشاغل مشاغل دهیم و مدیریت اشتغال را دنبال کنیم کسب و کارهای امروز را دنبال کنیم همه اینها به فضای مجازی نیاز دارد

**نقد رضایی؛ آمریکا را وادار می کنیم تعهداتش را اجرا کند

- در دولت من زمین مجانی به خریداران مسکن می دهیم و تلاش می کنیم با طولانی کردن  اقساط خانه دار شوند؛ ما 165 هزار فوق لیسانس و دکترا داریم که بیکار هستند و همه آنها را در یک سامانه جمع سپاری که در مجمع تشخیص مصلحت نظام آن را آزمایش کرده ایم آنها را به کارگیری خواهیم کرد و از همان فردای روزی که دولتم مستقر شود این افراد گروه بندی شده و در اقتصاد، مهندسی، فناوری و ... نیازهای وزارتخانه ها را تأمین کرده و این افراد کارهای پژوهشی برای این وزارتخانه ها انجام می دهند و ماهانه به این افراد حقوق می دهیم تا به مرور زمان این افراد را شناسایی کرده و کسب و کارهای لازم را برای آنها ایجاد کنیم.

- دولت من  حتماً موضوع برجام را جدی خواهد گرفت و ما آمریکا را وادار خواهیم کرد با یک دیپلماسی واقعی و نه یک دیپلماسی کاغذی و التماسی به سمت  اجرای تعهداتش می کشانیم؛ من کشور را معطل مذاکرات نخواهم کرد و کشور ر روی ریل تولید، درآمد و اشتغال خواهیم انداخت و وقتی آمریکایی ها احساس کنند ما فرمول پیشرفت را در دوران تحریم یاد گرفته ایم و همانطور که در دوران گذشته از پس تحریم های شدید برآمده و روی پای خود ایستاده بودیم و با کمک مردم سرزمین های خود را آزاد کردیم آمریکایی ها وقتی متوجه قدرت ایران شوند آنها از ایران برای مذاکره التماس خواهند کرد. 

- مذاکرات بسیار مهم است ولی فعال کردن میدان هم بسیار مهم است؛ برجام یک تعهد بین المللی است و مقام  معظم رهبری آن را تأیید کردند و حتماً آن را دنبال کرد ولی ما حتماً موضوع اجرای تعهدات کشورهای اروپایی را دنبال خواهیم کرد تا آنها به وظایف خود عمل کنند.

- برنامه جزو مدیریت است و نمی شود برنامه را عده ای نوشته و آن را به مدیر سنجاق کنند. مدیر باید خودش برنامه داشته باشد ولی این برنامه بایستی با کمک ستاد نهایی شود و ایده از طرف مدیر داده می شود و با کمک ستاد این ایده نهایی می شود وگرنه شرایط و اوضاع شبیه وضعیت فعلی می شود. 

- هر کسی که می خواهد مجموعه ای را در سطح کوچک و بزرگ مدیریت کند هم باید مشکلات فعلی را ببیند و هم تصویر و چشم اندازی از آینده داشته باشد.

- نامزدهای انتخابات بایستی بگویند که در هشت سال آینده چه می بینند و اوضاع را چگونه می نگرند و برای مشکلات آینده و مشکلات فعلی چه راهکارهایی را در پیش می گیرند.

- من هشت سال آینده را جزو مهم ترین دوران جمهوری اسلامی می دانم که من این هشت سال را هشت سال سرنوشت نامگذاری کرده ام که از یک طرف با تهدیدات بزرگی مواجه هستیم ولی از طرف دیگر با فرصت های بسیار بزرگی هم مواجه هستیم. اگر دولت های گذشته تکرار شوند ایران با خطرات بزرگی مواجه خواهد شد ولی ا گر از فرصت های هشت سال آینده استفاده کنیم ما روی بلندترین قله منطقه قرار گرفته و پیشرفت بزرگی خواهیم کرد.

- آینده پژوهی و آینده نگری اگر در کار نباشد وضعیت روزمرگی به وجود می آید؛ یکی از ویژگی های اصلی دولت های گذشته روزمرگی آنها بوده است به همین دلیل مسئله جمعیت را نتوانستند پیش بینی کرده و پیش بینی های لازم را هم درباره محیط زیست نداشتند ضمن اینکه مسائل کاهش آب های زیرزمینی هم نتوانستند پیش بینی کنند و فردا هم فناوری های بسیار نوینی که در دنیا در حال استفاده است را نمی توانند پیش بینی کنند و در نتیجه برنامه ای که می نویسند با نگاه به پشت سرشان است در حالی که نوشتن برنامه و مدیریت کردن کشور بایستی در شرایطی باشد که هم نگاه به گذشته داشته باشیم و هم جلوی پای خود  و حوادث آینده را ببینیم در غیر این صورت ما با مشکلات جدی مواجه خواهیم شد که نمی توانیم از فرصت های طلایی استفاده کنیم.

- شرایط آینده کشور به صورتی است که نباید حتی یک ثانیه و یک دقیقه را هم از دست دهیم زیرا تاریخ آینده ایران برای ما قصه ای را خواهد نوشت که درباره هیچ دولت مردی ننوشته باشد.

** نقد دوم مهرعلیزاده؛ آقای رئیسی همین الان دستور رفع فیلترینگ را صادر کند

- اگر سیطره سیاست زدگی را از اقتصاد برداریم کل مسائل حل می شود. صحبت هایی که آقایان در مورد FATF می کنند که شما نمی دانید یا شما بلد نیستید و ... واقعیت در جامعه امروز این است با دیوارنوردی ها و با این قبیل کارها و معطل کردن FATF، مشکل ایجاد کردن در مذاکرات کشور، ما به نقطه ای رسیده که آنچه را که در می آوریم را می خوریم. 

- حداکثر میزان درآمد در کشور ما در سال ۶ هزار دلار برای هر ایرانی است و ما بر اساس میانگین ها همان را می خوریم و ریالی پس انداز نداریم.

- ایرانی ها در ایران و خارج از کشور سرمایه دارند و ما ۷ میلیون ایرانی در خارج از کشور داریم که ۵ میلیون نفر از آنان متخصص هستند بنابراین باید برای آنها فضای امن ایجاد کنیم تا بتوانند در ایران سرمایه گذاری کنند. 

- سرمایه و تکنولوژی در غرب،چین، ژاپن، کره و هند وجود دارد و تا زمانی که بخواهیم به دنبال تنش و ماجراجویی در دنیا باشیم وضعیت همینی است که وجود دارد.

- می خواهند دولت قبل را محکوم کنند، اما آقایان هم بودند. آقای رئیسی شما درست است که در سیستم قضایی بودید اما شما جزو سران سه قوه هستید، در مسئله بنزین مگر تصمیم غلط گرفته و اجرا نشد.

-آقای رئیسی گفتند من خودم اینستاگرام و تل گرام دارم. آقای رئیسی الان که با مردم مهربان شده اید لطفا همین الان دستور دهید که فیلترینگ ها برداشته شود.

- در مورد آنهایی که در ماجرای آبان ۹۸ دستگیر و بازداشت و کشته شدند که مشخص نیست و خانواده هایشان نگران هستند درخواست عفو از مقام معظم رهبری برای خانواده آنان داشته باشید چون داغدار و نگران هستند و کمی از این نگرانی ها را کاهش دهیم. اینقدر فقط حرف نزنیم.

** سوال زاکانی؛ آمده ایم که با قرارگاه مرغ و صف کالا مردم را تحقیر نکنند

- اولین کاری که ما انجام می دهیم این است که رویکرد غلط دولت کنونی را تغییر می دهیم؛ برای این هدف، به ظرفیت های داخلی تکیه می زنیم و از همه فرصت های منطقه ای و جهانی استفاده می کنیم.

- ظرفیت های داخلی برای جهش تولید بی نظیر است؛ مثلا برای حوزه مسکن با وجود 130 هزار متر مربع بافت فرسوده و نیاز آنها به مسکن جدید، می توان یک جهش در بخش مسکن ایجاد کرد.

- اگر صنایع پایین دستی پتروشیمی را که 8.1 میلیون تن ظرفیت خالی برای مواد پلیمری دارند، فعال کنیم، بخشی از مشکل اشتغال حل خواهد شد.

- هرچه که در راستای تولید است، مورد توجه و دقت قرار خواهد گرفت؛ از جمله ظرفیت های روستا و صنایع دریایی.

- 15 کشور همسایه ما در سال 98 حدود 1143 میلیارد دلار واردات داشته اند که سهم وارداتشان از کشور ما 23 میلیارد دلار  بوده است! در این میان، 370 میلیارد دلار در کشورهای اوراسیا واردات صورت گرفته، اما سهم وارداتشان از کشور ما اندک بوده است.

- اگر بخواهیم فقط با دلار تبادل کنیم، FATF (گروه ویژه اقدام مالی) روی گلوگاه ما می نشیند، اما در صورتی که با پول کشورها به صورت دوجانبه تبادل کنیم، تحریم ها بلااثر می شود اما دوستان نمی خواهند این اتفاق بیفتد.

- اینها کسانی هستند که جز با توهین کار خودشان را پیش نمی برند؛ ما آمده ایم که با قرارگاه مرغ و صف کالا مردم را تحقیر نکنند. 

- آقای روحانی چون اقتصاد بلد نبود شما (همتی) را گذاشت رئیس کل بانک مرکزی و فاجعه آفرید.

- مردم گرانی را تحمل می کنند تا عده ای نورچشمی با ارز 4200 تومانی که ایشان (همتی) به آنها می دهد، دست به واردات نزنند.

** سوال همتی؛ فقط جلیلی و کره شمالی می گویند FATF بدرد نمی خورد

- بحث زنان بسیار مهم است. ۵۰ درصد جمعیت کشور زنان هستند واقعیت آن است در حدی که باید در شان و جایگاهشان باشد در جامعه ما به آنها توجه نمی شود. 

- من فکر می کنم دولت باید امنیت لازم اجتماعی را برای زنان فراهم کند و فرصت برابر به آنها بدهد. مشکل ما در این زمینه این است که تعداد اشتغال برای زنان برابر نیست.

- در مورد زنان حتما مایکرو فاینانس یا وام های خرد را راه می اندازیم برای اینکه به خود اشتغالی و کار آفرینی برسند.

- در این طرحی که دارم حتما به دهک پایین به هر خانوار یک میلیون داده شود، البته از طریق هدفمند کردن یارانه نه از طریق چاپ پول. برنامه های وسیعی را برای زنان دارم.

- آقای رییسی فرمودند چرا الان به من لیست ابر بدهکاران را دادید. آقای رئیسی ما قبلا این لیست را دادیم و در قوه قضاییه پرونده آنها هست. برخی از پرونده ها بدلایلی پیش نمی رود.

- اینها در زمان من نبوده و برای گذشته است و اگر صلاح می دانید اسامی آنها را اعلام کنید.

- آقای جلیلی درباره FATF گویا شوخی می کند! فقط شما و کره شمالی می گویید FATF بدرد نمی خورد. یعنی ۲۰۰ کشور نمی فهمند؟  اینها برای مبارزه با فعالیت تروریستی و پولشویی است. اجازه بدید کشور نفس بکشد .

- جناب آقای رئیسی دو سال است دارند تبلیغ می کنند. مردم می دانند اینترنت امن یعنی چه؟ یعنی اینستاگرام بسته شود. یعنی چند میلیون شغل از بین برود.

- آقای رئیسی اینجا کره شمالی نیست. آقای آذری جهرمی این وزیر شجاع ما را هر روز به دادگاه فرا می خوانند. آقای رئیسی چرا نمایندگان شما در کمیته بررسی رای به فیلتر شدن اینستاگرام دادند. 

- وقتی شما می گویید با فیلترینگ مخالف هستید مثل این می ماند که طبری می گوید زمین ها و ویلاها را در لواسان دوستانش به او داده اند. الان دوستان آقای طبری چرا آزاد هستند؟ 

- آقای رییسی در کمیسیون ترفیع قضات زن ترتیب اثر داده نشده است، نسبت شما با افکار آقای علم الهدی امام جمعه مشهد چیست؟ مخالف نظر ایشان در مورد زنان هستید یا نه؟ شما در مناظره قبل نگفتید مخالف گشت ارشاد هستید یا نه؟

** سوال رضایی؛ جوانان فرشتگان نجات ایران هستند

- مسئله جوانان در کشور ما که من به آنها فرشتگان نجات ایران می گویم مهم ترین سرمایه ملی ما در  انقلاب و دفاع مقدس و تاکنون است؛ هرجا ما به جوانان اهمیت داده و مشکلات آنها را حل کردیم و به آنها میدان دادیم کارهای بسیار بزرگی انجام شده است.

- امروز جوانان ما به شدت با مشکلات عظیمی روبه رو هستند این در حالی است که آنها شغل نداشته و از آینده خود خبر ندارند و وقتی می خواهند  ازدواج کنند مسکن ندارند و وقتی می کنند ازدواج کنند شغلی ندارند لذا در یک سردرگمی به سر می برند لذا بزرگترین سرمایه ما که امکان نجات کشور را دارند نیازمند نجات هستند.

- دولت ما ترکیبی از جوانگرایی و تجربه گرایی است؛ یعنی در اقدام و تحول تجارت نسل اول و دوم را با انرژی و بالندگی و با استعدادهای جوانان نسل سوم و چهارم ترکیب کرده و با این اقدام با یک تیر دو نشان می زنیم که دولت ما با آزاد کردن یک انرژی عظیم هم مشکلات جوانان را حل می کند و هم مشکلات کشور را ولی مهم تر از آن این است که جوانان نسل سوم و چهارم که تجارب به آنها منتقل شده است دهها زمامدار تربیت می شوند به همین دلیل من در مراکز استان مدرسه تربیت زمامداران آینده را احداث خواهم کرد. لذا توجه جدی من به مسئله جوانان است. از اداره کشور تا حل مشکلات آنها.

- جوانان برای آنکه ازدواج کنند نیازمند شغل و مسکن هستند؛ مسکن جوانان را در نهضت خانه سازی ایرانیان حل خواهم کرد این در حالی است که خانه سازی دو بعد تولید و تولیدکنندگان و پیمانکاران ساختمانی بعد اول آن است و بعد بعدی آن موضوع تقاضا و خریداران مسکن است.

- در دولت من تولیدکنندگان مسکن را به بازار سرمایه متصل کرده و خریداران مسکن و جوانانی که به دنبال ازدواج هستند را به بانک ها متصل خواهیم کرد و همه بانک های کشور را موظف خواهیم کرد که هر زوج جوانی که 10 درصد آورده بیاورد آن بانک مؤظف است 90 درصد هزینه خانه را به عنوان وام با اقساط 40 تا 50 ساله تأمین کند.

** سوال جلیلی؛ قاطعانه می گویم امضای FATF هیچ فایده ای برای کشور ندارد

- روز اول انتخاب به آقای روحانی گفتم اگر می خواهید اهداف تان را دنبال کنید راهش این است که ماشین دولت را راه بیاندازید. کندی این ماشین، یعنی ساختار اداری کشور شما را به مقصد نمی رساند.

- مشکل کشور با تغییر دادن ساختارها حل نمی شود. سازوکارها را باید فعال کرد. آن هم به چه رویکردی؟ با رویکرد اداره روزمره یا اینکه برای دستگاه ها مأمرویت تعریف می کنید و بعد دنبال می کنید که به چه نتیجه ای رسیدند.

- باید برای تک تک دستگاه ها مأموریت تعریف کرد تا اشتغال ایجاد کنند. اگر مجبور نباشد کار خودش را می کنند و نهایتاً هم پاسخی بابت اشتغال نخواهند داد.

- به عنوان کسی که 33 سال کار سیاست خارجی کرده است به ضرس قاطع می گویم امکان تعامل سازنده و گسترده با جهان وجود دارد بویژه در روابط اقتصادی. می شود اما این ها نمی توانند.

- در همین عراق که همسایه ماست، 12 میلیارد دلار روابط اقتصادی با ما وجود دارد که 10 میلیارد آن سهم بخش خصوصی است و پولش را هم می گیرد دو میلیارد دلار دیگر مربوط به دولت است.

- چند روز پیش با تعاونی ها جلسه داشتیم؛ می گفتند هیچ مشکلی در روابط خارجی نداریم اگر داخلی ها مزاحم نشوند. می گفتند صادرات داریم و پول مان را هم می گیریم.

- درباره FATF باید بگویم که این نیست که باید ببینیم منافع ما را تأمین می کند یا نه؛ قاطعانه می گویم که امضای کنوانسیون ها هیچ فایده ای برای کشور ما ندارد و حاضر هستیم با هر کسی در این باره مناظره  کنم. خوشبیانه می گویم نمی دانید.

** سوال مهرعلیزاده؛ دستگاه ها و نهادهای بزرگ نباید در بورس دخالت کنند

- بورس یکی از بهترین بازارها ممکن برای جذب سرمایه گذاری است وقتی پول در بورس جمع می شود به سمت تولید می رود و اکنون یکی از مشکلات اساسی کشور ما تولید و افزایش و رونق آن و گرایش دادن نقدینگی جامعه به سمت و سوی تولید است. 

- متاسفانه آنچه که در فروردین سال گذشته اتفاق افتاد این بود به هر دلیلی که دلیل غیرکارشناسی بود دولت در مسئله بازار بورس دخالت کرد و صاحبان سهام عمده که نقش تعیین کننده ای در قیمت سهام خود دارند در هماهنگی با یکدیگر و دولت وارد معرکه شدند و با تشویق مردم برای سرمایه گذاری پول مردم را جمع کردند اما پول به سمت تولید نرفت بلکه به شکل حبابی قیمت سهام چندین برابر شد که این موضوع به منتفع شدن سهام دارن عمده منتهی شد.

- وقتی حباب بورس ترکید و قیمت ها واقعی شد دیدیم که مردم متضرر شدند و فشار آوردند. من عرض کردم که کوچکترین مسئله اجتماعی قابلیت ایجاد شدن به بحران دارد که دولت مجبور شد از صندوق توسعه ملی ۲۰۰ میلیون دلار به این مسئله اختصاص داد تا جبران خسارت برای مردم شود که هر سه امر کار اشتباه بود.

- باید کار بورس را به خود بورس بسپارند دخالت دولت در بورس همواره در شکست بازار دخیل بوده است. شکست بازار زمانی است که اتفاق خاصی همچون بحرانی که چند سال پیش در آمریکا رخ داد، اتفاق می افتد و دولت از منابع مالی خود به بانک ها کمک کرد که از ورشکستی جلوگیری کند و یا در مورد مسکن چنین اتفاقی افتاد.

- اگر ما ۷۰ تا ۷۵ درصد اقتصاد که در دست دولت است را حل کنیم و اگر سهام داران عمده وابسته به دستگاه های بزرگ و نهادها و دستگاه های مختلف نظامی و غیر نظامی دخالت نکنند قطعا بورس وضعیت مطلوب خواهد داشت که تنها راه آن استقلال بورس در چارچوب آنچه که در بازارهای بورس بین المللی اتفاق می افتد.

- اکنون تولید ناخالص داخلی کشور ۵۰۰ میلیارد دلار در سال است و این رقم در مورد آمریکا ۲۲ هزار میلیارد دلار، چین ۱۶ هزار میلیارد دلار، اروپا ۱۲ هزار میلیارد دلار است. بنابراین این کشورها۱۰۰ برابر ما تولید ناخالص دارند. حال سوال این است که ما می خواهیم تولید و رشد سرمایه گذاری داشته باشیم، می توانیم با تلاشی که صورت می دهیم در منطقه بازار برای خود ایجاد کنیم.

- آقای جلیلی گفتند ۲۰ میلیارد دلار اما من می گوییم ما می توانیم  ۵۰ میلیارد دلار افزایش دهیم که این مستلزم این است که باید با دنیا یک رابطه خوبی برقرار کنیم. متاسفانه اقتصاد ما هم دچار سیاست زدگی شده و سیاست ما بر اقتصاد ما حاکم شده است باید اقتصاد را نجات بدهیم و سیاست خارجی خود را در اختیار اقتصاد قرار دهیم.

** سوال رئیسی؛ از لیست ۲۵ میلیارد دلاری ارز صادراتی فقط ۷ میلیارد آن را اعلام کردند

در نظام سلامت دو مشکل داریم؛ علی رغم اینکه زحمات بسیاری کشیده شده است و پزشکاران و پرستاران و کادر درمانی را ارج می نهم. مردم در کرونا دچار آسیب شدند. مشکلی که در نظام سلامت باید از آن یاد کنیم یکی تعارض منافع است که در سایر بخش ها هم هست. مثلا یکی مسئول مسکن می شود و خودش جزو پیمانکاران است و این تصمیم گیری را سخت می کند و در سلامت هم همینطور است و باید تعارض منافع را به حداقل برسانیم و منتفی کنیم.

- باید دسترسی به پزشک را برای همه کشور فراهم کنیم و باید دسترسی را آسان کنیم. عزیزان زیادی از کرونا در حوزه کسب و کار و گردشگری و مستاجرین آسیب دیده اند و باید نسبت به مسئله پساکرونا فکر کنیم تا مردم حس کنند یک فکر اساسی برای آسیب دیدگان در حوزه کسب و کارها شده است

- در مورد کرونا علی رغم همه زحمات هم در حوزه جلوگیری از خسارت مردم جای بررسی جدی دارد و سازمان بازرسی بررسی های جدی کرده است و این نشان می دهد با برخی موارد با برخی بی تدبیری ها مواجهیم.

- درباره این لیستی که آقای همتی به من داده، مردم می پرسند اگر قرار بوده بدهند چرا اینجا و بعد از مسئولیت می دهند؟ اگر هم نباید می داده این چه کاری است؟

- ما بارها از بانک مرکزی خواستیم لیست ارزهای صادراتی را به ما بدهد. ۲۵ میلیارد دلار ارز بوده که ما هرچه پیگیری کردیم ۷ میلیارد دلار را بیشتر اعلام نکردند. بعد هم دولت فهمید که باید خودش مشکل را حل کند و به قوه قضائیه نفرستد.

** سوال قاضی زاده هاشمی؛ همانطور که یکروزه سرمایه مردم در بورس نابود شد در همان بازه هم می توان نجاتش داد

- برای اصلاح امور باید نگاه منظومه ای داشت؛ وقتی ما از مهار تورم به عنوان ام المصائب کشور یاد می کنیم یعنی تورم باعث بیکاری شده است و به خاطر از بین بردن تولید، تورم باعث فقر و نابرابری شده است لذا مهاجرت به وجود آمده و تورم باعث جلوگیری از تشکیل خانواده شده و سن ازدواج را بالا برده است.

-  وقتی به ساختار ایجاد تورم در کشور نگاه می کنیم تمامی نهادها در ایجاد تورم نقش داشتند، نظام کسری بودجه ما به حوزه مالی کشور مسئله بانک ها، بانک مرکزی و ساختار بانک های کشور، بانک های دولتی و خصوصی، موضوع خلق پول و نقدینگی و همچنین نظام توزیع و زیرساخت های نادرست حوزه تولید کشور موانع زیادی در جلوگیری از رساندن کالای ارزان قیمت به دست مصرف کننده داشته است.

- با اینکه ما سال ها از یارانه ای که در اختیار قرار دادیم و به نام مردم داده شده، اما ۳۰ میلیارد دلار فقط در یک فقره به عنوان ارز مداخله ای و یارانه داده شد که معلوم نشد تکلیف آن چیست که مجموعه مبدا تا مقصد آن باید مدیریت شود.

- دولت سلام مجموعه فرآیندها را در قالب مدیریت زنجیره تامین می بیند یعنی از زمان واردات یا از زمان استحصال مواد اولیه تا صادرات آن و صادرات در یک زنجیره ای که پیش بینی می کند و بخش های مختلف تولید را مدیریت می کند.

- دولت سلام در خرید تضمینی محصولات اساسی در دادن یارانه به مصرف کننده نهایی و قیمت تعرفه برای حمایت از تولید داخلی ورود کرده و به سمت اتحادیه ها و سندیکاها خواهیم رفت.

- توانایی اتحادیه ها به قدری است که به جای دولت مجموعه فعالیت را مدیریت کنند، اتفاقی که در مرغ اتفاق افتاد تولید کنندگان مرغ به ما مراجعه کردند. ما دو و نیم برابر ظرفیت های مصرف داخلی توان تولید داریم به ما می گفتند بگذارید تا ما خودمان از ابتدا تا انتها را مدیریت می کنیم و شما نگران این نباشید که چه اتفاقی می افتد و حتی ۳۰ درصد زیر قیمت بازار می توانیم کالا را به مصرف کننده نهایی برسانیم.

- در داستان گوشت این را به خوبی دیدیم که وقتی قیمت ارز را اصلاح کردیم به جای آنکه گران تر شود ارزان تر شد فقط یک رانتی داده بودیم و به دنبال سلطان های مختلف بودیم.

- یکی از برنامه های جدی ما این است که تورم را به زیر ۵ درصد برسانیم، ۴ میلیون مسکن تولید کنیم به طوریکه سه دهک پایین صاحب مسکن شوند و ۳۰ ساله برگردانند.

- می خواهیم کاری کنیم که هیچ فردی با سوءتغذیه در کشور نباشد، وزارت خانواده تشکیل می دهیم و برای ازدواج پایدار و فرزندآوری و آسیب های اجتماعی صندوق اعتبار خانواده تعلق خواهیم داد که برای هر جوان موضوع ازدواج، مسکن و اشتغال آنها ۵۰۰ میلیون تومان پیش بینی می شود.

- ما معتقدیم می توانیم بورس را می توان مدیریت کنیم همانطور که یک روزه بورس و دارایی مردم نابود شد، با همان بازه زمانی کم هم می توان بورس را نجات داد.

** نقد رئیسی؛ اجرای برجام یک دولت مقتدر می خواهد

- ستاد ملی کرونا، ستاد استانی و دانشگاه علوم پزشکی برای تجمع حامیان من در استان خوزستان اجازه صادر کرده بود. من به مردم اهواز و خوزستان بدهکار بودم. شما چرا ناراحتید؟

- در عید ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ کارشناسان اعلام کردند که محدودیت ایجاد شود و آقای روحانی توجه نکردند، چرا آن موقع حساس نشدید؟ ما که به حرف کارشناسی عمل کردیم.

- اسامی که آقایان اعلام کردند، مردم قضاوت کنند و به این آقایان اطلاع دهند که ما برخورد کرده ایم یا نه؟

- نظر من درباره FATF را از کجا ذهن خوانی کردند که نظر من چیست؟ اگر منافع ما در قراردادی تامین شد ما هیچ مشکلی نداریم وگرنه نمی توانیم منافع مردم را به حراج بگذاریم.

- از رئیس قبلی بانک مرکزی پرسیدند که منافع برجام چیست؟ پاسخ داد هیچ! حداقل به مواضع خودتان پایبند باشید.

- اقتدار خارجی امتداد اقتدار داخلی است. شما وقتی جوجه کُشی و صف مرغ دارید نمی توانید برجام را اجرا کنید. برجام یک قراردادی است که با شروط خود در کشور تصویب شده، برجام را یک دولت مقتدر می تواند اجرا کند.

** نقد مهرعلیزاده؛ با وجود تبلیغات شبانه روزی اما فضای انتخابات سرد و بی روح است

- بحران امروز بحران رفاه اجتماعی، بحران حکمرانی خوب و مهمتر از همه بحران امروز بحران اعتماد و فقدان امید اجتماعی است.

- اگر امروز علی رغم توصیه های مکرر مسئولین، تبلیغات شبانه روزی و صدا و سیما و بنده و و پوسترهای رنگارنگ هنوز فضای انتخابات سرد و بی روح است بی دلیل بی اعتمادی مردم بی میزان تاثیرگذاری آنان و ناامیدی از رویاهایی است که داشتند و برآورده نشده است. 

- در طول این سالها موضوعاتی مثل زنان، جوانان، اقدام، مذاهب، مستضعفین و حتی انتخابات مفاهیم اصلی خود را از دست داده اند.

- جوانان و نخبه ای که انقدر عرصه بر آنان تنگ شده که به جای نشستن بر صندلی مدیریت کشور باید روی صندلی هواپیما بنشینند و از کشور فرار کنند یا جوانان که هزاران دلیل برای رفتن دارند و یک دلیل برای ماندن ندارند. آیا فرصت برابر برای کسب دانش اشتغال و سهیم کردن زنان در عرصه های مدیریت کشور فراهم شده است. آیا برای اقوام و مذاهب مختلف کشور در تمامی شئون فرصت برابر ایجاد شده است. 

- آیا برای اجرای اصل ۱۵ قانون اساسی و استفاده از زبان محلی در مطبوعات، رسانه ها و تدریس در ادبیات آنها اقدام جدی به عمل آمده است.  امروز علی رغم توصیه های زیبای حفظ وحدت، اهل سنت را بی دلیل از حضور در عرصه های مهم مدیریتی بازداشته ایم و حتی در داشتن مراکز فرهنگی و عبادتگاه های خود هم دچار محدودیت هستند. امروز با تبلیغ زندگی اشرافی مسئولان و با اخبار فساد و اختلاس های چند هزار میلیاردی نهال امید در دل محرومان و مستضعفان خشکانده شده است. 

- و اما برنامه من: دولت زندگی به دنبال بازگرداندن اعتماد از دست رفته مردم و دمیدن روح امید در کالبد جامعه است. منظور من از توجه به زنان و جوانان فراهم کردن شرایط برای نقش موثر و عادلانه ایشان در مدیریت کشور است. نقش امثال مریم میرزاخانی ها و بی بی مریم بختیاری ها.

- منظور من از توجه به اقوام توجه به نقش همه هموطنان لر، کرد، کرمانج، ترک، ترکمن، بلوچ، سیستانی، غرب، گیلک، مازنی، فارس و همه حاشیه نشینان شرق و غرب و جنوب، شمال کشور است. 

- توجه به اهل سنت منظور من است که در طی سالیان سال مرزهای ایران بزرگ را در شرق و غرب کشور عاشقانه و خالصانه و بی چشم داشت حفظ کردند و در دوران انقلاب جنگ و سازندگی در کنار سایر هموطنانشان بودند اما در سایر فرصت برابر با دیگران گرفتار تبعیض شدند. 

- در دولت زندگی من خود را موظف به جبران تبعیض های گذشته به آنان و بهره گیری از ظرفیت و توان نخبگان اهل سنت در سطوح عالی اداره کشور اعم از وزرات  ایتانداری، سفارت و ریاست سازمان های دولتی بزرگ می دانم. 

- منظور من از توجه به محرومین و مستضعفین توجه اصولی و زیربنایی جهت توانمندسازی آنان است و رفع محرومیت را د  تولید ثروت نه توزیع فقر می دانم. 

- من در مورد صحبت های آقای زاکانی باید عرض کنم به کرسنت توجه کردن خوب است اما به FATF و آب در آسیاب ترامپ ریختن و تحریم ها نیز اشاره کنند.  تورم ۱ رقمی و نرخ ارز ۵۰۰ تا ۸۰۰ تومنی نرخ رشد ۶.۷ درصدی در دولت اصلاحات نیز اشاره و انصاف را رعایت کنند.

** نقد همتی؛ لیست بدهکاران بانکی را به رئیسی می دهم

- آقای جلیلی میفرمایند ما با دو تا سه کشور مذاکره کنیم. جناب جلیلی شما یک دهه با بیانیه خوانی در مذاکرات، معطل کردید و از آن موقع تا الان ۸۰ درصد GDP عقب مانده است.

- من فکر میکنم شما اصلا از مسائل بین المللی اطلاع ندارید. بهترین دوست های ما چین و عراق پول های ما را نمی دهند. آنها می گویند تا مذاکره شما به نتیجه نرسد پول ها را نمی دهیم و با شما ارتباط برقرار نمی کنیم.

- بیکاری و معیشت مردم نتیجه کارهای شماست. دنیا بدون حل مشکل تحریم با شما کار نمی کند.

- آقای زاکانی هم به عنوان پلیس بد به عنوان پوششی می خواهند چیزهایی را بگویند. بخشی از مطالب ارائه شده را تحریف شده مطرح کردند که پاسخ ایشان را نخواهم داد.

- اما در ارتباط با بورس؛ رئیس ما بانک مرکزی حق رای در دولت ندارد و مرا از دولت اخراج کردند. بدلیل بی اخلاقی وزیر اقتصاد و برخی رقبا برای اولین بار می گویم مدتها قبل از ریزش بورس به رییس جمهور و دفتر مقام معظم رهبری نامه خصوصی نوشتم و هشدار دادم مردم را دعوت نکنید.

- رهبر انقلاب خطاب به رییس جمهور فرمودند این هشدار رئیس کل مهم است. کسانی دیگری شبیه به آن را مطرح کردند. مقتضی است فکر جدی در این باره شود.

- همه بعد از آن دوباره دعوت به بورس کردند. وزیر اقتصاد گفت حبابی وجود ندارد. چند هزار میلیارد در بورس عده ای بود بردند. در طول یکسال سه بار رییس بورس را عوض کردند. نایب رئیس آن زمان مجلس نامه نوشت و بعد گفت سه روزه آن را حل می کنم. مشکل بورس هیچ ربطی به بانک مرکزی ندارد. ریزش بورس از  تعلل وزارت اقتصاد در فروش به موقع اوراق بود.

- گفتند ۱۱ نفر که بیشترین معوقه بانکی را دارند معرفی کنید. اینها بیش از ده سال پیش منابع گرفتند من لیست اینها را به آقای رئیسی می دهم اگر خواستند معرفی کنند.

** نقد جلیلی؛ برجام یک چک بلامحل بود

- یکی از نکات مهم برای اقتصاد کشور، وجود ثبات در سیاست های اقتصادی است. بله، تحریم را نمی شود انکار کرد. مهم تر از آن بهانه تحریم است که برخی افراد ناکارآمدی هایشان را گردن آن می اندازند.

- کسی که رئیس جمهور می شود باید فهم صحیح از مناسبات جهانی داشته باشد. مشکلی که وجود دارد این است که کسانی حداقل فهم را از مناسبات جهانی ندارند بعد بر این مبنا می خواهند نسخه بپیچند.

- وقتی از جهش تولید سخن می گوییم، لازمه جهش تولید، جهش صادرات است و لازمه جهش صادرات، جهش تعاملات بین المللی است. دوستان کارنامه بسیار ضعیفی در تعاملات بین المللی دارند و آن را خلاصه کردند در دو سه کشور که کی بایدن به در آید.

- همین الان در جریان مذاکرات وین با پررویی می گویند موضوعات زیادی داریم که باید حل شود و اهرم تحریم هم باقی می ماند.

- بله تحریم مهم است، امّا باید بگویید برای تحریم چه برنامه ای داریم؟ بدون فهم مناسبات جهان نمی شود تحریم را رفع کرد. تحریم، اهرمی است در دشت دشمن. باید این اهرم را از دست او بگیریم. برای این کار، باید برنامه داشته باشیم هم برنامه آفندی هم پدافندی. 

- باید بگویید برای بی اثر کردن تحریم و پشیمان کردن دشمن از تحریم در پایان چهار سال چگونه تعامل گسترده با جهان شکل می دهیم. 

- شما در همان زمانی که به قول خودتان در گفت وگو و مذاکره موفق بودید، چه شد که تحریم ها از 800 تحریم به 1500 تحریم رسید و دلار سه هزارتومانی 30 هزار تومان شد. شما حتی نتوانستید مذاکره کنید. در روابط جهانی باید تهدید و فرصت را با هم دید. همانطور که فرصت ها را حداکثری می بینید، تهدیدها را هم باید دید.

- بگویید از هزار میلیارد بازار کشورهای اطراف سهم ما چقدر بوده است؟

- نسبت به تبادلات بانکی ما 11 طرح داریم که می توان تحریم را بی اثر کرد. بانک مرکزی بیاید یک طرح بدهد بگوید برای این تبادلات مالی چکار کرده است.

- برجام یک چک بلامحل بود.

** نقد رضایی؛ نفوذی ها سوار نزاع سیاسی شده اند

- نزاع سیاسی که در ابتدا داخلی بوده و نفوذی ها سوار آن شدند و این باعث شده که آنها عملاً  فضای سیاسی کشور را مدیریت می کنند و بازیگران این صحنه یا ناآگاه هستند و یا آگاهانه اوضاع کشور و وقت کشور را می گیرند و اجازه نمی دهند انرژی و توانایی ملت ایران و دولت متمرکز بر مسائل  اصلی کشور شود.

- رهبر معظم انقلاب بارها تلاش کردند این مشکلات را حل کنند و برهمین اساس سیاست های اصل 44، اقتصاد مقاومتی را تعیین کرده و ابلاغ کردند ولی حتی در مجلس بسیاری از این سیاست ها تبدیل به قانون نشده است در حالیکه این سؤال وجود دارد که چرا؟ اگر این موضوعات تبدیل به قانون می شد و برنامه ریزی برای آن صورت می گرفت و اجرا هم می شد اقتصاد روی ریل می افتاد.

- در مسئله مذاکرات هسته ای رهبر معظم انقلاب خط مشی قهرمانانه امکان و اختیار فوق العاده ای را به دولت دادند و جانانه هم حمایت کردند؛ قرار بود که اقدامات دولت به یک شاهکار بزرگ در رفع تحریم ها تبدیل شود ولی آنچه رخ داد آن بود که تحریم ها که رفع نشد بلکه تحریم های بسیار سنگینی هم به وجود آمد که نشان دهنده آن است که مسائل اینگونه حل نمی شود.

- به قول آن دوست عزیزمان که امروز اینجا جایش خالی است باید زیر میز زد و اینگونه نمی توانیم کشور را اداره کنیم چرا که کشور نیاز به جراحی بزرگ دارد.

- دولت ما با اقتدار و قانون، نظم و آرامش را در جامعه مستقر خواهد کرد و سیاست های نظام را  عملیاتی خواهد کرد و حق مردم را از گردن کلفتان می گیرد و خواسته های مردم را بسیار دقیق و با دست خود مردم عملیاتی می کند.

- این نفوذی ها و آلودگی های امنیتی که پشت صحنه با ایجاد نمایش و دعواهای زرگری وقت و انرژی شما را و توانایی های دولت را به انحراف می کشاند را در دولتم از پستوها بیرون خواهم آورد و اجازه  نخواهم داد این آلودگی های امنیتی با  انتشار یک نواری به یکباره یک نفر کنار رفته و فرد دیگری جای او قرار گیرد و مگر می توانیم سرنوشت یک ملت بزرگ را به بازی گرفت.

- ما نیازمند اقتدار برای اجرای برنامه هستیم؛ برنامه دولت من جراحی های بزرگ است ولی همان را هم نمی توانیم روی کاغذ بنویسیم و رهایش کنیم و نیازمند یک اقتدار برای تحقق آن هستیم اما اقتدار هم مهم نیست بلکه باید عقلانیت را بازگردانیم.

- اینکه عقلانیت فردی و جناحی جای خود را به عقلانیت جمعی داده است از بزرگترین خسارت ها است و بایستی گفت وگو با مردم را راه بیندازیم و گفت وگو با نخبگان را ایجاد کنیم.

- وقتی هواپیما تأخیر دارد به مردم می گویند همینی که هست و وقتی می گوییم چرا وضعیت مرغ اینگونه است می گویند همینی که هست و وقتی می گوییم چرا وام های میلیاردی می دهید می گویند همینی که هست در حالیکه این موضوع بی احترامی به مردم است.

- ما اگر تعامل داخلی راه نیندازیم تعامل خارجی هم بی نتیجه خواهد بود و اگر کرامت مردم و نخبگان را می خواهیم بایستی با آنها گفت وگو کنیم؛ دولت من دولت شایستگانی است که همه شایستگان در آن حضور دارند.

** نقد زاکانی؛ همتی شهریور ۹۸ درخواست کرد بنزین ۵ هزار تومان شود

- مردم عزیز ایران، علت مشکلات سه «نون» است که «نان» را از سفره شما بیرون برده است؛ ندانستن، نخواستن و نتوانستن! مظهر تام و تمام این هم دولت آقای روحانی و بعضی کسانی است که در این دولت کار کرده اند.

- اگر پینوکیویی در عالم واقع پیدا می شد، باید دماغش چند دور، دور زمین می چرخید که مصداق آن، برخی کسانی است که مسئولیت داشته اند.

- آقای همتی آبان 98 گفت نرخ بنزین 4 واحد درصد در سال بر روی تورم تاثیر دارد و مشکلی ایجاد نمی  کند؛ بعدا گفت مخالف افزایش قیمت بنزین بودم و این را بدترین اقدام می دانستم! چرا دروغ می گویید؟!

- نامه رسمی همتی موجود است که با امضای وی 31 شهریور 98 درخواست کرده قیمت بنزنین 5 هزار تومان و قیمت نفت گاز یک هزار تومان شود تا کسری بودجه دولت جبران شود؛ حالا چرا دروغ می گویید؟!

- شما (همتی) اسرار مملکت را به صندوق بین المللی پول داده اید؛ این بزرگترین خیانت است که میزان ذخایر در دسترس و غیرقابل دسترس را گفته اید. 

بی کفایتی از این بالاتر که رئیس جمهور می گوید صبح جمعه فهمیدم قیمت بنزین گران شده است؟!

- آقای مهرعلیزاده از دولت اصلاحات سخن می گوید؛ آقای مهرعلیزاده، کرسنت 52 میلیارد دلار خسارت عدم النفع علیه ما داشته است! یا اطلاع ندارید و این حرف ها را می زنید یا معلوم نیست کجای کره زمین زندگی می کنید.

- کسی را از مجلس بیرون کرده ایم، الان رفته و ماهانه 85 میلیون تومان از بیمه سرمد حقق گرفته؛ آقای همتی چه کسی باید جواب این را بدهد؟!

- دلار نجومی، سکه نجومی، حقوق نجومی، اختلاس نجومی و امثالهم را در این دولت دیدیم. مگر اینجا کهکشان راه شیری است که همه چیز نجومی است؟ علاوه بر حقوق های نجومی، پررویی نجومی هم به هنرهای آقایان اضافه شده است!

** نقد قاضی زاده هاشمی؛ سپردن درمان امروز به بانیان وضع موجود مثل سپردن درمان کرونا به ویروس کرونا است

-سپردن درمان امروز به بانیان وضع موجود مثل سپردن درمان مالاریا است به پشه آنوفل و یا سپردن درمان کرونا به ویروس کرونا است.

- دوستان طوری حرف می زنند که در دوره مدیریت کشور نبودند و از بیرون آمده اند! خودشان از سابقه ۳۰ ساله و ۴۰ ساله ذکر می کنند.

- کمترین تجربه اجرایی و نقش آفرینی در حوزه های اجرای موجود در کشور را بنده دارم، بنده در مجلس شورای اسلامی به عنوان نماینده منتخب مردم بودم، حالا درباره موضوعی که چرا چنین و چنان شده است حرف هایی می زنند که ۸ سال پیش ساخته شده آنهم با همین کلمات از قبیل تحریم.

- بهتر است که برگردیم و این اختیار فوق العاده ای که مقام معظم رهبری که به دولت دادند را ببینیم، دولت در این هشت سال فرصت مذاکره را از بین برد آنهم با بد مذاکره کردن.

- این اختیاری که این دولت داشت در حتی مذاکره مستقیم با آمریکا کدام دولت قبل از این داشته است؟ روندها و روندهای ۴۰ - ۵۰ ساله از مشکلات ساختاری نهادی است. شما بلد نبودید کشور را اداره کنید.

- جوانان، نخبگان و فناوران کنار و زنان کنار گذاشته شدند اینها تقصیر شخص دیگری است؟ بنده بازهم می گویم که راه حل امروز تغییر نسل سیاستمداران است، امروز ما جوانان و زنان توانمندی داریم، اینگونه نیست که آنها به ما محتاج باشند بلکه ما به آنها احتیاج داریم که از توانایی های آنها استفاده کنیم برای اینکه ما را از وضع موجود خارج کنند.

- برای مردم سوال است که چرا این مشکلات تکرار شده حل نمی شوند؟ و چرا مسائل مزمنی که همواره می گویند به قوت خود باقی مانده است؟ برای اینکه عده ای با شوآف و شومن بازی و پرت کردن حواس ها به جای اینکه جراحی کنند و تومورهای بدخیم را بردارند با دولت پایش را از روی گردن مردم گذاشت.

- دولت ها، ضد مردمی و ریاستی و متعلق به یک طبقه خاص و فرزندانشان شده اند، اینها رفتند فامیل های جدید آمده اند و قومیت گرایی و حزب بازی آمده است. مردم این ها را می بینند و ناراحت هستند؛ معلم بازنشسته ما همه اینها را می بینند بنده ۲۰ برنامه و ۲۰ پروژه در این حوزه دارم.

- جوانان باید تغییر مدل حکمرانی به سمت مردم را پیش ببرند مانند اول انقلاب که جوانان انقلابی در میدان بودند و کنار مردم قرار گرفتند و دغدغه مند دست آنها را گرفتند و با انقلاب حرکت دادند  لذا همچنان جوانان پای کار هستند دانش و سواد آموختند و تجربه کسب کردند دنیا را دیدند لذا می توانند.

** پاسخ مهرعلیزاده به دغدغه های مردم؛ اگر شفافیت بود، اختلاس نداشتیم

محسن مهرعلیزاده نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در سومین مناظره تلویزیونی درباره راهکارهای دولتش برای مقابله با تورم، عدالت، رکورد، مقابله با فساد، یارانه ها و اشتغال توضیحاتی ارائه داد که محورهای آن به شرح زیر است:

- برنامه دولت زندگی برنامه اقتصاد محور است.

- برنامه من که شامل افزایش کلان تولید، سرمایه گذاری و از بین بردن موانع سرمایه گذاری، افزایش جی دی پی، مسئله کارگران، معلمان و جوانان و ایجاد صندوق در آمد پایدار و صندوق بیمه تکمیلی رایگان، توسعه امر گردشگری و تنش زدایی در سطح دنیا، ورود به عرصه رقابت های جهانی و ۵ برابر کردن یارانه های نقدی، واکسیناسیون کرونا تا قبل از اتمام سال، اجرای سه جانبه گرایی در تامین اجتماعی، افزایش حقوق و دستمزد کارگران بر اساس نرخ تورم، واگذاری اختیارات هنر به اصناف و هنرمندان، همسان سازی حقوق بازنشستگان. 

-من خواهش می کنم مردم این را در برنامه ام مطالعه کنند.

- یکی از دغدغه های اصلی را در حال حاضر مسئله از بین رفتن اعتماد مردم به مدیران و به دولت می دانم. مردم امروز عدم صداقت را در رفتار و کردار و گفتار مدیران احساس می کنند و بر اساس این بی اعتمادی به مجموعه عملکردها نگاه می کنند و این سبب شده که مردم همکاری نکنند و حتی کارهای خوب را نبینند و به دنبال همکاری با دولت نباشد. 

- یکی از عامل های صدا و سیما است است. در  صدا و سیما کاری شده که مرجعیت رسانه از تهران به لندن انتقال پیدا کرده است و الان کمتر از ۱۰ درصد از مردم اخبارشان از رسانه ملی دریافت می کنند.

- فیلم تبلیغاتی بنده را سانسور کردند چون در آن تصویر حضرت امام(ره) و رهبری، سخنان طالقانی و شهید بهشتی وجود داشت. امروز صدا و سیما نماینده اقلیت اقلیت هم نیست. 

- ریشه مشکلات عمدتا در سیاست زدگی است. بینش های و روش ها باید تغییر کند. نگاه ارباب رعیتی باید از بین برود. بعضی ها می خواهند همه جا و همه کاره باشند. بعضی ها می خواهند همه جا دخالت کنند . آنجایی که باید باشند نیستند و آنجایی که نباید باشند هستند. 

- امروز اقتصاد و معیشت ما متاسفانه دچار این فضای سیاست زدگی سنگین شده است و بعضی ها هیچ التزامی به قانون و برنامه ندارند. اینهمه برنامه در اینجا گفته شد و آقای همتی مطالب هم گفتند اما افسوس هیچ التزامی به اجرای قانون نیست.

- مشکل از عملکرد مدیران و ساختارها است. مردم از چه چیزی ناراضی هستند؟ چرا کوچکترین مشکل اجتماعی در اسرع وقت به یک بحران تبدیل می شود؟ باران و سیل و زلزله می شود نارضایتی ایجاد می شود. مسئله بنزین آبان ۹۸ شکل میگیرد. اینها راه حل نیست بلکه مسائلی که مطرح می شود راه حل هایی دارد که مردم آنها را می دانند.

- بعضی ها راه حل هایی ارائه می دهند که آنها راه حل های مورد نظر و واقعی نیست. اشکنه خوردن و لنگ پوشیدن راه حل نیست. ما نمی توانیم بحران ها را کنار بگذاریم و بر مشکلات فائق بیاییم. می توانیم بر اساس برنامه های من مشکلات را حل کنیم به شرطی که با هم باشیم. 

- جوانان ما امروز در پروژه های سنگین در سطح بین المللی در ناسا و ... کار می کنند. اگر جوان را فراری نمی دادیم الان مشکل ما این نبود. یکی دیگر از دغدغه ها مسئله شفافیت و صادق بودن با مردم است. اگر شفافیت بود این همه اختلاس و مشکل بی اعتمادی مردم به مدیریت در کشور وجود نداشت.

- اگر پرونده هایی مثل عیسی شریفی که وصل به شهردار وقت بود و اکنون ۴ سال است خاک می خورد که دارای رانت و اختلاس چند هزار میلیاردی در آن وجود دارد اما هیچکس در این زمینه به کسی کاری ندارد. اگر پرونده بابک زنجانی مشخص می شد و پرونده طبری ها ریزتر و دقیق تر می شد مردم اعتماد می کردن. مردم صداقت و روراستی را می خواهند. 
مردم می خواهند بپرسند که آیا واقعا کرونا خطرناک است و باید در خانه ها بمانیم؟ کسب و کارهای باید تعطیل شود؟ اگر کرونا خطرناک است خوزستان چندین ماه است که  وضعیت قرمز دارد.

- چند روز پیش آقای رئیسی در خوزستان شوآف و تبلیغات می کند و هزاران خوزستانی را جمع می کنند. مردم می پرسند به چه چیزی اعتماد کنیم. کروناهست یا خیر؟ خطر هست یا خیر؟ من میترسم با این روند آقای رئیسی که می خواستند سید محرومان شوند سید مرحومان شوند.

- در استان فارس ۱۰نفر از مدیران سیستم قضایی واکسن زدند. این واکسن زد ن ها قانونی و شفاف بوده است؟

** پاسخ همتی به دغدغه های مردم؛ اصلا گرانی وجود ندارد

عبدالناصر همتی نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در مناظره سوم انتخابات ریاست جمهوری در مورد این سوال که دولت هر یک از نامزدها چه رویکردها، اولویتهایی را بری حل دغدغه هایی مردم، دنبال خواهد کرد؟ سخنانی را مطرح کرد.

محور این سخنان بدین شرح است: 

- بدون اعاده رشد اقتصادی در حد ۵ درصد نمی شود بیکاری را حل و رفاه را به کشور آورد.

- ظرف یک دهه گذشته میانگین رشد اقتصادی کشور نیم درصد بیشتر نبوده است. در طول یک دهه گذشته سرمایه گذاری در کشور شیب نزولی داشته و بدون سرمایه گذاری رشد اقتصادی معنا ندارد.

- اقتصاد مفاهیم و معادلات خود را دارد. علم اقتصاد به ما می گوید باید محیط سرمایه گذاری امن باشد.

- آقای رئیسی می گویند گرانی وجود ندارد اصلا تورم عامل گرانی است. اصلا در دنیایی که تورم ۲ تا ۳ درصد شده اصلا گرانی وجود ندارد.

- چرا قیمت ارز و مسکن بالا رفت؟ خودمان را به راه دیگر نزنیم آقای رئیسی. تحریم در این یک دهه گذشته مبادلات اقتصادی ما با دنیا را بهم زده است.

- شما یک کشور در دنیا نشان دهید بدون مبادلات اقتصادی جهانی بتوانند رشد و پیشرفت داشته باشند.

- آقای جلیلی اگر این ۷ مشکل ( مشکلاتی که مجری به آن اشاره کرد)  وجود دارد پس چرا در مورد مسائل دیگر صحبت می کنید. تحریم خیلی مهم است. من برای این ۷ مورد برنامه هایم تدوین شده است.

- این جریان می خواهد ما بدون دنیا زندگی کنیم. اولا شما بلد نیستید بدون دنیا زندگی کنید و اگر هم بلد باشید رشد ۸ درصدی که داشتیم به شد صفر درصدی و منفی تبدیل می شود.

- هزینه را مردم دارند می دهند، یک کشتی با پرچم ایران نمی توانیم روی دریا بفرستیم. پرسپولیس و استقلال پولشان را نمی توانند از AFC بگیرند. 

- آقای رئیسی که شما سرگروه این ۵ نفر هستید در مقابل من ایستادید اگر قدرت دست تندروها بیفتد چه اتفاقی خواهد افتاد؟ قدرت دست شما بیفتد چه اتفاقی خواهد افتاد.

- من خیلی راحت می گویم تحریم با اجماع های جهانی اتفاق می افتد. برجام راه حلی بود که آقای ظریف با راهنمایی مقام معظم رهبری جلوی پای کشور گذاشت. اگر تحریم ها نبود کاسبان تحریم سالی ۳۵۰ هزار میلیارد تومان ضرر می کردند.

- تورم برای این ایجاد شده که دولت کسری  بودجه پیدا کرده است. کاسبان تحریم برای اینکه پول از دستشان نرود، نگذاشتند سرمایه گذاری خارجی در کشور شود. ترامپ و محاسبات تحریم با هم زیر نیز مذاکره زدند. مطمئن هستم یک دولت با هدایت رهبری می تواند تحریم ها را بر دارد.

- شما اصلا نمی خواهید سرمایه ای وارد کشور شود. الان چند سال است که نتوانستیم جذب سرمایه کنیم. نمی خواهید شغل برای جوانان ایجاد شود؟ مردم که می خواهند اما فکر می کنم جناب آقای رئیسی و آنهایی که در ستاد شما هستند اینها مخالف برجام هستند. اینها مخالف تصویب FATF هستند.

- جمعی که در مقابل من نشستند، آقایان، رئیسی، جلیلی، رضایی، زاکانی و قاضی زاده اینها نگذاشتند FATF دو سال تصویب شود. می گویند رابطه با خارج می خواهیم چکار! معلوم است وضعیت کشور اینگونه می شود.

- من اقتصاد خواندم، دنیا را دیدم و برنامه دارم حتی برای کشورهای همسایه که حاج قاسم عزیز توانست امنیت آنها را ایجاد کند، برنامه دارم.

- در سیاست خارجی، عربستان و امارات دشمن ما نیست. اینطور نیست پراید را جای فورد آمریکایی به مردم قالب کنیم.

- خاکریز جنگ تحریمی در خانه های مردم است . الان روزی چند نفر بخاطر نبود داروهای خاص از بین می روند. آقای رئیسی شما گل به خودی زدید و با تندروی در زمین ترامپ بازی کردید.

** پاسخ جلیلی به دغدغه های مردم؛ دغدغه های مردم مشخص است؛ اما چرا تاکنون حل نشده اند؟

سومین و آخرین مناظره نامزدهای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، عصر امروز (شنبه ۲۲ خرداد) با موضوع «دغدغه های مردم» برگزار شد.

محور سخنان سعید جلیلی در این مناظره بدین شرح است:

- سؤالی که شد این بود که چه رویکردی نسبت به دغدغه های مردم داریم، دغدغه مردم این است که خب چرا این موضوعات حل نمی شود؟

- این موارد و مشکلاتی که مطرح کردید، نه مسئله اش و نه پاسخش هیچکدام مثل کرونا نیست که ناشناخته باشد. سؤال این است که این موضوعات که شناخته شده است چرا تا به حال حل نشده است؟

- امروز متوسط نرخ تورم کشورهای دنیا 2/5 کشور است. در بیش از 100 کشور زیر 5 درصد است. چرا در ایران حل نشده است؟ درباره مسکن می گویند زمین داریم و مصالح و نیروی انسانی و امکان ساخت داریم؛ خب چرا مشکل مسکن حل نشده است؟ دغدغه مردم این است که چرا دولت ها عقب هستند در حل این مسائل؟

- صحبت از مقام رئیس جمهوری می کنیم، آن هم رئیس جمهور ایران، یعنی کشوری با این همه ظرفیت که می تواند جهش پیدا کند. بعد سؤال ما این است که ابتدایی ترین موضوعات چگونه حل می شود.

- دغدغه مردم این است که چرا این راه حل ها پایدار نیست. دولت می گوید سه سال تورم را کنترل کرده ام. تورم که مثل باران نیست بگوییم که آیا امسال هست یا نیست. این موضوع باید یک روند ثبات داشته باشد.

- اگر شما می خواهید این مشکلات را حل کنید این یک برنامه جدی می خواهد. یک قالی ایران که دارای قدمت زیاد است، باید برای آن نقشه داشته باشید؛ رج به رج، گره به گره باید مشخص باشد که چه نقشه ای دارید. بدون یک نقشه جامع مگر می شود کشور را اداره کرد؟

- کار رئیس جمهور با وزیر فرق می کند؛ رئیس جمهور باید اشراف داشته باشد به نقش هر کدام از وزارتخانه ها برای هر کدام از مسائل، از مسکن گرفته تا نظام سلامت مأموریت تعیین کند.

- برنامه اداره کشور، یک شبه نوشته نمی شود. با سفارش به اندیشکده که برنامه نوشته نمی شود. رئیس جمهور باید اشراف داشته باشد به برنامه تا در بزنگاه ها که در جایی که کار متوقف می شود بتواند گره را باز کند.

- بحث مهمی که درباره نقش رئیس جهور وجود دارد این است که آیا از روزی که عهده دار مسئولیت ریاست جمهوری خواهید شد، چقدر به زمان اهمیت می دهد؟ متأسفانه زمان را هدر می دهند بعد هم طلبکار مردم می شوند.

- باید مشخص شود که مسیری که می خواهد طی شود قرار است جامعه را به چه جایی برساند؟ آیا پیشرفت حداقلی است یا حداکثری؟ 

- اینکه رئیس جمهور بگوید چهار مسئله حل کردم اینکه خیلی حداقلی است. اینجاست که دغدغه مردم این است که آیا تعارفات را کنار خواهید گذاشت یا نه؟ آیا رئیس جمهور مشغول کار نمایشی می شود یا کار واقعی؟ 

- مردم می خواهند بدانند آیا در هشت سال آینده کارها جدی خواهد بود یا نمایشی؟ آیا اداره کشور مبتنی بر برنامه خواهد بود؟

** پاسخ زاکانی به دغدغه های مردم؛ خصوصی سازی های ناحق را از حلقوم متخلفان بیرون می کشیم

علیرضا زاکانی نامزد انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری، عصر امروز در سومین و آخرین مناظره نامزدهای این دوره از انتخابات که با محوریت مسائل سیاست خارجی و روابط بین الملل و نیز تصویر کلی کشور و برنامه های دولت آینده برگزار شد، به بیان دیدگاه ها و برنامه های خود در این حوزه پرداخت.

مهمترین محورهای سخنان زاکانی در این مناظره تلویزیونی به شرح زیر است؛

- امروز ام المسائل کشور گرانی و تورم است؛ به ویژه در حوزه خوراک و پوشاک که مردم را بیچاره کرده است. سال 1390 تورم حدود 19 درصد بود که در سال جاری تورم نقطه به نقطه به 49 درصد و تورم میانیگن سالانه به 38 درصد رسیده است. 

- حجم نقدینگی از 600 هزار میلیارد تومان در سال 92 به 3500 هزار میلیارد تومان در حال حاضر رسیده و 6 برابر شده و پایه پولی هم دو برابر شده که آقای همتی باید پاسخگو باشد.

- حتما در کوتاه مدت با کنترل نرخ ارز و اصلاح نرخ سود بانکی و اصلاح ناترازی بانک ها و هدایت نقدینگی به سمت تولید، در سال اول نرخ تورم را به نصف رقم موجود می رسانیم.

- وضعیت مفاسد در کشور نامناسب است؛ همواره سعی ام این بوده که با گردن کلفت ها درگیر شوم و غیر از این هم راه چاره ای نیست.

- معتقدم باید ریشه فساد را خشک کرد و به مردم وعده می دهم که در «دولت اقدام و اصلاح» ریشه فساد را خشک کنیم.

- شبکه های شکل گرفته فساد در دولت، مجلس و قوه قضائیه را می شناسم و با کمک مردم این را خشک می کنم.

- در حوزه خصوصی سازی، واگذاری های ناحقی صورت گرفته که یک قلم آن، 2500 میلیارد تومان را به سه برادر واگذار کرده اند! واگذاری های ناحق را از حلقوم اینها بیرون می کشیم و به مردم بازمی گردانیم.

- رکود اقتصادی موجود، ناشی از تکیه به بیرون از کشور است؛ ما جهش تولید را مدنظر خواهیم داشت و در این زمینه مقررات زدایی و اصلاح مالیات و بیمه و نظام توزیع و صادرات را دنبال خواهیم کرد.

- تمرکز زدایی و هویت دادن به شهرستان ها را در اولویت داریم و مسائل 451 شهرستان را احصاء کرده ایم و در این زمینه توسعه دولت الکترونیک را دنبال خواهیم کرد و در پایان سال اول دولت الکترونیک را اجرا خواهم کرد.

- ساماندهی یارانه های پنهان دیگر برنامه ماست؛ 600 هزار میلیارد تومان یارانه پنهان در سال 97 توسط سازمان برنامه و بودجه اعلام شد که حتما این یارانه را سامان خواهیم داد

- 70 میلیون  نفر بُن کالای 40 هزار تومانی در ماه دریافت خواهند کرد؛ همه این پول در بودجه امسال هست و ما حواله به غیب نمی دهیم.

- 6 میلیون و 700 هزار شغل را به تدریج ایجاد خواهیم کرد و در سال اول 500 هزار شغل ایجاد خواهد شد.

- در چهار سال، 5 میلیون و 200 هزار واحد مسکونی خواهیم ساخت که یک میلیون و 200 هزار واحد از آنها، مسکن حمایتی و برای زوج های جوان خواهد بود.

** پاسخ رئیسی به دغدغه های مردم؛ جای کسانی که آلوده به رانت و فساد باشند در دولت نیست

آیت الله سیدابراهیم رئیسی کاندیدای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری عصر امروز (شنبه) در سومین مناظره انتخاباتی میان نامزدها به بیان دیدگاه ها و برنامه های خود پرداخت.

محورهای اظهارات رئیسی به شرح ذیل است:

- در دورانی که در دستگاه قضایی و آستان قدس بودم از نزدیک در ارتباط با مردم بودم و برای مهمترین دغدغه های مردم راهکار پیدا کردم.

- برنامه اقتصادی ما سه بخش اصلاح دولت و مبارزه با فساد و ناکارآمدی و تبعیض و بخش دوم حمایت از خانواده ها و اقشار محروم و بخش سوم حمایت از کسب و کار و تولید است.

- برخورد با فساد جایش در دولت است و کسانی که آلوده باشند یا زمینه رانت و فساد داشته باشند جایشان در دولت نیست.

- باید سامانه جامع اطلاعات اقتصادی ایجاد کرد تا همه داده های اقتصادی را رصد کند و سامانه شفافیت از برنامه های ماست که همه قراردادها و عملکرد شرکت ها و مدیران دولتی پشت ویترین قرار گیرد و این کار را در آستان قدس انجام دادیم.

- اول که به قوه قضائیه آمدم در مورد حساب خاص گزارش دادم و باعث تمام شدن بگو مگو شد. با اجرای مقررات شفافیت بسیاری از فسادها کنترل می شود.

- در تحول ساختاری مسئله مهم تحول در نظام بانکی هست و امروز بانک ها را یکی از موانع تولید می دانیم و معوقات بانکی می تواند صورت بگیرد و اصلاح نظام بانکی ضرورت کشور و دولت است.

- باید بروکراسی زاید و فسادزای در سامانه مالیاتی با ایجاد سامانه هوشمند حل شود و مالیات هم باید واقعی و عادلانه شود و کاهش مالیات واحدهای تولیدی از 25درصد به 10درصد با شیب ملایم باید انجام شود.

- تحول نظام اداری مهم است و فساد اداری قابل قبول نیست و خیلی از ادارات ما در تراز انقلاب اسلامی نیستند و باید فسادزدایی شوند و ضابطه های دست و پاگیر برداشته شوند و مجوزهایی که حال تولیدکنندگان را می گیرد باید کم شود.

- باید خیلی از نظارت های پیش بینی به نظارت های پسینی تبدیل شود و اینکه باید برای هر کاری مجوز بگیرند کار تولید را متوقف می کند.

- وضع موجود تورم 320درصدی نسبت به 8سال گذشته است و قیمت گوشت 5برابر و قیمت خودرو 8برابر و مسکن 7برابر شده است و این وضعیت را مردم چطور تحمل کنند؟ و باید به سمتی برویم که تورم به سمت نصف و بعد هم سمت یک رقمی کردن برویم.

- مدیریت ارز و تقویت ارزش پول ملی باید صورت بگیرد و نکته دوم رفع وابستگی سفره مردم و کالاهای اساسی به نرخ ارز است و این قابل انجام است.

- ایجاد ۴ میلیون شغل در ۴ سال دست یافتنی است و باید به این سمت حرکت کرد.

** پاسخ رضایی به دغدغه های مردم؛ دغدغه های مردم یک منظومه به هم پیوسته است

محسن رضایی کاندیدای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، عصر امروز  (شنبه 22 خرداد) در سومین و آخرین مناظره نامزدهای این دوره از انتخابات به بیان دیدگاه های خود پرداخت که مهم ترین محورهای آن به شرح ذیل است: 

- هفت دغدغه ای که صداوسیما تهیه کرده است را قبول دارم اما دغدغه های مردم بسیار بیشتر از این ها است ضمن اینکه این دغدغه ها یک منظومه به هم پیوسته هستند که ما بایستی چرایی عدم حل آن را بررسی کنیم.

- 50 سال است که در کشورمان گرانی، بیکاری، کاهش ارزش پول ملی، معیوب بودن رشد اقتصادی کشور، نوسان در رشد اقتصادی و رو به پایین بودن رشد اقتصادی در 50 سال اخیر را داریم. ما در این مدت می بینیم که ایران اقتدار از دست رفته خودش را بعداز 300 سال به دست آورد و در برخی زمینه های دفاعی و امنیتی پیشرفت های خارق العاده ای کرده است.

- وقتی مردم این موارد را دیده و با هم مقایسه می کنند احساس می کنند یک جای کار، گیر دارد.

- رهبر معظم انقلاب فرمودند که راه حل ها مشخص است؛ نمی دانید؟ چرا حل نمی شود؟

- وقتی بررسی می کنیم متوجه می شویم که چادر مشکی و ذرت در اختیار یک عده است و گوشت در اختیار دیگر؛ وقتی جلوتر می رویم به آقازاده ها برمی خوریم و حتی مافیاها را مشاهده می کنیم. 

- مشخص نیست دولت ها چه می کنند و مدیران چگونه کار می کنند؛ گویا مدیران کشور جای دیگری مشغول هستند، زیرا آنها در جنگ زرگری که بین جناح های سیاسی که در ایران رخ داده است مدیران هم درگیر آن هستند به یک باره موضوع حجاب در جامعه مطرح می شود و عده ای دیگر موضوع فیلترینگ را مطرح می کنند و یا اینکه روزگاری می گویند چرا ایران در سوریه است؟ روز دیگر موضوع موشک و دیوارکشی و کنسرت را مطرح می کنند و به نظر می رسد که هر چند وقت یکبار یک موضوع به وجود می آید و عده ای موافق ان بوده و عده ای دیگر مخالف آن.

- عده ای جنگ زرگری راه انداختند تا همه انرژی ها و افکار را به آن سمت ببرند و وقتی امام جامعه و رهبر جامعه وارد میدان می شود به آن پایان می دهند و بعد از مدتی دوباره یک غائله دیگر راه می افتد؛ تاخت و تازی که در عرصه سیاست راه افتاده است و میدان های انحرافی که به وجود آمده است اجازه نمی دهد که انرژی ملت ایران و دولت ها متمرکز بر گرانی، عدالت، رکود اقتصادی و یارانه های پنهان شود و به نظر می رسد که بایستی در ابتدا آن را حل کنیم.

- آیا بایستی رئیس جمهور بعدی هم مانند رئیس جمهوری گذشته همان کارها را انجام دهد و قصه دولت ها تکرار شود؛ لذا باید به این موضوع پایان دهیم.

- ما نیازمند دو جراحی بزرگ در کشور هستیم که جراحی اول اصلاح از درون قدرت است و بایستی هرچه سریع تر این کار را انجام دهیم و به موضوع حکمرانی، مدیریت، ساختارها، قوانین، قواعد و رفتارها برسیم و جراحی اساسی از درون قدرت عملیاتی شود؛ مسئله دوم معماری نوین اقتصاد ایران است و بایستی این کار را انجام دهیم و گرنه اگر پیشنهادی برای رفع گرانی و کاهش تورم داده شود وقتی زمین اقتصاد زمینی گرم است که هرچه برف بر روی آن ببارد بخار می شود و به هوا می رود برنامه ها خنثی می شود.

- برنامه دولت من هم آن است که با به کارگیری همه اقوام ایرانی و شایستگان اعم از اصولگرا، اصلاح طلب و به کارگیری تمام بانوان کشور و به کارگیری تمام ظرفیت ها در اهل تسنن و اقلیت ها بایستی یک حرکتی شبیه انقلاب و بسیج در دفاع مقدس درست کنیم و همگی با یکدیگر یک دولت قوی و کارآمد و پاسخگو و مسئولیت پذیر را ایجاد کنیم.

- بایستی از درون قدرت، اصلاحاتی را انجام دهیم و وضعیت نهادهای درون قدرت و حتی نهادهایی که منتسب به رهبر معظم انقلاب هستند و همگی آنها برای دولت کار می کنند و حتی خود دولت و رابطه سه قوه با یکدیگر که معمولاً در نزاع و درگیری با یکدیگر دست به یقه شده و مشکل مردم را فراموش می کنند و حتی موضوع دیوان سالاری و وزارتخانه ها را اصلاح کنیم و نیازمند آن هستیم که از بالا تا پایین اصلاح شود.

- در موضوع  اقتصاد در سه سطح در دولتم برنامه ریزی کردیم که اقتصاد زندگی، اقتصاد استانی و اقتصاد ملی این سطوح هستند.

- در  اقتصاد زندگی طرح کفایت زندگی را اجرایی خواهیم کرد که یارانه 450 هزار تومانی در دولتم پرداخت خواهد شد و هیچکس نباید نگران شود که منابع آن از کجا می آید؛ اگر شما دزدی نکرده اید ناراحت نشوید و آنقدر دزدی هست که ما آنها را اصلاح خواهیم کرد. آنقدر رانت هستند که مافیا می خورند ولی ما آنها را حل و فصل خواهیم کرد؛ مشکل ما در تهیه منابع یارانه 450 هزار تومانی نخواهیم داشت و من در دولتم به بانوان خانه دار حقوق خواهم داد ضمن اینکه موضوع مسکن سهل و ارزان را با اقساط 40 و 50 ساله اجرا خواهم کرد همچنین کسب و کارهای خانگی را فعال خواهم کرد.

- 30درصد سهام صنعت ملی نفت را به مردم خواهیم داد. در  تمامی استان ها برنامه ریزی کرده ام. این در حالی  است که من برنامه همه استان ها را تدوین کرده ام که بخشی از آنها را  همراه خود آورده ام ضمن اینکه در سطح ملی هم اقتصاد ملی را شکوفا خواهم کرد و بر همین اساس 14 مگاپروژه که یکی از آنها موضوع مسکن و انرژی های نو است را برنامه ریزی کرده ام که بتوانم اقتصاد ایران را بازمعماری کنیم تا بتوانیم مشکلاتی است که 50 سال ا ست در کشورمان وجود داشته و ادامه یافته را از بین برده و در یک بسته آنها را حل و فصل کنیم.

** پاسخ قاضی زاده به دغدغه های مردم؛ در پنجره طلایی هستیم اما دچار انسداد شده ایم

سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی در انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری در مناظره تلویزیونی در سومین مناظره تلویزیونی درباره راهکارهای دولتش برای مقابله با تورم، عدالت، رکورد، مقابله با فساد، یارانه ها و اشتغال توضیحاتی ارائه داد که محورهای آن به شرح زیر است:

- لازم است این دغدغه ها ریشه یابی شود و روش اصلاح آن بیان شود.

-عدم توازن تراز و نمودار بیکاری و روندهایی است که از سال ۸۵ تاکنون بر اساس شاخص آماری همچنان در حال تکرار است.

- وضعیت افزایش نرخ بیکاری در سراسر کشور و همچنین وضعیتی که در حوزه اشتغال و بخش های مختلف های تولیدی وجود دارد همچنان به روال قبل باقی مانده است.

- بخش خدمات و به خصوص کارمندی در حال افزایش است اما نرخ بیکاری در بین استان ها نیز مشخص است که افزایش می یابد و از این موضوعاتی که نشان دهنده عدم توازن در بخش آموزش و غیره است؛ به طور مثال ما با اینکه افزایش تولید مسکن پیدا کردیم اما محصول آن فقط در چند استان است و این باعث شده کم کم یک مهاجرت سراسری شکل بگیرد و وضعیت ترکیب جمعیتی کشور تغییر پیدا کند.

- این مهاجرت سراسری که اتفاق افتاده آسیب های اجتماعی مانند طلاق را افزایش می دهد. آنهم به خاطر هویت اجتماعی که از بین می رود و وضعیت سرمایه اجتماعی مشخص است به دلیل اینکه منابع کشور به صورت نادرست در حال توزیع است و منابع به صورت نادرست توزیع می شود اتفاق می افتد.  مردم این ها را از نحوه مدیریت ناکارآمد و کار نابلدی مسئولان می بینند.

- آن چیزی که امروز در  زندگی مردم مطرح است این است که می گویند ما در پنجره های طلایی هستیم اما متاسفانه وضعیت کشور به جای اینکه رشد پیدا کند دچار یک قفل و انسداد شده است.

- کارنامه این دولت ها هم در این زمینه روشن است. همه دولت ها نقاط قوت و ضعفی داشتند اما موضوعات اساسی حل و فصل نشده است؛ مشکلاتی که در گذشته وجود داشت و در مناظرات دوره قبل هم  ذکر شد اکنون هم مطرح است.

- این اختلالات اجتماعی و نحوه مدیریتی که مردم می بینند بی اعتمادی به دولت ها را شکل داده است.

- در فقره کرونا ببینید مردم چقدر گرفتار شده اند، خانواده هایی را می شناسم که مادر یا پدر سرپرست خانوار فوت کرده و دو فرزند یتیم به جا گذاشته است اما مردم یک نوع اختلال رفتار و سوء مدیریت در تصمیم گیری ها می بینند و بعد هم تقصیرها گردن مردم می افتد!

- مردم یک سال است که از بین نان و جان مانده اند و ۶۰ درصد مشاغل ما به صورت روزمزد است، حال به آنها می گوییم کار نکنید. بنابراین مجبورند سنگین فعالیت کنند.

- خطاب به مسئولان مربوطه به ویژه آقای روحانی که مناظرات را مورد تفقد قرار داده است، عرض می کنم که در این جمع کسی حاضر نیست عملکرد دولت را گردن بگیرد لذا اعلام آمادگی می کنم و شما از دفتر خود خارج و در در صدا و سیما حاضر تشریف بیاورید تا درباره موضوع کرونا و سایر موضوعات با شما مناظره کنم.

- در موضوع بنزین مشخص نشد که چه کسی مسئول است، ستادهایی درست کردیم که همه پشت آن پنهان می شوند و در نهایت مقام معظم رهبری مجبور است که وسط کار بیاید چرا که از مسئولان مربوطه کسی حاضر نشد اظهار تاسف کرده و استعفا دهد و عذرخواهی کند.

- مسئله اصلی نظام دیوان سالاری کشور است که ۸۰ سال است تغییر پیدا نکرده و باعث شده است روز به روز مردم مستضعف تر شوند و عده خاصی که به رانت و سیاست و قدرت وصل هستند برخوردار شوند و مردم ضعیف تر شوند.

- لازم است که ساز و کارهای اداری کشور و طرز تفکر مدیریت تغییر پیدا کند و نوع نگاه به مردم تغییر یابد.

- در قانون اساسی نحوه حاکمیت را ذکر کردیم اما امروز مردم را از گردونه خارج کرده ایم. حاج قاسم سلیمانی گفته است هر کجا مردم بودند آنجا موفقیت بود و هر کجا مردم نبودند با شکست مواجه شدیم.

-  پیش بینی کردیم که دولت را به مردم واگذار کنیم، منظومه ای به نام دولت و مردم تشکیل خواهیم داد که این واگذاری اختیارات اجرایی طبق اصل ۱۲۷ قانون اساسی به فرمانداران و بودجه ها تجمیع شده به صورت برنامه ریزی شهرستان و فرمانداران در اختیار از آنها قرار گیرد که از مدیران به مردم داده خواهد شد.

- اگر یک سوم مردم شهرستان از مدیری ناراحت شوند و آن را استیضاح کنند، دولت موظف است آن را اجرا کند اما در حال حاضر تمام اختیارات را از مردم گرفته و فقط در اختیار دولت مرکزی قرار داده شده بنابراین ما آن را در سراسر کشور توزیع می کنیم و همه شهرستان ها از نظر ما پایتخت خواهد بود و اختیارات هیئت وزیران را دارند.

انتهای پیام/نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان