سه شنبه، 14 آذر 1402| 05 December 2023
سفره کارگران شهرداری ایلام به خاطر 3 ماه حقوقی که معوق مانده خالی تر از همیشه شده و کارگران برای رفع این بی پولی از خبرگزاری فارس درخواست رسیدگی داشته این در حالی است که از ترس اخراج شدن اصرار به مخفی ...

به گزارش خبرگزاری فارس از ایلام، چند روز پیش یکی از کارگران شهرداری ایلام در تماس با خبرنگار فارس از تاخیر 3 ماهه در پرداخت حقوق حدود ۷۰ نفر از کارگران خدمات شهری ایلام خبر داد تا این موضوع به سوژه ای برای تهیه این گزارش تبدیل شود.

یقینا شنیدن این خبر می تواند برای هر کسی که آن را می شوند دردناک باشد؛ تصور پرداخت نشدن حقوق مردانی زحمتکش با دست هایی پینه بسته و چشمانی رنج دیده که زمستان های سرد ایلام را نه در کنار شومینه که در میان برف های خیابان سپری کرده اند و روزهای گرم تابستان که ما را به یاد بستنی و کولر گازی می اندازد، برای آنان تداعی کننده ی کلاه های لبه دار و بطری های آبی است که احتمالا از شب قبل در فریزر گذاشته اند در طول روز آب خنکش برای فرار از گرما زندگی مهیا کنند.

آری این روایتی است از مردانی زحمتکش که برای تأمین نیاز خانواده ی خود سخت ترین کارها را به جان می خرند، اما گاهی زندگی برایشان سخت تر هم می شود؛ آن زمان که سه ماه حقوق آنها پرداخت نمی شود؛ سه ماهی که به گفته ی یکی از کارگران از فروردین ۱۴۰۰ تا کنون ادامه داشته و در این میان شهرداری و شرکت های خدماتی طرف قرارداد هم هیچ یک حاضر به پاسخگویی نیستند.

سه ماه است که حقوق دریافت نکرده ایم

یکی از کارگران می گفت: ما حدود ۷۰ نفر هستیم که هر یک بابیش از ۵ تا ۶ سال سابقه از اسفند ماه سال گذشته که آخرین دریافتی خود را داشتیم هیچ مبلغی دریافت نکرده ایم و حتی شرکت های خدماتی در ازای کاری که انجام می دهیم حاضر به ثبت قرارداد با ما نیستند و سه ماه است که امروز و فردا می کنند.

وقتی از دلیل سکوت سه ماهه ی او و همکارانش پرسیدیم، پاسخ داد: خب چه کاری از دست ما بر می آید؟ پاسخ تمام اعتراضات یه جمله است: «نمیخوای برو!» خب شما بفرمایید بعد از ۶ سال کار برای شهرداری ما کجا برویم؟ ما هم زن و بچه داریم، چشم امیدشان بعد از خدا به دست ماست اما مسوولین شهرداری ما را شرمنده ی زن و بچه هایمان کرده اند.

یکی دیگر از کارگران گفت: چند وقت پیش یکی از همکاران ما، شهردار ایلام را در خیابان دیده و به او گفته که آقای شهردار چرا فکری به حال ما نمی کنید؟ ما سه ماه است که هیچ حقوقی دریافت نکرده ایم! در این لحظه با خنده از خبرنگار ما پرسید: «شهردار چی جواب داده باشه خوبه؟» بعد خودش ادامه داد: شهردار گفته بود که سه ماه نیست، دو ماه است...

با چند نفر از کارگران صحبت کردیم؛ عمده ی صحبتشان همین ها بود؛ مردانی نجیب که معلوم بود کارد به استخوانشان رسیده وگرنه بعید بود با این همه صبر و متانت بخواهند این چنین از کسی گلایه کنند؛ بلافاصله با روابط عمومی شهرداری تماس گرفتیم.

پرداخت حقوق این کارگران ربطی به شهرداری ندارد

سلطانی روابط عمومی شهرداری در گفت وگو با خبرنگار فارس اظهار داشت: پرداخت حقوق یا عقد قرارداد با این کارگران، ارتباطی به شهرداری ایلام نداشته و این موضوع باید از طریق شرکت های طرف قرارداد شهرداری پیگیری شود.

وی افزود: ما در قبال انجام کارهای شهرداری، به شرکت ها پول پرداخت می کنیم و شرکت ها موظف هستند حقوق کارگران خود را پرداخت کنند.

در همین راستا خبرنگار ما به سراغ شرکت مذکور رفت تا علت عدم پرداخت حقوق و ثبت قرارداد با کارگران ایلامی را جویا شود.

چه کسی پاسخگویی حقوق معوقه کارگران شهرداری است؟

مظفری مدیر شرکت خادم در گفت وگو با خبرنگار فارس گفت: ما به تازگی برنده ی مناقصه برای عقد قرارداد با شهرداری شده ایم و طی هفته های آینده پس از انجام مراحل اداری قرارداد خود را با شهرداری منعقد می کنیم و پس از آن هم می توانیم با کارگران مذکور قراردادهایی ثبت کنیم.

مظفری در پاسخ به سوال خبرنگار فارس مبنی بر چگونگی محاسبه و پرداخت ۳ ماه حقوق معوقه این ۷۰ کارگر گفت: مسوولیت ما در قبال پرداخت حقوق کارگران پس از عقد قرارداد است که در نتیجه سه ماه گذشته ارتباطی با شرکت ما نخواهد داشت و ما طی این مدت اصلا فعالیتی نداشته ایم که بابت آن حقوق پرداخت کنیم.

با توجه به اظهارات روابط عمومی شهرداری مبنی بر عدم دخالت مستقیم شهرداری در عقد قرارداد و پرداخت حقوق به نیروهای شرکتی و همچنین اظهارات مدیر شرکت خدماتی خادم مبنی بر عدم فعالیت طی ماه های گذشته این سوال به وجود آمد که این افراد طی ماه های گذشته در کجا مشغول فعالیت بوده اند و چه کسی باید پاسخگو باشد؟ که در نهایت مدیر شرکت خادم، هیچ پاسخی برای این سوال نداشت!

در ادامه روند پیگیری ها به سراغ سازمان بازرسی استان رفتیم؛ تا دادِ این ۷۰ نفر را به گوش بازرس کل استان برسانیم.

ورود و پیگیری بازرسی برای حل مشکل

مهدی اصلانی کرچی رئیس بازرسی کل استان ایلام پس از اطلاع به سرعت نسبت به پیگیری این موضوع اقدام کرد و در گفت وگو با خبرنگار فارس اظهار داشت: با توجه به آنکه موضوع معوق شدن پرداخت حقوق ۳ ماهه حدود ۷۰ نفر از کارگران این قشر زحمت کشی که  انجام کار تنظیف و خدمات شهری را بر عهده داشته، مطرح شد.

وی افزود: لذا بر اساس حساسیت و اهمیت موضوع و الزامات ابلاغی سازمانی بابت تسریع در رسیدگی و تعیین تکلیف این گونه مشکلات عمومی در این وضعیت وخیم اقتصادی، تسریع در ثبت و رسیدگی موضوع به همکاران یادآوری شد و با پیگیری فوریتی همکاران، معاون شهردار بلافاصله، توضیحات خود را برای بازرسی کل ارسال کرده است. 

بازرس کل استان ادامه داد: ایشان پرداخت شدن حقوق کارگران تا پایان فروردین ماه ۱۴۰۰ را اعلام کرده و ۳ نوبت تجدید مناقصه در تعیین پیمانکار را دلیل تأخیر در پرداخت حقوق اردیبهشت اعلام کردند، معاون شهردار در آینه تصریح کرد با تعیین شدن پیمانکار در آخرین مناقصه، حقوق معوق کارگران تا پایان هفته جاری پرداخت می شود.

وی افزود: به همکاران تاکید شده که پرداخت شدن حقوق فروردین ۱۴۰۰ و اسفند سال گذشته را با بررسی اسناد کنترل کنند تا با موضوع شکایت و اعلامیه تطبیق داده و اظهارنظر صحیحی صورت گیرد و در بررسی ها این موضوع  نیز رسیدگی خواهد شد که آیا اولا حداقل ۲ ماه قبل از اتمام قرارداد پیمانکاری خدمات شهری، امکان برگزاری تشریفات برگزاری مناقصه برای تعیین برنده و پیمانکار وجود نداشته تا دچار محدودیت زمانی و مشکلات عدم پرداخت حقوق به دلیل مشخص نشدن پیمانکار جدید در تجدید مناقصات نشود.

اصلانی گفت: ثانیا آیا امکان استفاده از ظرفیت افزایش مجاز ۲۵ درصد قرارداد وجود نداشته تا ضمن استمرار قرارداد قبلی تا تعیین پیمانکار در مناقصات تجدید شده، پرداخت حقوق و بیمه کارگران نیز توسط پیمانکار سابق به موقع پرداخت شود و نحوه تدبیر در پیش بینی این موارد در تنظیم اسناد مناقصه و تشریفات برگزاری مناقصات و انعقاد قراردادها بررسی خواهد شد تا از بروز این گونه مشکلاتی برای کارگران در این وضعیت تنگناهای معیشت اقتصادی جلوگیری شود.

در نهایت با پیگیری خبرنگار فارس و بازرس کل استان مقرر شد این مشکل ظرف هفته ی پیش رو برطرف شود اما چیزی که در این میان اهمیت دارد این است که تمام اقدامات لازم جهت جلوگیری از تکرار این چنین مواردی صورت گیرد تا دیگر شاهد این چنین مشکلاتی برای این قشر زحمتکش و آسیب پذیر نباشیم.

خبرگزاری فارس در هفته های پیش رو، اخبار و گزارشات تکمیلی در این خصوص را به اطلاع عموم خواهد رساند.

انتهای پیام/۹۷۰۸۰۰/ینویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان