دوشنبه، 04 تیر 1403| 24 June 2024
 

آفتاب ایلام - در سیل ویرانگر فروردین‌ماه امسال در استان ایلام یکی از مناطقی که دچار خسارت و ویرانی‌های زیادی شد بخش ماشین در شهرستان دره شهر بوده است.

از میان روستاهای بخش ماشین دره شهر، روستای دم رود که آخرین روستای ساحلی بخش ماژین است و درواقع جنوبی‌ترین روستای استان ایلام هم به‌حساب می‌آید بیشترین خسارات را متحمل شد.

در روستای دم رود بیشتر خانه‌های روستا به علت نزدیکی به ساحل رودخانه، مورد هجوم سیل ویرانگر قرار گرفتند و خسارات زیادی رو متحمل شدند.

از آنجایی‌که بیشتر خانواده‌ها و اهالی دم رود از مددجویان کمیته امداد هستند و در پی سفر مهندس فتاح رئیس وقت کمیته امداد به روستای دم، این نهاد برای همه اهالی روستا زمین لازم خریداری و عملیات ساخت خانه‌های جدید و جابجایی روستا در مکان جدید با همکاری این روستا آغاز شد.

در سفر  فتاح به روستای دم رود موافقت شد که با هزینه این نهاد علاوه برساخت خانه‌های جدید برای اهالی این روستا، یک مسجد هم در مکان جدید برای اهالی دم رود ساخته شود. این در حالی بود که این روستا قبلاً هم دارای مسجد نبوده است.

باگذشت چند ماه از این حادثه سیل، ساخت مسکن برای اهالی دم رود با همکاری دستگاه‌هایی همچون کمیته امداد، بسیج سازندگی سپاه و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در حال تکمیل شدن هستند و مسجد روستا نیز در حال ساخت است.

مدیرکل کمیته امداد استان ایلام دراین‌باره می‌گوید: ساخت مسجد برای اهالی دم رود یکی از درخواست‌های پیگیرانه این اهالی بود که کمیته امداد برای ساخت این پروژه اعلام آمادگی کرد.

ضیاء رضایی افزود: این مسجد با متراژ بیش از 150 متر هم‌اکنون با 50 درصد پیشرفت فیزیکی کار، در مرحله ساخت سقف بوده و همه اعتبار ساخت آن از طرف کمیته امداد تأمین خواهد شد.

وی گفت: برنامه ما این است که این مسجد نیز هم‌زمان با اتمام ساخت خانه‌های اهالی این روستا تکمیل و در اختیار اهالی دم رود قرار گیرد.

رضایی به پروژه ساخت مسکن برای اهالی دم رود اشاره کرد و گفت: هم‌اکنون تعداد 27 واحد مسکونی در مکان جدید و در زمینی به وسعت بیش از 13 هزار متر زمین در بالادست مکان روستا جهت ساخت مسکن اهالی سیل‌زده این روستا در حال ساخت است.

 رضایی با عنوان اینکه زمین خریداری‌شده تقریباً به همه اهالی دم رود واگذارشده و ساخت خانه با موافقت رئیس کمیته امداد هم شامل خانواده‌های مددجوی این نهاد و هم غیر مددجویان شده است.

وی بابیان اینکه زیربنای هر یک از واحدهای مسکونی در حال ساخت حداقل 80 متر است گفت: درمجموع حدود دو هزار و 300 متر از زمین مذکور صرف احداث خانه برای اهالی این روستا شده و مابقی زمین صرف خیابان و کوچه و فضاهای عمومی شده است.

انتهای پیام/

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان