پنجشنبه، 16 آذر 1402| 07 December 2023
انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا در سراسر کشور و انتخابات میان دوره ای مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری در تعدادی از حوزه های انتخابیه برگزار شد.

گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس، با دستور عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد.

** شخصیت هایی که آرای خود را به صندوق انداختند

* حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب
* سید محمود علوی وزیر اطلاعات
* محمدجعفر منتظری دادستان کل کشور
* محمدرضا عارف رئیس شورای سیاستگذاری اصلاحطلبان
* علی اکبر ناطق نوری رئیس اسبق مجلس شورای اسلامی
* سیامک رهپیک قائم مقام شورای نگهبان
* آیت الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان
* عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان
* آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه
* سردار امیرعلی حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه
* سردار اسماعیل قاآنی فرمانده نیروی قدس سپاه
* آیت الله صادق آملی لاریجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام
* محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی
* آیت الله سید احمد خاتمی عضو فقهای شورای نگهبان
* علیرضا زاکانی رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی
* امیر سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش
* امیر سرتیپ خلبان عزیز نصیرزاده فرمانده نیروی هوایی ارتش
* امیر سرتیپ کیومرث حیدری فرمانده نیروی زمینی ارتش
* حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور
* اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور
* عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی دولت روحانی
* سید محمد خاتمی رئیس دولت اصلاحات
* معصومه ابتکار معاون امور زنان ریاست جمهوری
* محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام
* آیت الله محمدعلی موحدی کرمانی رئیس جامعه روحانیت مبارز
* غلامعلی حداد عادل رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب
* علی اکبر ولایتی مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل
* سید حسن خمینی تولیت آستان امام خمینی (ره)
* صدیقه مصطفوی دختر امام خمینی (ره)
* علی لاریجانی رئیس سابق مجلس شورای اسلامی 
* عیسی کلانتری رئیس سازمان حفاظت محیط زیست
* علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی
* مهرداد بذرپاش رئیس دیوان محاسبات
* عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور

** درب شعب اخذ رای سراسر کشور بسته شد

در اطلاعیه شماره ۳۱ ستاد انتخابات کشور، ضمن تقدیر از مسئولیت شناسی ملت شریف ایران و حضور گسترده اقشار مختلف مردم در انتخابات، پایان اخذ رای در کلیه شعب سراسر کشور اعلام شد.

** سخنگوی ستاد انتخابات کشور: پس از ساعت 2 بامداد هم رای گیری انجام می شود

اسماعیل موسوی سخنگوی ستاد انتخابات کشور در جمع خبرنگاران گفت: به نظر آمار شرکت کنندگان در انتخابات از انتخابات مجلس شورای اسلامی بیشتر خواهد بود.

موسوی افزود: با پایان اخذ رای در ساعت ۲ بامداد، شعباتی که هنوز مراجعه کننده دارند، افراد به داخل شعب هدایت می شوند و رای گیری انجام می شود.

وی بیان داشت: ساعت ۲ دربها را بستیم و بعد از آن افراد را به داخل هدایت و پس از اتمام رای گیری شمارش آرا شروع می شود.

** رای گیری تا ساعت ۲ بامداد تمدید شد

اطلاعیه شماره 30 ستاد انتخابات کشور: با توجه به اینکه ساعت ۲۴ جمعه مورخ ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ مهلت اخذ رای به پایان رسیده است بر اساس مصوبه ستاد ملی مدیریت کرونا کلیه شعب اخذ رای شهر هایی که دارای مراجعه کننده هستند، توانند حداکثر تا ساعت ۲ بامداد به فعالیت خود ادامه دهند سایر شعب در صورت اتمام رای گیری نسبت به شمارش آرا اقدام کنند.

 

** قاضی زاده هاشمی: وزیر کشور زمان اخذ رأی را تا 2 بامداد تمدید کند

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به ازدحام گسترده در شعب اخذ رای گفت: از وزیر کشور تقاضای تمدید زمان رای گیری تا ساعت ۲ بامداد را دارم.

** پیام آیت الله جنتی خطاب به ناظران انتخابات

آیت الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان طی پیامی به ناظران انتخابات آنان را را به رعایت بی طرفی و اخلاق در ساعات پایانی رای گیری سفارش کرد.

** سخنگوی شورای نگهبان: اخذ رأی تا ساعت ۲۴ امشب تمدید شد

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان دقایقی پیش با انتشار پستی در توئیتر، اعلام کرد: «‏طبق هماهنگی انجام شده با وزارت کشور، ساعت اخذ رأی تا ساعت ۲۴ امشب تمدید شد».

** اخذ رای تا ساعت 22 تمدید شد

اطلاعیه شماره ۲۸ ستاد انتخابات کشور صادر شد.

بر اساس این اطلاعیه روند رای گیری در شعب اخذ رای کل کشور تا ساعت ۲۲ امشب (۲۸خردادماه) تمدید شد.

** امتناع مجریان انتخابات از ارسال صندوق های سیّار به مراکز درمانی

 با گذشت بیش از 13 ساعت از آغاز رسمی فرایند رأی گیری در انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران و ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا، گزارش های دریافتی از منابع مردمی حاکی است، عدم ارسال صندوق سیار به مراکز درمانی برای اخذ رای بیماران و کادر درمان، باعث اعتراض این گروه از مردم شده است.

علاوه بر مراکز درمانی، گزارش های دیگری نیز از مخاطبان فارس دریافت شده که با وجود درخواست از مجریان انتخابات برای ارسال صندوق سیار جهت دریافت رأی سالمندان بستری در منزل که امکان خروج از خانه را ندارند، هیچ اقدامی صورت نگرفته است.

** منتظری: امیدواریم تعمدی در اختلال سیستم ها نبوده باشد

حجت الاسلام محمدجعفر منتظری دادستان کل کشور عصر امروز از هیات مرکزی نظارت بر انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری و نخستین میان دوره ای مجلس یازدهم و دومین میان دوره ای دوره پنجم مجلس خبرگان رهبری بازدید کرد.

منتظری پس از بازدید، در جمع خبرنگاران اظهار داشت: خوشبختانه تخلفات خیلی زیاد نیست که نگران کننده باشد و از طرف دیگر مشکلی که فقط به وجود آمده بود و قطعاً باید پیگیری شود، مسئله قطع سیستم بوده است که در ابتدای ساعات اولیه رای گیری مقداری برای مردم عزیز مشکل ایجاد کرد که امیدواریم تعمدی در کار نبوده باشد چرا انتظار بوده است که قطعاً قبل از اینکه انتخابات شروع شود، سیستم ها را کاملاً آزمایش و امتحان می کردند البته گفتند که امتحان کردند ولی اختلالی که به وجود آمده است کمی قابل تامل است که باید مورد پیگیری قرار گیرد. 

** کمبود برگه های تعرفه در ساعات پایانی اخذ رأی، موجب سردرگمی و ناراحتی مردم شده است

با نزدیک شدن به غروب آفتاب و خنک شدن هوا بسیاری از مردم که به خاطر دمای بالای هوا در ساعات ظهر و بعد از ظهر، به پای صندوق های رأی نرفته بودند، در حوزه های انتخابیه حضور یافتند تا در انتخابات مشارکت کنند. 

گزارش ها از سراسر کشور حاکی است با وجود تأکیدات رهبر معظم انقلاب و هشدارهای کارشناسان، بسیاری از حوزه های اخذ رأی با کمبود برگه تعرفه مواجه شده اند.

به گزارش فارس، کمبود برگه تعرفه انتخاباتی در حوزه های انتخابیه موجب سردرگمی و خشم مردم شده است و پیام های اعتراضی بسیاری را از طریق فارس من و سایر مسیرهای ارتباطی به این خبرگزاری ارسال کرده اند.

** دریافت ۵۷۵۲ گزارش تخلف انتخاباتی

از زمان آغاز رسمی فرآیند رای گیری تا ساعت ۱۹:۰۰ روز جمعه ۲۸ خرداد، ۵۷۵۲ مورد گزارش مردمی از تخلفات انتخاباتی در سامانه مردم ناظر ثبت شده است که از این میان تعداد ۷۷۸ شکایت بین ساعات ۱۶ الی ۱۹ توسط مردم به ثبت رسیده است.

** مشارکت در انتخابات از مرز ۲۲ میلیون نفر فراتر رفت

پیگیری های خبرنگار فارس حاکی از این است که تا ساعت ۱۹:۳۰ امروز (۲۸خردادماه ۱۴۰۰) بیش از ۲۲ میلیون نفر (حدود 37 درصد) در انتخابات ریاست جمهوری مشارکت داشته اند.

تا ساعت ۱۶:۴۵ امروز (۲۸خردادماه ۱۴۰۰) بیش از ۱۴ میلیون نفر (۲۳ درصد) در انتخابات ریاست جمهوری مشارکت داشته اند.

با سرعت گرفتن روند اخذ رای در شعب سراسر کشور، پیش بینی می شود مشارکت تا پایان ساعت رای گیری، به بالای ۵۰ درصد برسد.

** اخذ رای تا ساعت 21 تمدید شد

اطلاعیه شماره 27ستاد انتخابات کشور صادر شد.

بر اساس این اطلاعیه روند رای گیری در شعب اخذ رای کل کشور تا ساعت21امشب(28خردادماه) تمدید شد.

** مشارکت مردم در پای صندوق های رای سرعت گرفت

گزارش خبرنگاران فارس از سراسر کشور حاکی از این است که مجددا از عصر امروز مردم پرتعدادتر در پای صندوق ها حاضر شدند و مشارکت مردم در پای صندوق های رای سرعت گرفت.

** دریافت ۴۹۷۴ گزارش تخلف انتخاباتی تا ساعت 16

از زمان آغاز رسمی فرآیند رای گیری تا ساعت ۱۶:۰۰ روز جمعه ۲۸ خردادماه ۴۹۷۴ مورد گزارش مردمی از تخلفات انتخاباتی در سامانه «مردم ناظر» ثبت شده است که از این میان، تعداد ۲۵۳۶ شکایت از عوامل اجرایی گزارش شده که توسط کارشناسان ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات پیگیری و دنبال شده است.

** آیت الله جنتی: صندوق های اخذ رأی الکترونیکی انتخابات شوراها موجب کندی رأی گیری شده

دبیر شورای نگهبان در نامه ای خطاب به وزیر کشور ضمن اشاره به کندی رأی گیری از طریق صندوق های اخذ رأی الکترونیکی در انتخابات شوراهای شهر و روستا پیشنهاد رأی گیری از طریق تعرفه کاغذی را داد.

** رای گیری تا ساعت ۱۹ تمدید شد

ستاد انتخابات کشور در اطلاعیه ۲۶خود اعلام کرد: با موافقت وزیر کشور، زمان اخذ رای در سراسر کشور به مدت دو ساعت دیگر، یعنی تا ساعت ۱۹ تمدید گردید.

** مشارکت در انتخابات از مرز 14 میلیون نفر عبور کرد

پیگیری های خبرنگار فارس حاکی از این است که تا ساعت 16:45 امروز (28خردادماه 1400) بیش از 14 میلیون نفر (23 درصد) در انتخابات ریاست جمهوری مشارکت داشته اند.

** ستاد انتخابات: فاقدین سواد و یا کسانی که نقص عضو دارند با یک همراه باسواد به شعب مراجعه کنند

اطلاعیه شماره ۲۵ ستاد انتخابات کشور صادر شد ودر آن آمده است که رای دهندگانی که از نعمت سواد محرومند و یا به دلیل نقص عضو قادر به نوشتن رأی خود نیستند ، برای شرکت در انتخابات و دادن رأی می توانند به همراه شخصی با سواد از افراد خانواده و یا فردی مورد اعتماد، به شعب اخذ رأی مراجعه نمایند.

** دریافت ۴۱۳۳ گزارش تخلف انتخاباتی

از زمان آغاز رسمی فرآیند رای گیری تا ساعت ۱۴:۰۰ روز جمعه ۲۸ خرداد، ۴۱۳۳ مورد گزارش مردمی از تخلفات انتخاباتی در سامانه مردم ناظر ثبت شده است که توسط کارشناسان ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات پیگیری و دنبال شده است.

** ۲ هزار گزارش مردمی از تخلفات انتخابات در سامانه «مردم ناظر» /شکایت از تأخیر در آغاز فرآیند رأی گیری

از زمان آغاز رسمی فرآیند رای گیری تا ساعت ۱۰:۰۰ صبح روز جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ بیش از ۲۰۰۰ گزارش مردمی، در سامانه مردم ناظر ثبت شده است که بیشترین شکایات از تأخیر در آغاز فرآیند رأی دهی و کندی عملکرد دستگاه های الکترونیکی احراز هویت بوده است.

** قائم مقام دبیر شورای نگهبان: میزان مصرف تعرفه روشن می شود 

سیامک ره پیک قائم مقام دبیر شورای نگهبان گفت: اگر برگه های تعرفه شعب تمام شود، هم از طریق ناظران و هم عوامل اجرایی و هم سیستم های آنلاینی که وجود دارد، میزان مصرف تعرفه روشن می شود و قبل از بروز مشکل، تعرفه شعب تامین می شود.

** مدیرکل انتخابات شورای نگهبان: مردم در ساعات اولیه بابت روند اجرایی انتخابات اذیت شدند

مدیرکل انتخابات شورای نگهبان گفت: در روند اجرایی و کارکرد دستگاهها، به خصوص در ساعت اولیه صبح مشکلاتی به وجود آمد که باعث اذیت شدن مردم شد. 

** در برخی شعبه ها به مردم می گویند «نمی خواهد برای ریاست جمهوری رأی بدهید، فقط شوراها را بنویسید و بروید»

نایب رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس گفت: برگزاری انتخابات در استان مازندران با ایرادات و اشکالات فراوانی همراه است که این ایرادات باعث شده تا در تعداد قابل توجهی از شعب اخذ رأی با تأخیر آغاز شود. از جمله حومه ساری رأی گیری ساعت حدود ساعت 10:30 آغاز شد. در ساعات اولیه رأی گیری در بعضی از شعب شاهد قطعی برق و در برخی دیگر از شعب شاهد نقص فنی سیستم ها بودیم. در بعضی شعب به مردم گفته می شد که نمی خواهد برای ریاست جمهور رای بدهید، تعرفه رأی مربوط به شوراها را پر کنید و بروید. نماینده فرمانداری در شعبه اخذ رأی در روز انتخابات خواب مانده و او را از خانه اش صدا کرده و از رختخواب بیرون کشیده و به شعبه اخذ رأی آوردند.

** رئیس ستاد انتخابات کشور گفت: اشکالات رأی گیری در «یک درصد» صندوق ها بوده است

رئیس ستاد انتخابات کشور گفت: در ابتدای کار رای گیری، یک اشکالاتی بوجود آمد که با دستور وزیر کشور به سرعت از آنلاین به آفلاین رفتیم. این تعداد تنها در یک درصد صندوق های رأی بودند.

** مسئولیت هوانیروز ارتش در قبال شعب اخذ رأی

فرمانده هوانیروز ارتش با بیان اینکه در بحث بالگردی و کمک به عزیزان ستاد انتخابات کشور در تمام انتخابات ها در تمام کشور بالگردهای ما آماده انجام پروازها هستند، اظهار داشت: با توجه به اینکه بالگردهای ما به سامانه های دید در شب هم تجهیز شده اند، اگر ضروری باشد و مورد اضطراری وجود داشته باشد، می توانیم از این بالگردها هم استفاده کنیم.

** اعتراض مردم به اظهارات مهرعلیزاده در مناظره ها

محسن مهرعلیزاده نامزد انصراف داده سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با حضور در حسینیه جماران رای خود را به صندوق انداخت. با حضور مهرعلیزاده در حسینیه جماران برای دقایقی جو رای گیری متشنج شد. برخی از رای دهندگان در حسینیه جماران نسبت به اظهارات این کاندیدای انصرافی در مناظرات انتخاباتی درباره یکی از نامزدها اعتراض کردند و با شعار مرگ صد ولایت فقیه ولی را تا دم خروجی مشایعت کردند.

** فرمانداری تهران مانع حضور نمایندگان ناظر آیت الله رئیسی در شعب اخذ رأی شده است

فرمانداری تهران تا ساعت ۱۱ صبح امروز برای ناظران شعب آیت الله رئیسی کارت صادر نکرده است و از حضور ناظران وی در شعب اخذ رای ممانعت به عمل آمده است.

** ابتکار: رئیس جمهور منتخب، رئیس جمهور همه است

معصومه ابتکار معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، صبح امروز با حضور در حسینیه جماران، رأی خود را به صندوق انداخت و سپس به خبرنگاران گفت: رییس جمهوری که انتخاب می شود، رییس جمهور آن کسانی است که رای داده اند و کسانی که به هر دلیلی پای صندوق نیامده اند.

** نامه نماینده ستاد رئیسی به وزیر کشور/ مشکل رأی گیری در حوزه های جنوب تهران را رفع کنید

نماینده ستاد آیت الله سیدابراهیم رئیسی در وزارت کشور، صبح امروز در نامه ای به وزیر کشور، به اختلال در فرآیند رأی گیری در حوزه های جنوب شهر تهران اشاره کرد و با انتقاد از این موضوع خواستار رفع مشکل از سوی وزیر کشور شد.

** راه های ارتباطی شورای نگهبان برای دریافت گزارش تخلفات انتخاباتی

شورای نگهبان با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد که هیات مرکزی نظارت آمادگی دارد تخلفات و شکایت مربوط به همه فرایند انتخابات را به صورت مستقیم دریافت کند.

متن اطلاعیه شورای نگبهان به شرح زیر است:

«با احترام و تبریک دهه مبارک کرامت، در آستانه برگزاری سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در سراسر کشور، انتخابات میان دوره ای مجلس شورای اسلامی در استان های تهران، مرکزی، آذربایجان شرقی، کهکیلویه و بویر احمد، همدان، گیلان و انتخابات میان دوره ای مجلس خبرگان در استان های تهران مشهد، مازندران هیئت مرکزی نظارت آمادگی دارد تخلفات و شکایت مربوط به همه فرایند انتخابات را به صورت مستقیم از طریق ذیل دریافت نماید:

سامانه مردم ناظر: mardomnazer.shora-gc.ir

شماره تلفن متصل به شبکه های اجتماعی: 09363233839

شماره تلفن ثابت:02164363636

شماره فکس: 02164363431

** رئیس جمهور رأی خود را به صندوق انداخت/ روحانی: امروز همه جهان به صف های مردم ایران نگاه می کند

حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور ساعت 9:45 دقیقه صبح امروز با حضور در ستاد انتخابات کشور، ضمن بازدید از روند برگزاری انتخابات انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری، ششمین دوره شوراها، نخستین میان دوره مجلس یازدهم و دومین میان دوره ای دوره پنجم خبرگان رهبری، رأی خود را به صندوق انداخت.

وی سپس در جمع خبرنگاران به بیان سخنانی پرداخت که مهمترین محورها آن به شرح زیر است؛

- به لحاظ امنیت، در سراسر کشور حتی یک مورد ناامنی هم نداشته ایم که بسیار ارزشمند است؛ همچنین پروتکل های بهداشتی در تمام حوزه ها مراعات می شود.

- قدم به قدم الکرتونیکی شدن انتخابات در حال انجام است که هر سال یک قدم به پیش می گذاریم و وضعیت فعلی هم نشان می دهد در تمام استان های کشور چه تعداد رای داده اند و احراز هویت هم یکی از مسائل مهمی است که به خوبی و از طریق سیستم الکترونیکی انجام می شود.

- رای گیری در بخش بزرگی از مراکز استان ها به طور مکانیزه انجام می شود و امیدواریم در آینده بخش مهمی از فرایند رای گیری نیز مکانیزه شود که به شفافیت کمک خواهد کرد.

- این انتخابات بسیار مهم است؛ انتخابات مهم ریاست جمهوری است که یکی از مهمترین انتخاب ها در 4 سال یکبار است؛ با توجه به اختیارات و وظایف سنگینی که در قانون اساسی برای رئیس جمهور مشخص شده است.

- از مردم عزیز در سراسر کشور خواهش می کنم امروز در پای صندوق های آراء حضور یابند و به فرد مورد نظر خود رای بدهند.

- باید مشکلات و مسائلی که در ذهن مردم است را مدنظر قرار دهیم؛ به هر حال انتخابات مهم است و علیرغم مشکلات، باز هم باید در پای صندوق حضور یابیم. ایکاش هیچ مشکلی از روز ثبت نام تا امروز نمی داشتیم و امروز شاهد حضور خیلی ها می بودیم، اما مردم می دانند این انتخابات برای سرنوشت کشور چقدر اهمیت دارد.

- در همه کشورها انتخابات عمدتا برای مردم خودشان اهمیت دارد، اما در چند کشور انتخابات برای همه مردم جهان مهم است، یکی از آنها جمهوری اسلامی ایران است که در این 42 سال همواره همینطور بوده است.

- همه جهانیان امروز به صندوق آراء و صف های مردم نگاه می کنند؛ ان شالله کاری بکنیم که همه علاقمندان ایران در جهان خوشحال و دشمنان ایران مایوس شوند.

- امیدواریم مردم عزیز و بزرگوار ما به وظیفه انقلابی خود عمل کنند و نحوه برگزاری انتخابات و حضور مردم به گونه ای باشد که مردم در پایان از نتیجه خوشحال باشند.

- به همه دست اندرکاران تاکید می کنم که اول حفظ سلامت مردم مراقبت کنند و مواظب باشند که سلامتی مردم و ضوابط بهداشتی حفظ شود و دوم آراء مردم به خوبی حفظ شود و خدای نکرده یک رای هم جابجا نشود و مثل همیشه این دور هم مراعات شود که حق الناس مراقبت شود.

- خداوند این را برای ما مبارک قرار دهد.

** نقص دستگاه های احراز هویت و کُندی فرآیند رأی گیری

به علت فقدان سیم کارت برای دستگاه های احراز هویت در حوزه های انتخابیه در انتخابات ریاست جمهوری، شوراهای اسلامی شهر و روستا، میاندوره ای خبرگان رهبری و مجلس، فرآیند اخذ رأی به کندی صورت می گیرد.

این مسئله موجب نارضایتی مضاعف مردم شده است که از صبح با قطعی سیستم ها در اغلب حوزه ها و کمبود برچسب هولوگرام برگه های تعرفه انتخابات در برخی حوزه های دیگر مواجه بودند.

** فرمانده ارتش: شرکت گسترده مردم در انتخابات مایه دلگرمی نیروهای مسلح است

سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی در اولین دقایق آغاز رأی گیری انتخابات، با حضور در یکی از شعب مستقر در مجتمع مسکونی شهید سرلشکر فلاحی پس از انداختن رأی در صندوق گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند «شرکت در انتخابات واجب عینی است» از اینرو ما سعی می کنیم همواره واجباتمان را اول وقت انجام دهیم.

وی با اشاره به اهمیت حضور حداکثری در انتخابات افزود: از ملت بزرگ ایران دعوت می کنیم تا هر چه زودتر پای صندوق های رأی بیایند و این واجب شرعی را انجام دهند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: حضور پرشور و نشاط مردم در پای صندوق های رای سبب می شود تا نیروهای مسلح احساس دلگرمی و حمایت بیشتری از سوی مردم داشته باشند و این مهم ما را در انجام وظایف خود در مرزهای هوایی، زمینی و هزاران کیلومتر آنطرف تر در دریاها مصمم تر خواهد کرد.

** زاکانی: رئیس جمهور آینده باید از در و دیوار جماران درس بگیرد

 علیرضا زاکانی صبح امروز با حضور در حسینیه جماران، اراء خود را در انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری، ششمین دوره شوراها، نخستین میان دوره مجلس یازدهم و دومین میان دوره ای دوره پنجم خبرگان رهبری به صندوق انداخت.

وی سپس در جمع خبرنگاران اظهار داشت: آنچه که امام عظیم الشان دنبال می کردند و جامعه طلب می کردند باید بماند؛ مهم ماندن راه امام (ره) است، نه بودن و نبودن ما.

وی افزود: امام ضربه زدن به جامعه اسلامی را جایز نمی دانستند. امام مردم سالاری دینی را باور داشتند و می گفتند مسولین خاک پای مردم هستند 

رئیس مرکز پژوهش های مجلس تاکید کرد: امام یک تار موی کوخ نشینان را به کاخ نشینان نمی دادند، اما امروز در جامعه کاخ نشین داریم.

زاکانی افزود: رئیس جمهور آینده باید به جماران بیاید و از در و دیوار آن درس بگیرد و با تکیه با مردم بتواند فقر را ریشه کن کند.

** الهیان: مشکلات اخذ رأی حل نشود، شکایت نمایندگان مجلس از وزیر کشور قطعی خواهد بود

زهره الهیان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، در حاشیه شرکت در انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری، ششمین دوره شوراها، نخستین میان دوره مجلس یازدهم و دومین میان دوره ای دوره پنجم خبرگان رهبری در حسینیه جماران، در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس اظهار داشت: با توجه به گزارش هایی که رسیده، در بعضی ار حوزه های رای گیری در تهران تعرفه با تاخیر ارائه شده و در ساعات اولیه تعرفه در این حوزه های رای گیری در تهران وجود نداشته است. 

وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری و تاکید ایشان بر تامین تعرفه برای کل کشور، تصریح کرد: متاسفانه شاهد این هستیم که الان در پایتخت در برخی از حوزه های رای گیری تعرفه وجود ندارد؛ چگونه وزارت کشور می خواهد تعرفه شهرستان و روستاهای دورافتاده را تامین کند؟! به نظر می رسد سوء مدیریت در این رابطه وجود دارد. 

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: گزارش های مبنی بر نبود دستگاه احراز هویت در برای شعب اخذ رای داشته ایم؛ برای پیگیری این موضوع با معاون پارلمانی و مدیرکل وزارت کشور تماس گرفتیم که پاسخگو نبودند، بنابراین موضوع را به معاون پارلمانی رئیس جمهور اطلاع دادیم و این پیام را دادیم که اگر نبود تعرفه ادامه داشته باشد شکایت نمایندگان از وزیر کشور قطعی است و هرچه سریع تر فکری برای این قضیه شود و باید تدبیر جدی صورت بگیرد.

** مشکل برگه های تعرفه انتخابات در برخی حوزه های به قطعی سیستم ها اضافه شد

خبرها از برخی از حوزه های انتخابیه حاکی است که به علت کمبود و اتمام برچسب های هولوگرام برگه های تعرفه در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا به مردم از سوی مجریان انتخابات اعلام می شود که برای این انتخابات در صف نایستند.

به گزارش فارس، علاوه بر مشکل هولوگرام برگه های تعرفه، فرآیند رأی گیری به علت قطعی سیستم ها یا عدم صدور دستور فرمانداری ها هنوز در بسیاری از حوزه های انتخابیه آغاز نشده است.

** قالیباف: می توان در یک برنامه پنج ساله ثبات را در کشور حاکم کرد

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی صبح امروز پس از شرکت در انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری، ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا، نخستین میان دوره ای مجلس یازدهم و دومین میان دوره ای مجلس خبرگان در محل مسجد ابوذرتهران در جمع خبرنگاران اظهار داشت: انتخابات فرصت بزرگی برای مردم ماست که چهره مدیریتی کشور را تغییر دهند. 

وی تصریح کرد: یک وظیفه بر دوش مردم ماست که انتخاب دقیقی انجام دهند چون قرار است سرنوشت اداره چهار سال کشور و نیز شوراهای شهر را تعیین کنند و وظیفه ای هم بر دوش ما در مجلس قرار دارد که خواسته های مردم و برنامه های دولت آینده و عملکرد شوراهای شهر را با نظارت دنبال کنیم تا مردم احساس نکنند که خواسته ها و وعده ها اجرا نشده است. 

رئیس مجلس تأکید کرد: امیدواریم دولت آینده نیز با همکاری دو قوه دیگر مسائل کشور را دنبال کرده و وضعیت فعلی را بهبود ببخشد. 

قالیباف خاطرنشان کرد: راه چاره این نیست که با صندوق رأی قهر کنیم. راه چاره حضور در انتخابات و انتخابات خوب است تا با تحول در مدیریت کشور که ریشه اصلی مشکلات نیز همین مدیریت است و نه کمبود امکانات و اعتبارات، مشکلات را حل کنیم.

وی گفت: ما معتقدیم می توان در یک برنامه پنج ساله ثبات را در کشور حاکم کرد.

** رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام رأی خود را به صندوق انداخت/ راه حل مشکلات قهر کردن با صندوق رای نیست

آیت الله آملی لاریجانی  صبح امروز رأی خود را به صندوق ۱۵۹۴ مستقر در ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری  همزمان با انتخابات ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا، میان دوره ای مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری انداخت.

وی پس از انداختن آراء خود به صندوق در جمع خبرنگاران گفت: راه حل مشکلات قهر کردن با صندوق رای نیست و ما باید به اشخاصی که مورد نظر ما هست رای بدهیم .

** آیت الله جنتی: تا مردم در صحنه هستند، دشمن هیچ غلطی نمی تواند بکند

آیت الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان پس از انداختن رای به صندوق گفت: سه سفارش دارم؛ اول مشارکت، دوم مشارکت، سوم مشارکت. 

دبیر شورای نگهبان افزود: امیدوارم مردم مثل همیشه پرشور در صحنه حضور داشته باشند و به دلیل حضور مردم، دشمن هیچ غلطی نکند.

آیت الله جنتی ادامه داد: مردم ما متدین و انقلابی هستند و تاکنون در تمام صحنه ها حضور داشته اند و تا این مردم در صحنه هستند، دشمن هیچ غلطی نمی تواند بکند. تا وقتی مردم در صحنه هستند، هیچ ضرری به این کشور وارد نخواهد شد؛ اجر این حضور را خداوند متعال خواهد داد.

** آیت الله رئیسی: کُندی رأی گیری در برخی بخش ها رفع شود/ امیدوارم امانتدارانه عمل شود

آیت الله سیدابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: با توجه به برخی گزارش ها، برخی بخش ها برای اخذ رأی فعال شده اند، ولی در برخی بخش های کشور باید در رسیدن تعرفه و گرفتن رای مردم اقداماتی صورت بگیرد و کُندی ها رفع شود و امیدوارم امانتدارانه نسبت به رأی مردم تلاش کنند. 

وی با بیان اینکه امیدوارم که امانت داری نسبت به رای مردم انجام شود، اظهار داشت: انشالله خداوند کمک کند و دولتی رقم بخورد که برای مردم و در جهت رفع گرفتاری آنها باشد. 

رئیسی با بیان اینکه من تصمیم گرفتم در اولین ساعات رای خود را به صندوق بیاندازم و از هرکسی که مشکلی دارد و نا امید است خواهش می کنم که رای دهد و   از همه مردم و جوانان با هر گویش و هر اقلیم و با هر نگاه سیاسی میخواهم  پای صندوق بیایند و رای خود را بیاندازند، تصریح کرد: ناراحتی مردم حق است و  به دلیل برخی از کاستی ها بوده اما اگر دلیل شرکت نکردن باشد اشتباه است. 

** وزیر اطلاعات: حضور حداکثری در امنیت داخلی اثرگذار است

سید محمود علوی وزیر اطلاعات با حضور در ستاد انتخابات کشور در جمع خبرنگاران گفت: حضور حداکثری یکی از راهبردهایی است که مقام معظم رهبری بارها بر آن تاکید کردند و در صورتی که مردم عزیز ما به صورت حداکثری حضور پیدا کنند تاثیرهای خود را در جنبه های مختلف می گذارد.

وزیر اطلاعات بیان داشت: حضور حداکثری در جنبه های مختلف حتی امنیت داخلی اثرگذار است همچنین در اراده دوستان و دشمنان نظام اثرگذار است.

** رئیسی رای خود را در شهر ری به صندوق انداخت

آیت الله سیدابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه لحظاتی پیش با حضور در حوزه انتخابیه مسجدجامع ارشاد شهر ری رای خود را به صندوق انداخت.

** عارف پس از شرکت در انتخابات: منویات مردم باید از طریق صندوق های رأی دنبال شود

محمدرضا عارف عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام صبح امروز (جمعه ۲۸ خردادماه) در حسینیه جماران پس از انداختن رأی خود در صندوق آرا در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: نظام ما، نظام جمهوری اسلامی است و بُعد جمهوریت نظام یعنی حضور مردم در انتخابات و انتخابات هم با صندوق رای محقق می شود.

رئیس شورای عالی سیاستگذاری اصلاحات گفت: مردم صاحب انقلاب هستند و منویات مردم باید در چهارچوب قانون اساسی و از طریق صندوق های رای اجرایی شود. این بار بخش هایی از مردم بیش از گذشته از نهادهای نظارتی و اجرایی گله داشتند و احساس می شد بخش هایی از جامعه نمایندگان خود را در پای صندوق رای نمی بینند.

** آغاز به کار رسمی هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات در شورای نگهبان

هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری، نخستین میان دوره ای مجلس یازدهم و دومین میان دوره ای دوره پنجم مجلس خبرگان رهبری، صبح امروز در  شورای نگهبان آغاز به کار کرد. 

ناظران شورای نگهبان (بین ۳ تا ۵ نفر) در شعب اخذ رأی مستقر هستند.

** شروع نشدن رأی گیری در برخی حوزه ها به دلیل عدم اعلام فرمانداری یا نقص سیستم!

گزارش های دریافتی از خبرنگاران فارس در سطح شهر تهران و برخی شهرستان ها، حاکی است تا لحظه تنظیم و انتشار این خبر، هنوز در برخی حوزه ها رأی گیری آغاز نشده و مسئولان حوزه ها، دلیل این مشکل را عدم اعلام رسمی از سوی فرمانداری ها یا آماده نشدن سیستم های الکترونیک ثبت شماره ملی و ... اعلام کرده اند!

رهبر معظم انقلاب دو روز پیش در سخنانی تاکید کردند: تمهیدات لازم برای حفظ سلامت مردم به هنگام حضور در پای صندوق های رأی باید در نظر گرفته شود. همچنین موضوع کمبود تعرفه یا تأخیر در رسیدن آن که یکی از مشکلات دوره های قبل در انتخابات است باید برطرف شود.

فرایند رأی گیری از ساعت ۷ صبح تا ۱۲ شب ادامه خواهد داشت.

** رهبر انقلاب: رأی مردم سرنوشت آینده کشور را رقم می زند/ ملت ایران از انتخابات امروز خیر خواهند دید

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، صبح امروز و در نخستین دقایق آغاز رای گیری انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری و انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، با حضور در حسینیه امام خمینی (ره) آراء خود را به صندوق انداختند.

ایشان سپس در گفت و گو با رسانه ملی، سخنانی را با ملت ایران بیان کردند که مهمترین محورهای بیانات ایشان به شرح زیر است؛

- روز انتخابات، روز ملت ایران است؛ امروز میدان دار و صحنه گردان اصلی مردم هستند. مردم هستند که با حضور در پای صندوق های رأی و با دادن رأی، تکلیف کلی و اساسی کشور را برای سال های آینده معین می کنند.

- امروز متعلق به مردم است و هر کاری که ملت ایران امروز تا شب انجام بدهند، از حضور در کنار صندوق رأی و دادن رأی، سازنده آینده و سرنوشت چند ساله ماست. درست به همین دلیل است که عقل و خرد انسان حکم می کند که در این آزمون بزرگ ملی و سراسری همه شرکت کنند.

- این که ما مکرر مردم را به حضور در انتخابات دعوت می کنیم، اولین اثر و نتیجه این حضور  به خود مردم برمی گردد؛ البته با این حضور، کشور و نظام جمهوری اسلامی نیز امتیازات بزرگ در عرصه بین المللی بدست می آورد.

- بیاید، تشخیص بدهید و رأی بدهید؛ این برای آینده کشور و یکایک مردم اهمیت دارد.

- یک رأی هم مهم است؛ کسی نگوید با یک رأی من چه اتفاقی خواهد افتاد؟ همین یک رای یک رای است که آراء میلیونی را رقم می زند.

- با نیت خدایی وارد شوید و این کار مهم را هرچه زودتر انجام بدهید؛ تا آخر وقت، ساعات زیادی هست، اما هرچه زودتر این وظیفه را انجام دهید بهتر است.

- ان شالله خداوند متعال به آراء شما مردم برکت بدهد و بتوانید با آراء خودتان آینده خوبی را برای کشور تدارک ببینید.

- ان شالله به برکت حضرت امام رضا (ع) که این ایام متعلق به ایشان است، امروز برای ملت ایران یک جشن باشد و به توفیق الهی همین خواهد شد و ملت از این انتخابات خیر خواهد دید.

- از دست اندرکاران تشکر می کنم و از آنها می خواهم کار را با اتقان لازم در سراسر کشور انجام بدهند.

- از خبرنگاران و عکاسان محترم نیز تشکر می کنم.

** حضوروزیر اطلاعات و دادستان کل کشور در ستاد انتخابات کشور

محمود علوی وزیر اطلاعات و محمد جعفر منتظری دادستان کل کشور برای شرکت در سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری در ستاد انتخابات کشورحضور یافتند. 

** رهبر انقلاب آراء خود را به صندوق انداختند

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی امروز جمعه ساعت ۷ صبح، آراء خود را به صندوق های «سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری»، «ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا»، «انتخابات میان دوره ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری» و «انتخابات میان دوره ای یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی» انداختند.

ایشان در بدو آغاز زمان انتخابات در سراسر کشور، با حضور در محل صندوق سیار ۱۱۰ در حسینیه امام خمینی (ره) در انتخابات شرکت کردند.

 

** سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری و ششمین انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا آغاز شد

براساس این گزارش، انتخابات شوراهای اسلامی روستا و تیره های عشایری به همراه دومین انتخابات میاندوره ای مجلس خبرگان رهبری و ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری از ساعت ۷ صبح امروز۲۸ خردادماه ۱۴۰۰ آغاز شد.

گفتنی است، در انتخابات ریاست جمهوری، پس از انصراف علیرضا زاکانی، سعید جلیلی و محسن مهر علیزاده، رقابت بین سید ابراهیم رئیسی، سید امیر حسین قاضی زاده هاشمی، محسن رضایی و عبدالناصر همتی در روز جمعه ۲۸ خرداد انجام می شود. 

لازم به ذکر است، ۶۶ هزار و ۸۰۰ شعبه اخذ رای برای انتخابات ریاست جمهوری، و ۷۵ هزار و ۱۵ شعبه هم برای انتخابات شوراهای شهر و روستا در نظر گرفته شده است.

 ۵۹ میلیون و ۳۱۰ هزار و ۳۰۷ نفر واجدین شرایط انتخابات هستند که از این تعداد  ۱ میلیون و ۳۹۲ هزار و ۱۴۸ نفر رای اولی هستند.

این انتخابات به دلیل شرایط کرونایی تا ساعت ۲۴ ادامه دارد و وزیر کشور این اختیار را دارد که بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا این زمان را تا ساعت ۲ بامداد تمدید کند .

انتهای پیام/نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان