پایگاه خبری و تحلیلی ایلام

دوشنبه, 30 فروردین 1400 | 2021 Monday 19 April  

شبکه العهد عراق در مستندی، از روایت‌هایی جدیدی درباره پهپادهای آمریکایی که سردار سلیمانی و ابومهدی را هدف قرار دادند، پرده برداشت.

آفتاب ایلام| در بخش دوم مستند الرحلة الاخیرة (آخرین سفر) که شبکه ماهواره‌ای العهد عراق آن را پخش کرد آمده است: روایت‌های مختلفی در رابطه با پهپادهایی که عملیات ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس را انجام دادند، بیان می‌شود.

روایت اول

در روایت اول آمده است که دو پهپاد آمریکایی از خاک کویت برخاستند و وارد حریم هوایی عراق شده و این عملیات را انجام دادند. اما ستاد نیروهای مسلح کویت چند ساعت بعد این خبر را تکذیب کردند.

روایت دوم

روایت دوم این است که یک پهپاد آمریکایی از پایگاه العدید قطر برخاسته و این عملیات را انجام داده است اما در بیانیه پدافند هوایی عراق آمده است که سه پهپاد آمریکایی غیر مسلح روز پنجشنبه وارد حریم هوایی بغداد شده اند و بعد از عملیات در همان شب به سوی اردن پرواز کرده‌اند.

روایت جدید

شبکه العهد در این مستند روایت جدیدی را هم مطرح می‌کند مبنی بر اینکه سه پهپاد آمریکایی از نوع ام‌کیو ۹ در ساعت‌های مختلف روز پنجشنبه تقریبا از ساعت۱۰:۳۰صبح تا ۴ بعد از ظهر از پایگاه عین‌الاسد در استان الانبار پرواز کرده و وارد حریم هوایی بغداد شده‌اند و برج مراقبت فرودگاه بغداد آن ها را رصد کرده است.

 

بنابراین روایت‌های احتمالا آمریکایی‌ها به مقامات عراقی دروغ گفته و پهپادهای غیر مسلح را وارد حریم هوایی عراق کرده‌اند و آنها را در پایگاه عین الاسد مسلح کرده‌اند.

 از زمان خروج سردار از هواپیما تا انجام عملیات تنها ۶ تا ۷ دقیقه طول کشید

احمد الاسدی، نماینده فراکسیون السند الوطنی در پارلمان عراق و یکی از اعضای الحشد الشعبی در این مستند می‌گوید: پهپادهایی که عملیات ترور را انجام دادند سه پهپاد آمریکایی بودند و از پایگاه عین الاسد برخاستند و از صبح روز پنجشنبه به مدت ۲۰ ساعت در آسمان بغداد درحال حرکت بودند و بعد از انجام عملیات ترور مستقیما به پایگاه عین الاسد بازگشتند.

 

وی در بخش دیگری از این مستند می‌گوید: هواپیمای حامل سردار سلیمانی ساعت ۱۲:۲۸دقیقه بامداد وارد فرودگاه بغداد شد و از زمان خروج سردار از هواپیما تا انجام عملیات تنها ۶ الی ۷ دقیقه طول کشید و داده‌های اولیه نشان می‌دهد که عامل انسانی در این عملیات دست داشته و اطلاعات پرواز را داده است.

 

الاسدی همچنین می‌گوید: در آن شب من در بیروت بودم و یکی از برادران به نام حاج شبل همراه من بود، حاج شبل به من گفت که سردار سلیمانی به من گفته که پیراهن و تیشرت برایش بخرم، دو تیشرت و یک پیراهن برای حاج قاسم خریدیم.

 

سپس حاج شبل گفت زشت است که برای حاج قاسم لباس بخریم اما برای ابومهدی چیزی نبریم، بنابراین سه دست کت شلوار برای حاج ابومهدی خریدیم و خوشحال از بازار بازگشتیم و قرار بود روز بعد به عراق بازگردیم.

 

ساعت یک بامداد در هتل بودیم که اخباری مبنی بر انجام عملیات در فرودگاه بغداد و شهادت رئیس تشریفات الحشد الشعبی شنیدیم من دلهره و نگرانی‌زیادی داشتم زیرا مطمئن بودم که آمریکا این عملیات را برای شخصی در حد رئیس تشریفات انجام نداده است و مطمئنا هدف بزرگتری دارند.

 

با حاج ابومهدی تماس گرفتم تلفنش زنگ خورد اما جواب نداد، دلهره من بیشتر شد با یکی از محافظان او تماس گرفتم گفت 'خبری ندارم، کرم (محافظ ابومهدی) را با خودش برده و بیرون رفته است'.

 

بنابراین داشتیم مطمئن می‌‎شدیم که ابومهدی مورد هدف قرار گرفته است اما تا آن لحظه اصلا فکر نکردیم که حاج قاسم همراه اوست. زیرا قرار نبود به بغداد برود، بعد از آن با تماس‌هایی که با الحشد الشعبی داشتیم مطمئن شدیم هر دو شهید شده‌اند.

 

منبع: ایسنا

نظر شما:

security code
 
 
 

تمامی حقوق برای «آفتاب ایلام» محفوظ است

استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است


طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان