سه شنبه، 08 اسفند 1402| 27 February 2024

آفتاب ایلام، دومین نشست نقد و بررسی کتاب استان ایلام صبح امروز به کتاب «شور شب‌های قلاویزان» اختصاص یافت. «شور شب‌های قلاویزان» نخستین اثر در حوزه تاریخ شفاهی دوران دفاع مقدس است که در استان ایلام به تدوین رسیده، این کتاب موفق‌ترین اثر در تاریخ شفاهی کشور و برنده جایزه کتاب سال است.

راوی کتاب «خدا رحم سحری»، تدوینگر آن «سالم پوراحمد» و ناشر آن بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس است. «شور شب‌های قلاویزان» گذری بر آغاز تهاجم عراق و مقابله‌ مردم استان ایلام، عملیات والفجر 3، والفجر 5 «چنگوله» پایان والفجر 5 و نبرد کوشک دارد.

«شور شب‌های قلاویزان» در حوزه تاریخ شفاهی دفاع مقدس اثری ماندگار است

در نشست نقد کتاب «شور شب‌های قلاویزان» محمدعلی قاسمی مدیر حوزه هنری سازمان تبلیغات استان ایلام در جایگاه نقاد این اثر به سخن پرداخت و اظهار داشت: «شور شب‌های قلاویزان» در حوزه تاریخ شفاهی دوران دفاع مقدس اثری است ماندگار که تمام ویژگی‌های یک اثر آکادمیک را در خود جای‌ داده است.

به گفته مدیر حوزه هنری سازمان تبلیغات استان ایلام مرجع روایت بسیاری از ناگفته‌های دوران دفاع مقدس را در این اثر برای ماندگاری در تاریخ دوران دفاع مقدس به یادگار گذاشته است.

قاسمی با گذری بر چگونگی شکل‌گیری ثبت و ضبط تاریخ شفاهی جنگ در جهان، ایران و ایلام پرداخت و گفت: در دهه 70 هسته‌ای در مرکز پژوهش‌های کتابخانه ملی و پژوهشکده حوزه هنری با عنوان تاریخ شفاهی در کشور شکل گرفت که «شور شب‌های قلاویزان» نمونه موفق نتیجه شکل‌گیری هسته تاریخ شفاهی دوران دفاع مقدس است.

مدیر حوزه هنری سازمان تبلیغات استان ایلام به نقد کلی‌گوی در برخی قسمت‌های مورد پرسش راوی اشاره و یادآور شد: راوی «شور شب‌های قلاویزان» تلاش بر آن داشته است تا با کلی‌گوی به بخشی از پرسش‌ها اکتفا و به جزئیات بی‌توجه بوده است.

قاسمی بیان زیست‌بوم راوی را بی‌اثر در کتاب عنوان و خاطرنشان کرد: این قسمت از کتاب به خواننده اطلاعاتی نمی‌دهد و خواننده ضرورتی برای دانستن زیست‌بوم راوی احساس نمی‌کند

حمایت اداره کل ارشاد استان ایلام از پژوهشگران و محققان دفاع مقدس

عمران خودآموز در این نشست کتاب «شور شب‌های قلاویزان» را اثری فاخر در بیان خاطرات شفاهی دوران دفاع مقدس در استان ایلام دانست و اظهار داشت: «شور شب‌های قلاویزان» هم حاصل تلاش‌های پژوهشگری است که توانسته است از زبان یک راوی دوران دفاع مقدس بخشی از تاریخ و خاطرات دوران دفاع مقدس را دسترس قرار دهد.

مدیرکل ارشاد گفت: «شور شب‌های قلاویزان» قطره‌ای از دریای خاطرات 8 سال عزت و مقاومت و پایداری است که تاکنون این خاطرات و روایت‌های بیان و نوشته‌ نشده‌اند.

وی در ادامه افزود: اداره کل ارشاد استان ایلام از پژوهشگران و محققان تاریخ دفاع مقدس به جد حمایت می‌کند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان