سه شنبه، 14 آذر 1402| 05 December 2023
امروز ملت بزرگ ایران دوباره به صحنه آمد، تا بگوید که «برنده آزمون بزرگ ملی انتخابات است»، ۲۸ خردادماه همان طور شد که باید می شد، دنیا دید که امروز تبدیل به جشن بزرگ ایران و ایرانی شد.

خبرگزاری مهر - گروه استان ها: ماجرای ملت ایران و رهبرشان همین است، روایتی از شکوه حماسه و حضور در شعب اخذ رأی در جای جای کشورمان…از دقایقی قبل از شروع فرآیند رأی گیری مشارکت گسترده شکل گرفته بود، همه آمدند تا در جشن انتخابات اشتیاق و شورشان را به نمایش بگذارند.

این حکایت مراد و مرید است، رهبر معظم انقلاب گفته بودند «امروز برای ملّت ایران یک جشن باشد» … و همین هم شد، انبوه جمعیت در شعب اخذ رأی تأییدی بر حماسه ساز بودن ملتی است که همیشه دوست و دشمن را غافلگیر می کند.

فارس و لر و کرد و ترک و عرب و بلوچ و ترکمن ندارد، حضور هماهنگ و منسجم و یکرنگ است، از شمال و جنوب گرفته تا شرق و غرب، از خزر تا خلیج فارس، از هامون تا ارومیه، از زاگرس و البرز تا کویر ایران؛ همه حماسه است و موج موج حضور ملت دریا می شود.

قرار مردم با هم راس ساعت هفت برقرار شده بود ولی اوضاع در شعب اخذ رأی فرق داشت، مردم خوش قول ایران اسلامی از دقایقی قبل از موعد آمده اند تا باشند و بگویند که هستند؛ پای همه چیز، از دیروز تا امروز و تا فرداها.

گزارش خبرنگاران مهر از استان ها و شهرستان های مختلف، از روستاهای مرزی گرفته تا دل شهرها پر از واژه «مشارکت حداکثری» و «حماسه حضور» است. امروز روز وعده دیدار بیش از ۵۹ میلیون ایرانی واجد شرایط پای صندوق های رأی سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و ششمین دوره شوراهای شهر و روستا است.

حضور مردم آذربایجان غربی در پای صندوق رای

اینجا آذربایجان غربی است، سرزمینی به قدمت تاریخ، با گنجینه ای از رشادت های دلیران بی باک و بزرگ مردان و زنان چون کوه استوارش، هرچه عقربه های ساعت پیش می رود، هیجان غرورآمیز قشرهای مختلف مردم برای حضور در انتخابات اوج می گیرد. امروز مردم مرزدار و غیور رنگین کمان اقوام و ادیان آذربایجان غربی مصمم و یک صدا با وحدتی مثال زدنی دوباره برای انتخاب فردایی روشن و ایرانی سرافراز حماسه حضور را به نمایش گذاشته اند.

اما امروز انتخابات با همه پستی و بلندی هایش با اقتدار در اصفهان شروع شد، مردم این استان از آغازین ساعات وارد میدان شدند و شعب اخذ رأی در شهرها و روستاهای استان صف های زیادی از رأی دهندگان را در خود جای داده است. میدان نقش جهان از مهم ترین شعب اخذ رأی در اصفهان است، شهروندان زیادی در صف طولانی اخذ رأی این شعبه منتظر مشارکت در تعیین سرنوشت خود هستند.

حضور مردم اصفهان در پای صندوق رای

مردم البرز از صبح امروز مانند گذشته حضور پرشوری در عرصه انتخابات دارند و صف های طولانی در پای صندوق های رأی تشکیل شده است که نشان از بصیرت البرزی ها است. ویدئوی مهر از روند مشارکت مردم را اینجا ببینید.

حضور مردم البرز در پای صندوق رای

فرآیند رأی گیری انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری و ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا همزمان با سراسر کشور در استان ایلام آغاز شد. حضور مردم ایلام پای صندوق های رأی در نخستین دقایق آغاز رأی گیری پررنگ است.

از صبح امروز جمعه ۲۸ خرداد ماه همزمان با سراسر کشور مردم استان اردبیل حضور در انتخابات را یک وظیفه دینی و شرعی دانسته و ضمن طرح مطالبه خود از دولت آینده، برای خلق حماسه ای جدید به عرصه آمده و برای شرکت در تعیین رئیس جمهوری آینده اعلام آمادگی کردند.

حضور مردم ایلام در پای صندوق رای

مردم استان بوشهر همواره حضوری گسترده و پرشور در انتخابات داشته و امسال نیز این حضور گسترده خود را بار دیگر به نمایش خواهند گذاشت تا در یک حماسه ملی سهیم باشند. مردم رفته رفته در حال مراجعه به شعب اخذ رأی هستند تا پیش از گرم تر شدن هوا و قبل از شلوغ تر شدن شعب رأی خود را به صندوق بیاندازند.

مردم استان تهران طبق وعده امروز جمعه ۲۸ خردادماه ۱۴۰۰ با تکیه بر اصول آگاهی و همدلی برای اقتدار و امنیت کشور در صف ایستادند تا با دست خود انتخابی دیگر را رقم بزنند، از آغازین لحظات شروع فرآیند رأی گیری تاکنون شهرستان های استان تهران شاهد استقبال پرشور شهروندان در پای صندوق های رأی هستیم. جشن سیاسی در استان تهران هم زمان با سراسر کشور با حضور مردم شهرستان های ورامین، پیشوا، قرچک، اسلامشهر، پردیس، دماوند، شهریار، ملارد، رباط کریم، بهارستان، شهر قدس، فیروزکوه، شمیرانات از ساعات ابتدایی روز با حضور در پای صندوق های رأی در حال برگزاری است و مردم به منتخبین خود رأی داده اند.

مردم اهواز همانند مردم سایر نقاط کشور با وجود همه تبلیغات منفی دشمنان، حضوری باشکوه و گسترده پای صندوق های رأی داشتند و این امر منجر به تشکیل صف های طولانی در شعب اخذ رأی شد.

حضور چشمگیر مردم استان چهارمحال و بختیاری در انتخابات مختلف همیشه بر سرزبان مسئولان کشور بوده است. در حال حاضر که سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری و ششمین انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا در این استان در حال برگزاری و حماسه دیگری در این استان در حال رقم خوردن است.حضور پرشور مردم در انتخابات در شعبه های مختلف این استان لحظه به لحظه در حال اوج گرفتن است و حضور مردم در شعب اخذ رأی در این استان چشمگیر است.

حضور مردم خراسان شمالی در پای صندوق رای

مردم خراسان جنوبی طبق روال دوره های قبل انتخابات از همان ساعت اولیه پای صندوق های رأی حاضر شدند تا مسئولیت سیاسی و اجتماعی خود را در برابر کشور و سرزمین شان ادا کنند. رضا بهمنی یک شهروند اهل خراسان جنوبی که ساعات اولیه را برای حضور در انتخابات برگزیده است، در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهارکرد: شرکت در انتخابات یک تکلیف دینی و اجتماعی است و همه ما یک دین نسبت به کشور و سرزمین خود داریم و چه بهتر که این وظیفه را هر چه زودتر انجام دهیم.

مردم شهر مشهد در ساعت اولیه رأی گیری با حضور در حرم رضوی آماده خلق حماسه ای دیگر هستند. خراسان رضوی با چهار میلیون و ۶۱۶ هزار نفر واجد شرایط، دومین استان به لحاظ تعداد واجدان شرایط است که با استقرار پنج هزار و پنجاه شعبه در سراسر استان آماده میزبانی از رای دهندگان است.

مردم بجنورد در لحظات ابتدایی و پیش از آغاز رای گیری در محل اخذ رای صف کشیدند تا حماسه ای دیگر خلق کنند. ویدئوی مهر از حضور و مشارکت مردم را اینجا ببینید.

امروز زنجان در آستانه خلق حماسه ای دیگر است، تا ثابت کنند مردمان دیار شور و شعور حسینی و غواصان دریادل و مجید شهریاری ها، با وجود همه مشکلات و چالش ها برای اقتدار و عزت ایران به صحنه می آیند و فارغ از همه رنگ بندی ها برای تعیین سرنوشتشان در صحنه حاضر هستند.

حضور مردم سمنان در پای صندوق رای

انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری و همچنین ششمین دوره شوراهای اسلامی شهرها و روستاهای استان سمنان از ساعاتی قبل آغاز شد اما نکته قابل تأمل اینکه در برخی حوزه های رأی گیری مانند مسجد المهدی (عج) و مسجد عابدینیه سمنان و مسجد قرآن و جوادالائمه (ع) و. … شاهرود از همان ساعات اول کار به ایستادن در صف های طولانی رسیده و این نشان دهنده استقبال مردم از انتخابات است.

مردم غیور و مرزدار سیستان و بلوچستان بار دیگر با حضور پرشور و گسترده خود در پای صندوق های رأی حماسه ای دیگر از جنس همدلی و وحدت را رقم زدند. ویدئوی مهر را اینجا ببینید.

با شروع فرایند اخذ رأی در شیراز همزمان با سراسر کشور مردم ولایت مدار شیراز با حضور در صندوق های رأی در تلاش اند تا در ساعات اولیه این فرایند نسبت به رأی دهی اقدام کنند. حضور پرشور مردم در ساعات اولیه صبح روز انتخابات در حرم مطهر شاهچراغ (ع) نشان از توجه ویژه مردم به مسئله حضور در انتخابات است این در حالی است که دشمنان انقلاب طی روزهای اخیر در تلاش بودند تا مردم را از حضور در انتخابات مأیوس کنند.

حضور مردم استان فارس در پای صندوق رای

از ساعاتی قبل فرایند رأی گیری در استان قزوین آغاز شده و نکته جالب، تشکیل صف های طولانی مردم در شعب اخذ رأی است. در سطح قزوین مسجد امام حسن عسگری، مسجد امام خمینی (ره) و همچنین آستان مقدس امامزاده حسین (ع) شاهد استقبال خوب مردم است. مسجدالنبی (ص) قزوین نیز در مرکز شهر و همچنین مسجد محمدرسول الله (ص) نیز از دقایقی قبل شاهد شکل گیری صف مردم برای اخذ رأی است. در الوند نیز برخی شعب اخذ رأی مملو از جمعیت هستند. شوق مردم برای حضور در این حماسه بزرگ به قدری است که از لحظاتی قبل از آغاز فرآیند اخذ رأی در پشت درب صندوق شاهد حضور مردم هستیم.

در استان قم نیز مراجع تقلید، علما، اساتید برجسته حوزه علمیه و چهره های قم همگام با مشارکت گسترده مردم با شرکت در عرصه انتخابات، رأی خود را به صندوق انداختند. آیات عظام نوری همدانی، علوی گرگانی، مکارم شیرازی، سبحانی و … در همان ساعات اولیه رأی خود را به صندوق انداختند. حجت الاسلام شهرستانی نماینده آیت الله سیستانی و آیت الله جواد فاضل لنکرانی نیز با حضور در شعبه اخذ رأی، در انتخابات ریاست جمهوری، میان دوره ای خبرگان و شورای اسلامی شهر شرکت کردند.

حضور مردم استان کردستان در پای صندوق رای

مردم استان کرمان با حضور گسترده در دو شعبه اخذ رأی در بیت الزهرای کرمان (منزل سابق شهید سلیمانی) و گلزار شهدای کرمان در مجاور مرقد شهید حاج قاسم سلیمانی نشان دادند که طبق وصیت حاج قاسم سلیمانی همیشه پیرو ولایت هستند. هم اکنون صف های طولانی در شعب مختلف رأی در شهر کرمان تشکیل شده است، خبرهای رسیده از روستای قنات ملک محل تولد شهید سلیمانی نیز حاکی از آن است که مردم از دور و نزدیک به این مکان آمده اند که با حضور در شعبه های اخذ رأی با آرمانهای شهدا تجدید پیمان کنند.

حضور مردم استان کرمانشاه در پای صندوق رای

هم زمان با آغاز رأی گیری شاهد خیل عظیم رأی دهندگان در شعب اخذ رأی در گوشه گوشه استان کهگیلویه و بویراحمد هستیم. شلوغی شعب و صف های طولانی نشان می دهد که مردم این استان همچون گذشته آمده اند تا برگ زرین دیگری بر افتخارات خود بیفزایند. در شهر یاسوج مرکز استان نیز شاهد صف های طولانی و تجمع های گسترده در اطراف شعب انتخاباتی هستیم.

حضور اهل سنت گلستان در پای صندوق رای

گلستانی ها از همان ساعات ابتدایی انتخابات و حتی قبل از آغاز اخذ رأی، پرشور در شعب حضور یافتند به گونه ای که در همان دقایق ابتدایی شاهد تراکم جمعیت در برخی از شعب بودیم. همه از پیرزن ۱۱۱ ساله اهل بندرترکمن تا کادر درمان که در چند ماه گذشته درگیر روند درمانی بیماران بودند همه و همه پای صندوق های رأی حاضر شدند. از بندرگز و بندرترکمن در غرب گلستان تا مراوه تپه و گنبدکاووس در شرق گلستان همه پرشور و آگاهانه برای مشارکت در سرنوشت سیاسی خویش آمدند و شگفتی خلق کردند.

حضور مردم استان گیلان در پای صندوق رای

گیل زنان و گیل مردان دیار میرزا کوچک جنگلی از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب استان سرسبز گیلان از روزها قبل خود را برای نمایش حماسه ای دیگر آماده کرده اند و تا با حضور گسترده و پرشور خود پای صندوق های رأی با دیگر علاوه بر لبیک به ندای رهبر معظم انقلاب مشت محکمی بر دهان یاوه گویان و دشمنان قسم خورده این دیار بکوبند.

حضور مردم استان کرمان در پای صندوق رای

رأی گیری سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا از ساعت هفت صبح امروز جمعه آغاز شده، در حالی که برخی از مردم لرستان از دقایقی قبل از آغاز رأی گیری در شعب اخذ رأی حاضر شدند تا به محض شروع فرآیند اخذ آرا، رأی خود را به صندوق بیندازند. یک شهروند ازنایی در گفت و گو با خبرنگار مهر با تاکید بر اینکه ما به خاطر حفظ پرچم و تمامیت ارضی کشور باید در انتخابات حضور پیدا کنیم اظهار داشت: حضور پرشکوه در انتخابات می تواند نقطه قوتی برای فردی که انتخاب می شود، باشد.

حضور مردم استان مازندران در پای صندوق رای

صبح انتخابات در مازندران با برپایی آئین ندبه حضور کلید خورد و مردم مذهبی و ولایتمدار استان پس از حضور در مراسم دعای ندبه و دعا برای تعجیل در فرج صاحب عصر و زمان (عج) روانه صندوق های رأی شدند. هنوز فرهنگ باهم بودن در مازندران اوج دارد و مردمانش شب و روز چشم انتظار فرج منجی عالم بشریت هستند و برای آنکه ایران خانه خوبان شود، رنج دوران برده اند. اینجا مازندران، سرزمین مقاومت، همدلی و صفا است، سرزمینی که از دیرباز دیار علویان و مرعشیان، سرزمین حضور و حماسه است و برخی از مردان و زنان پس از آئین دعای ندبه، روانه پای صندوق های رأی شدند تا حماسه ای دیگر خلق کنند.

همه مقدمات برای خلق حماسه ای بزرگ در شهر جهانی یزد و شهرستان های ده گانه استان فراهم است و مردم یزد همچون همیشه حضوری چشمگیر و پررنگ در این انتخابات دارند. امروز شعب سیار نیز به بسیاری از روستاها، بیمارستان ها، پادگان ها، زندان ها و … مراجعه می کنند تا همه اقشار جامعه در تعیین سرنوشت کشور و شهر خود سهیم شوند.

مشارکت ملت در انتخابات از زاویه دوربین عکاسان استانی مهر

فرآیند انتخابات ریاست جمهوری، شوراهای شهر و روستا و دو میاندوره ای مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری صبح امروز (جمعه) با دستور وزیر کشور در حدود ۶۷ هزار شعبه شهری و ۷۵ هزار شعبه روستایی آغاز شد. با آغاز فرآیند رأی گیری در سراسر کشور شورونشاط انتخابات به اوج خود رسیده و دست اندرکاران انتخابات برای هرچه باشکوه تر برگزار شدن این رویداد مهم تاریخی تلاش می کنند.

حدود ۵۹ میلیون و ۳۱۰ هزار و ۳۰۷ نفر رأی واجد شرایط رأی دادن در انتخابات ۲۸ خردادماه هستند. استان های تهران، خراسان رضوی، خوزستان، اصفهان، فارس و آذربایجان شرقی بیشترین تعداد جمعیت واجدین شرایط رأی دادن را دارا هستند.

گزارش در حال تکمیل است....نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان