پنجشنبه، 16 آذر 1402| 07 December 2023

این روزها مجددا موضوع نحوه اجرای بحث برانگیز طرح اصلاح قیمت حامل های انرژی در آبان ۹۸ بر سر زبان ها افتاده است؛ داستانی که هنوز ابعاد جدیدی از سوءمدیریت روحانی را نمایان می کند.

آفتاب ایلام،به گزارش خبرگزاری فارس، این روزها مجددا موضوع نحوه اجرای بحث برانگیز طرح اصلاح قیمت حامل های انرژی در آبان ۹۸ بر سر زبان ها افتاده است. داستانی که بعد از گذشت قریب به دو سال از آن هنوز هم در محافل مختلف حول و حوش آن سخن به میان می آید.

مناظرات انتخاباتی یکی از همان محافلی است که سوء مدیریت در اجرای طرح افزایش قیمت بنزین مورد مناقشه قرار گرفت. عبدالناصر همتی یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری که از قضا عضو کابینه روحانی هم در زمان تصویب افزایش قیمت بنزین بوده نسبت به مواضع حسن روحانی در ماجرای آبان ۹۸ انتقاد کرد و بیان داشت: «باید قبول کنیم وقتی مردم خشمگین هستند رئیس جمهور نیاید بخندد و بگوید من هم صبح جمعه خبردار شدم». 

* ماجرای اصرار روحانی بر اجرای یک طرح ناپخته

بسیاری از کارشناسان و مردم در ماجرای گرانی بنزین نقد اساسی را به طرح افزایش قیمت حامل های انرژی نمی دانستند بلکه معتقد بودند دولت با اجرای ناگهانی طرح موجبات آشوب در کشور شد و در ادامه هم جلوی فنر تورمی حاصل از آن را نگرفت و عملا یک سوء مدیریت را در کارنامه خود قرار داد.

در این ماجرا یکی از شاهدان حاضر در جلسات، آیت الله ابراهیم رئیسی، به عنوان رئیس قوه قضائیه بود. وی که منتقد اجرای روش دولت بود به نکات مهمی اشاره می کند. رئیسی پیش از این در جمعی دانشجویی و در جایی که دانشجویان از او خواستند تا در مورد سوء مدیریت اجرای این طرح توسط دولت توضیح دهد گفت که «اصلاح قیمت انرژی و افزایش قیمت بنزین از قوانین مصوب مجلس بود که باید در یک شیب ملایم اجرایی می شد اما دولت ۵ سال به این قانون عمل نکرد... موقعی که این طرح به جلسه شورای هماهنگی سران قوا آمد سه بار اعتراض و سوال کردم چرا در این جلسه مطرح شده که آنها گفتند این موضوع در دولت تصویب شده و اینجا فقط برای اطلاع و هماهنگی مطرح می شود ... آنجا این بحث پیش آمد که قانون می گوید درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین باید صرف تولید شود اما دولت می خواهد آن را به صورت مستقیم به مردم بدهد که فقط همین مسئله در جلسه سران قوا تصویب شد که مورد تایید مقام معظم رهبری هم قرار گرفت».

* روحانی پاسخگو باشد نه سوال کننده

رئیسی در بخشی از مناظرات انتخاباتی هم در این باره گفت «مسئول طرح بنزین دولت بود. آن بخشی که در جلسه سران قوا مطرح شد فقط محل هزینه کرد آن بود. برای اینکه بدانید مقصر کیست؟ هم گزارش دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی و هم  گزارش مسئولان عالی رتبه قضائی وجود دارد. در اجرای آن بی تدبیری شد. اگر کسی قرار است پاسخگو باشد آقای روحانی است».

در کنار این سخنان رئیسی مبنی بر اینکه دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی و مسئولان عالی رتبه قضائی رئیس جمهور را مسئول سوء مدیریت در این زمینه می دانند، حسین ذوالفقاری معاون امنیتی وزیر کشور و دبیر شورای امنیت کشور هم نسبت به روش اجرای این طرح از سوی دولت نقد جدی دارد.

*ذوالفقاری آب پاکی را بر دستان روحانی ریخت

وی در یک نشست خبری در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه رئیس جمهور گفته است من هم صبح جمعه فهمیدم بنزین گران شده است، در ادبیاتی تند بیان داشت که «آنها که گفتند تا روز جمعه نمی دانستیم، مستنداتش وجود دارد که چه ساعت و چه روزی و توسط چه کسی به آنها گفته شده است».

 نویسنده: Fatahi
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان