دوشنبه، 25 تیر 1403| 15 July 2024

آفتاب ایلام - پرستاران درد دل‌های بسیار دارند که بیان آن شاید موجب شود که گوش شنوایی برای آن یافت شود و در میان جشن و تبریک‌های صوری‌، فانتزی و بی‌نتیجه راهی برای حل مشکلات آنان پیدا شود به همین جهت خبرنگاران آفتاب ایلام به سراغ پرستاران رفته و از دغدغه و مشکل آنان پرسیدند.

یکی از پرستاران بیمارستان امام خمینی (ره) استان ایلام ضمن بیان علاقه خود به کار پرستاری اظهار می‌کند؛ پرستاری علی‌رغم تمامی مشکلات و سختی‌هایش برایم زیبا و دوست‌داشتنی است و باعلاقه به آن وظیفه‌ام را به انجام می‌رسانم هرچند مانند سایر مشاغل هیچ سود و منفعت مادی به دنبال ندارد.

شاغلان در شغل پرستاری اگر به شغل خود عشق و شور نداشته باشند نمی‌توانند حقیقت زیبا و معنوی پرستاری را دریابند و در کمک به همنوع تلاش کنند.

این پرستار شاغل در بیمارستان امام خمینی (ره) ایلام به ذکر مشکلات این شغل پرداخت و گفت: مشکل جذب در بیمارستان‌های دولتی، استفاده از نیروهای پرستاری به‌صورت شرکتی، تبعیض در دریافتی‌ها درصورتی‌که تمامی کارکنان کار یکسانی را انجام می‌دهند از مشکلات پرستاران در این بیمارستان است.

پرستار دیگری که در بیمارستان طالقانی ایلام شاغل است به تعلق نگرفتن نوبت‌کاری و سختی کار و عدم پرداخت حق‌الزحمه به پرستاران در مقابل انجام خدمات پروسیجرهایی که توسط پرستار انجام می‌شود گلمند بود و گفت: به دلیل عدم اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری این بی‌عدالتی در حق پرستاران صورت می‌گیرد که موجب بی‌انگیزگی پرستاران در کار و حرفه خود می‌شود.

به اعتقاد تشکُل‌های صنفی پرستاران، ضعف رسانه‌هادر شناسایی جایگاه پرستار و روند بدبینی به پرستاران همراه غفلت طرح نظام سلامت به شغل پرستاری، سیستم پزشک سالاری در بیمارستان‌ها، نبود امنیت شغلی برای پرستاران و بی توجهی به ارتقای شغلی آنان از جمله دغدغه و گلمندی پرستاران است که به رغم پیگیری‌های بسیار تاکنون نتیجه بخش نبوده است و دغدغه پرستاران در میان وعده مسئولان گم شده است.

تلاش می‌کنیم مشکلات برطرف شود

محمد کریمیان در پاسخ به اقداماتی که برای برطرف کردن دغدغه پرستاران انجام داده‌اید اظهار داشت: برای حل مشکلات پرستاران ایلام تلاش می‌کنیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام گفت: اختلاف بین سطح حقوق پرستاران و سایر گروه‌های پزشکی وجود دارد؛ اما در حال حاضر پرداخت حقوق پرسنل پرستار به موقع واریز می‌شود.

آفتاب ایلام؛ حرفه پرستارى از گذشته‌های دور به دلیل خصوصیات شغلى که داشته است در لیست سخت‌ترین شغل‌ها قرارگرفته است. مؤلفه‌هایی مانند ارتباط دائمى با بیماران، قرار گرفتن در محیط‌های آلوده و اشعه‌ درمانی، عوامل بیولوژیک و کار در نوبت شب از عوامل است که همواره پرستاران خصوصاً زنان پرستار را با مشکل مواجه نموده است. مشکلات پرستاران دیگر موضوع تازه‌ای نیست، کمبود پرستار، تفاوت فاحش درآمد بین پزشک و پرستار، نوبت‌های زیاد به‌خصوص شب‌کاری‌ها، برخوردهای همراهان بیمار با پرستاران، مسائلی هستند که همچنان تکرار می‌شوند.

به‌راستی جایگاه پرستاران در نظام درمان و سلامت کشور کجاست؟!

انتهای پیام/

در  تقویم ایران روز پنجم جمادی‌الاول  مصادف با ولادت حضرت زینب سلام‌الله علیها به نام روز پرستار نام‌گذاری شده است. این روز یادآور ایثار و ازخودگذشتگی فرشتگان مهر و سفید پوشان سبز قامت بر بالین بیماران است، سفید پوشانی که با الگو قرار دادن حضرت زینب سلام‌الله علیها در تمام موقعیت‌ها در کنار بیماران هستند و برای نجات جان آن‌ها از هیچ کوششی فروگزار نمی‌کنند.

پرستاران که دیدن رنج و درد و آلام بیماران را هرروز شاهد و بیشترین کار بیمارستان‌ها بر عهده آنان است، روز  و شب ندارند و مرخصی و تعطیلات برای آنان معنی ندارد اما این قشر جزو مغفول ماندگان طرح تحول نظام سلامت محسوب می‌شوند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان