یکشنبه، 19 آذر 1402| 10 December 2023

-مدیرکل حفاظت محیط زیست ایلام گفت: استان ایلام دارای ۴۲۰ هزار هکتار اراضی بیابانی است که از این میزان، بیش از ۱۴۰ هزار هکتار به عنوان کانون بحرانی گرد و غبار شناسایی شده است.

به گزارش خبرنگار آفتاب ایلام،، غلامرضا ابدالی ظهر دوشنبه در کارگاه آموزشی مقابله با بیابان زایی که با حضور سمن های محیط زیستی برگزار شد، اظهار داشت: استان ایلام دارای ۴۲۵ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق است که با توجه به دلیل غرب به شرق بادهای غالب همواره تحت تأثیر کانون های گرد و غبار از کشور عراق است.

وی افزود: بر اساس بررسی های به عمل آمده، فقط پنج درصد از آلودگی طوفان های گرد و غبار استان دارای منشأ داخلی است.

ابدالی ادامه داد: عمده کانون های بحرانی استان در شهرستان های جنوبی استان یعنی مهران و دهلران واقع گردیده اند.

وی عمده ترین عوامل بیابان زایی و تشکیل کانون های گرد و غبار را عواملی همچون خشکسالی های پیاپی، بهره برداری غیراصولی از صنایع آبی و خاک و چرای مفرط ذکر کرد.

ابدالی تصریح کرد: استان ایلام دارای ۴۲۰ هزار هکتار اراضی بیابانی مستعد تولید گرد و غبار است که از این میزان، بیش از ۱۴۰ هزار هکتار به عنوان کانون بحران شناسایی شده است.

وی یادآور شد: برای جلوگیری از گسترش بیابان ها علاوه بر تثبیت کانون های بحرانی، با جلب مشارکت های مردمی و آگاهی بخشی به جامعه حفظ پوشش گیاهی و مرتعی از گسترش اراضی بیابانی ممانعت به عمل آورد.نویسنده: Fatahi
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان