سه شنبه، 08 خرداد 1403| 28 May 2024

آفتاب ایلام - در پی شهادت سردار قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران، آیت الله خامنه‌ای و سایر مقامات کشور از انتقام سخت ایران سخن گفتند. این اظهارات موجی از نگرانی را در رسانه‌های جهان به همراه داشته و هشتگ دیگری را در میان شبکه‌های اجتماعی رواج داده که در آن کاربران آمریکایی از «ایران عزیز» می‌خواهند به آن‌ها آسیبی نرساند.

 
از لحظاتی پیش خبری منتشر شد که موشک‌هایی به منطقه «بلد» (محل استقرار نیروهای آمریکایی) اصابت کرده است. سی‌ان‌ان در خبری نوشته ایران در حال آماده‌سازی موشک‌های خود است. از سوی دیگر سفارت آمریکا دستور داد اتباع آمریکایی به سرعت عراق را ترک کنند. بن رودز مشاور امنیت ملی اوباما در توییتر خود نوشت: ترامپ حمله‌ای را بدون مجوز کنگره انجام داده و امیدواریم بدترین سناریو رخ ندهد.
 
امیلی دی مونچالین معاون وزیر خارجه فرانسه گفت اتفاقی که بیش از همه از ان می‌ترسیدیم رخ داده است. نانسی پلوسی رییس مجلس نمایندگان آمریکا گفت آمریکا و جهان نمی‌تواند افزایش تنش‌های بدون بازگشت را تحمل کند. شهردار نیویورک نیز از استقرار نیرو‌های پلیس نیویورک در اماکن حساس شهر خبر داد.
 
سی ان ان در گزارشی واکنش ایرانی‌ها را مورد بررسی قرار داده و نوشته در ماه‌های اخیر ایران حملاتی را علیه آمریکا و متحدانش انجام داده بود، اما هیچ یک از آن‌ها به معنای آغاز یک جنگ نبود. ایرانی‌ها یک پهپاد آمریکایی را در ماه ژوئن سرنگون کردند. در ابتدا به نظر می‌رسید اقدامی نظامی در پاسخ به این حرکت انجام خواهد شد، اما ترامپ در دقیقه نود این اقدام را متوقف کرد. سه ماه بعد موشک‌هایی به تاسیسات نفتی عربستان اصابت کرد. اما باز هم سرآغاز یک جنگ نبود. اما به نظر می‌رسد ترامپ این بار با حمله به سلیمانی نشان داده برای استفاده از نیروی ارتش آمریکا علیه ایران مصمم است.
 
تلگراف بریتانیا نیز در گزارشی شهادت سلیمانی و ابومهدی المهندس را نقطه عطفی برای خاورمیانه خواند و نوشت: »به نظر می‌رسد باید در انتظار انتقام سختی از سوی ایران و نیرو‌های مورد حمایت ایران کشور در خاورمیانه علیه اسرائیل و منافع آمریکایی در منطقه باشیم.»
 
نیویورک تایمز نیز در گزارشی با عنوان «آیا خطر جنگ وسیع با ایران وجود دارد؟» نوشت: ایران احتمالا حملات متقابلی انجام خواهد داد، اما این وضعیت را به یک جنگ تمام عیار تبدیل نمی‌کند اما اشتباهات محاسباتی می‌تواند همه چیز را از کنترل خارج کند.
 
این رسانه نوشت: «ایران انتقام خواهد گرفت، نه به خاطر غرور ملی و حفظ چهره بلکه به خاطر موازین بنیادین یک دولت نظیر حفاظت از خود که شامل حافظت از سران کشور می‌شود. کشته شدن یکی از سران کشور فقط مانند یک در گوشی یا انفجار ظرفیت‌های نظامی نیست بلکه تهدیدی علیه کارکرد یک دولت است.»
 
نیویورک تایمز پیش بینی کرده ایران احتمالا قصد حمله متقابلی را داده که آمریکا متوجه شود کشتن قاسم سلیمانی ارزشش را نداشته، اما همزمان کاری نمی‌کند که یک جنگ تمام‌عیار آغاز شود. اگر ایران موفق شود؛ نتیجه برای آمریکا و متحدانش بسیار پر هزینه خواهد بود، اما راهی نیست که بدانیم چه اقداماتی قرار است انجام شود.
بیشتر بخوانید:این گزارش به روز رسانی می‌شود ورود پیکر سردار شهید «قاسم سلیمانی» به ایران؛ آغاز مراسم ویژه تشییع در اهواز
از سوی دیگر اتفاقاتی ممکن است همه چیز را از کتترل خارج کند. بیانیه‌های آمریکا نشان داده اهداف آن‌ها محدود بوده، اما مقامات ارشد آمریکا اهداف دیگری از جمله جلوگیری از افزایش نفودذ ایران در منطقه و حتی سرنگونی نظام در ایران را به عنوان هدفشان در نظر گرفته‌اند. در چنین مواردی هر کشوری دو گزینه در پیش روی دارد: «مذاکره کند یا منابع تهدید را به سختی مورد هدف قرار دهد.»
 
نیویورک تایمز به خروج آمریکا از توافق هسته‌ای اشاره کرده و گفته ایران در چنین شرایطی انتقام نظامی را گزینه امن‌تری می‌داند. این رسانه نحوه تشدید تنش‌ها را نیز پیش بینی کرده و گفته قدرت منطقه‌ای ایران بیش از هر کشوری است که آمریکا تا کنون از زمان جنگ جهانی دوم تا کنون با آن‌ها روبه رو شده است. ایران با ارتش صدام حسین و نیرو‌های نظامی بی‌نظم ویتنام شمالی بسیار متفاوت است. ایارن سال‌ها برای یگ جنگ احتمالی مجهز شده است.
 
تشدید تنش‌ها علیه ایران میتواند بسیار نامتقارن باشد چرا که ایران می‌تواند از نیرو‌های نیابتی خود برای هدف قرار دادن نیرو‌های آمریکایی و متحدانش استفاده کند.
 
نیویورک تایمز نوشته ایران در جنگ با آمریکا به سختی می‌تواند پیروز شود، اما نیرو‌های ایرانی هر جنگی را می‌توانند پر هزینه کنند. ایران تعداد قابل توجهی موشک میان‌برد دارد که میتواند پایگاه‌های آمریکا و متحدانش را در خاورمیانه هدف قرار دهد.
 
این رسانه احتمال توسعه جنگ ایران و آمریکا را رد کرده و گفته هیچ کشوری اعم از عربستان و اسرائیل و کشور‌های عربی منطقه تا وقتی مجبور نشوند و مورد حمله قرار نگیرند، بعید است که درگیر این جنگ شوند. روسیه و چین هم اگرچه ممکن است به سختی هر گونه حمله آمریکایی‌ها را محکوم کنند، اما بعید است به این جنگ بپیوندند.
 
این رسانه در پایان نوشته برای آمریکایی‌ها فراموش کردن اینکه ایران تنها یک دشمن نیست بلکه کشور ۸۰ میلیون نفری است که همین الان از تحریم‌ها رنج می‌برند کار ساده ایست و میلیون‌ها نفر در خاورمیانه نیز ممکن است در این جنگ درگیر شوند. بار هرگونه درگیری مانند همیشه بر دوش مردم عادی است.
 
سوء قصد علیه قاسم سلیمانی؛ قمار بزرگ ترامپ
 
فوربس نیز در گزارشی تبعات ناشی از این حمله را مورد تحلیل قرار داده است. این رسانه نوشته سوءقصد علیه قاسم سلیمانی قمار بزرگی برای ترامپ بوده که نتیجه آن بسیار خطرناک و نامشخص است. تجربه تاریخ نشان داده شروع یک جنگ بسیار ساده‌تر از پایان دادن به آن است.
 
تحلیلگران فوربس معتقدند ایران قطعا پاسخ خواهد داد و ایران ممکن است از نیرو‌های نیابتی‌اش برای حمله به منافع آمریکایی استفاده کند. این اتفاق ممکن است هر جایی از جهان اعم از خاک آمریکا یا خاورمیانه رخ دهد. ایران گزینه‌های متعددی دارد، اما مقامات هم ایران این را می‌دانند یک حمله توسط هر یک از نیرو‌های نیابتی‌شان می‌تواند حملات متقابل سختی به همراه داشته باشد. آیا افکار عمومی ایران چنین چیزی را قبول می‌کند؟ ایران اخیرا با اعتراضاتی علیه دولت مواجه بوده است.
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان