چهارشنبه، 30 خرداد 1403| 19 June 2024

آفتاب ایلام - سازمان صمت به سبب وظیفه اجرایی و نظارتی از جمله: پیشنهاد اقلام کالا و خدمات جهت قیمت گذاری، برنامه‌ریزی، تأمین و توزیع کالاها جهت مصارف خاص فصلی، بررسی و نظارت مستمر در زمینه عرضه، تقاضا و قیمت کالاها و خدمات در بازار، وظیفه ذاتی دارد، همواره در کانون توجه رسانه ها، بازاریان و مردم قرار دارد.
هرساله سازمان صنعت، معدن وتجارت باهدف تنظیم قیمت مواد خوراکی ضروری مردم، نسبت به تعیین عامل های فروش و عرضه اقلام مایحتاج خانواده‌ها با قیمت‌های دولتی اقدام می کند.

قیمت‌های مصوب گاهی بالاتر از قیمت بازار آزاد

 اما متاسفانه قیمت‌های مصوب گاهی بالاتر از قیمت بازار آزاد تعیین می‌شود. دراین گیرودار عده‌ای از فروشندگان، با کسب سودهای بالا همچنان بازار عرضه میوه و اقلام خوراکی را درانحصار می گیرند که دراین میان مردم متضرر، سفره‌ی آنان کوچک و کوچک‌تر شده و منجر به اعتراض و نارضایتی شدید مردم می‌شود.

عرضه‌ی میوه فروش آن به صورت درهم و یا جعبه‌ای صورت می‌گیرد و خریداران مجبورند میوه‌های نامرغوب و باکیفیت پایین را مخلوط و درهم خریداری کنند؛ که حتی اگر نرخ آن کمتر از نرخ بازار آزاد باشد بازهم درمجموع برای مردم گران تمام می‌شود.

عرضه گوشت دولتی درسطح شهر به صورت فله‌ای
ازسوی دیگر عرضه گوشت دولتی درسطح شهر به صورت فله‌ای انجام می پذیرد به نحوی که افرادی چندین بار خریداری می‌کنند و مردمی که قدرت خرید پایینی دارند از آن بی بهره می‌شوند و نتیجه آن می‌شود که گوشت‌های دولتی از رستوران‌ها و کبابی‌ها سر در می‌آورد.

یک طرف دیگر موضوع به نهادهای نظارتی مربوط می‌شود که متاسفانه تاکنون دراین راستا مدیریت ضعیف و ناکارآمدی بر کنترل قیمت ها اعمال شده است. مردم خواهان حضور مستمر نهادهای نظارتی در جایگاه های عرضه اقلام یارانه ای از جمله میوه، گوشت، شکر و سایر مایحتاج عمومی و برخورد قاطع با متخلفان و سودجویان هستند.

نظارت‌های «فیک» بر بازار ایلام

با این مقدمه شهروندان ایلامی از نظارت‌ها به عنوان نظارت‌های «فیک» نام می‌برند و معتقدند؛ همانطوریکه در فضای مجازی کانال «فیک» وجود دارد و کانال داران برای افزایش بازید و به رخ کشیدن فالور خود به خرید فالورهای فیک متوسل می‌شوند در ایلام نیز سازمان‌های نظارتی چنین اقدامی دارند و صرفاً به تعداد بازدید و بازرسی اکتفا و برای آنان نتیجه معنی ندارد.

بهرامی با بیان مطلب فوق گفت: کاش مسئولان نظارتی بر بازار ایلام به جای آنکه آمار و ارقام ارائه دهند برای نتیجه آمار و ارقام نیز بازرسینی واقعی به بازار بفرستند.

این شهروند ایلامی در ادامه گفت: به عمل کار برآید به سخندانی نیست؛ اما مسئولان ایلامی در عمل هیچ ولی در سخندانی بسیار حراف.

نظارت بر بازار ایلام کمی است و از کیفیت خبری نیست

دیگر شهروند ایلامی که خود را فتحی‌زاده معرفی کرد گفت: نظارت بر بازار ایلام کمی است و از کیفیت خبری نیست.

وی گفت: بازرسان نظارتی فقط مغازه‌های خُرد را مورد بازدید و نظارت قرار می‌دهند اما به عمده فروشان و سایر اصناف مانند قطعه فروشان، مکانیک‌ها، نانواها و سایر صنوف کاری ندارند.

فتحی‌زاده افزود: برداشت مردم ایلام از نظارت بر بازار ایلام آن است که مسئولان نظارتی به دنبال افزایش آمار عددی و اقناع مسئولان مبنی بر تعداد بازدیدها هستند و از کیفیت بازدید خبری نیست.

بازرسی و نظارت بر بازار ایلام به صورت مدون و برنامه ریزی شده  انجام می‌شود

عزت عبدخانی در ارتباط با نظارت به بازار ایلام اظهار داشت:  بازرسی و نظارت به صورت مدون و برنامه ریزی شده تشدید شده و در این راستا گروه های هدف مشخص و تیم های بازرسی اختصاصی تشکیل شده‌اند.

معاون بازرسی سازمان صمت استان ایلام از همشهریان عزیز خواست درصورت مشاهده هرگونه تخلف صنفی از طریق شماره تلفن 124 به ستادخبری سازمان صمت گزارش کنند.
آفتاب ایلام -  نظر به اینکه مردم و به ویژه قشر آسیب پذیر جامعه در تنگنای معیشتی و وضعیت نامناسب اقتصادی به سر می برند، باهدف مهار التهاب بازار ناشی از گرانی ها و رفع نگرانی‌های مردم، ضرورت دارد که مدیر صمت امسال در راستای کنترل قیمت بازار و عرضه مناسب مایحتاج ضروری مردم، هوشمندانه و قاطعانه‌تر از گذشته عمل نماید. درغیر این صورت مردم، سازمان صمت را مسئول مستقیم گرانی‌ها ونگرانی‌های بازار شب عید تلقی می‌کنند.

انتهای پیام/

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان