پنجشنبه، 28 تیر 1403| 18 July 2024

آفتاب ایلام - استان ایلام استانی چهار فصل و دارای رودخانه‌های فصلی و مدام که میانگین بارش سالانه استان بیش از 400 میلی‌متر است که به‌دلیل شیب جغرافیایی، بیشتر بارندگی‌ها به استان‌های اطراف و حتی کشور عراق سرازیر می‌شود. هم‌اکنون سدهای مهمی در استان ایلام مثل سد سیمره، کنجانم، کنگیر، دویرج ساخته‌ شده که تا حدودی از هدر رفت آب‌های استان جلوگیری می‌کند اما سیل سال 98 نشان داد جای سدهای دیگر در استان همچنان خالی است.

سد چنارِه در شهرستان چرداول که از نوع سنگریزه‌ای با هسته رسی به طول تاج 604 متر، ارتفاع از پی 118 متر، ارتفاع از کف بستر 104 متر، حجم بدنه سد 6 میلیون مترمکعب آب است و نقش مهمی در توسعه کشاورزی، تأمین آب شرب و کنترل سیلاب‌های فصلی دارد. از جمله طرح‌هایی که سال‌ها از مطالعات آن می‌گذرد ولی هم‌اکنون با گذشت سال‌ها این پروژه همچنان بلاتکلیف است.

در سال‌های اخیر وعده‌های فراوانی برای این طرح مطرح‌ شده است که نمونه این وعده‌ها، وعده 17 مهرماه 97 قاسم سلیمانی دشتکی استاندار ایلام در سفر شهرستانی‌اش به شهرستان چرداول بود که از پیگیری و برطرف شدن موانع پروژه احداث سد چناره در شهرستان چرداول خبر داد.

اما پیگیری استاندار ایلام در آن تاریخ که در جلسه کمیته برنامه‌ریزی شهرستان چرداول سخن می‌گفت همچنان بی‌نتیجه مانده است.

سلام امینی نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی نیز در اردیبهشت 98 با عنوان اینکه همچنان پیگیر اجرای سد چناره هستیم
اظهار داشت: در تلاش هستیم کلنگ ساخت پروژه ملی و بزرگ سد چناره در شهرستان چرداول تا پایان سال جاری به زمین زده شود تا حصول نتیجه قطعی این مهم کوتاه نخواهیم آمد.

نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی گفت: سد چناره نقش ارزشمندی در تأمین آب آشامیدنی، کشاورزی و تولید برق‌دارند، علاوه براین کارکردهای بسیار مهم و حیاتی، در جلوگیری از تخریب و خسارت به خانه‌های مردم، زیرساخت‌ها و مزارع کشاورزی در هنگام بارش‌های سیل‌آسا تأثیر شگرفی دارد.

سایر مسئولان نیز هر وقت به شهرستان چرداول سفر کرده‌اند از پیگیری سد چناره سخن و با بیان «به‌زودی»، «در حال پیگیری» و «تأمین اعتبار شده است» و غیره انتظار مردم را به درازا کشیده‌اند. حتی در میان وعده‌ها عنوان‌ شده است که سرمایه‌گذاران خارجی این سد را می‌سازند ولی هر بار این وعده‌ها عملیاتی نشده است.

علی پوراحمد در گفت‌وگو با  آفتاب ایلام  اظهار داشت: سد چناره ایلام نیمه اول سال 99 به پیمان می‌رود.

مدیرعامل امور آب منطقه‌ای ایلام علت توقف عملیات ساخت این سد را قید جذب سرمایه‌گذار خارجی در مجوز ساخت سد عنوان کرد و گفت: تلاش برای برداشتن این قید «جذب سرمایه‌گذار خارجی» توسط مسئولان استانی و نمایندگان مجلس در حال انجام است تا بتوان با استفاده از منابع داخلی عملیات ساخت را آغاز کرد.

پوراحمد گفت: پیش‌بینی و روند پیگیری‌ها نوید از آن دارد که سد چناره نیمه اول سال 99 به پیمان سپرده شود.

انتهای پیام/

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان